1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Eğiterek meslek sahibi yapıyor
Eğiterek meslek sahibi yapıyor

Eğiterek meslek sahibi yapıyor

Konya'da eğitim faaliyetlerine 7 yıl önce başlayan Konya Olgunlaşma Enstitüsü, 16-70 yaş arası kadınların meslek sahibi olmasını sağlıyor.

A+A-

Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel giyim ve el sanatlarını araştıran, onların özelliklerini bozmadan kültürel ve sanatsal değerleri koruyarak gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan Konya Olgunlaşma Enstitüsü, kadınların meslek sahibi olmasını sağlayarak, sosyal ve ticari hayatta ön plana çıkmalarına yardımcı oluyor.

Enstitüye gösterilen ilgi ise, öğrenmenin yaşının olmadığını ve kadınların ticaret hayatında yer almak istediklerini kanıtlıyor. Selçuklu Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü adı ile, 2010-2011 öğretim yılından itibaren El sanatları teknolojisi, Yiyecek içecek hizmetleri, Giyim üretim teknolojisi ve Grafik fotoğraf alanlarıyla açılan Enstitü, aynı zamanda kurumun geliştirilmesine yönelik Araştırma, Tasarım ve Tanıtım Pazarlama adı altında 3 özel bölümüyle gelişmeye devam ediyor. Enstitü bünyesinde ayrıca birçok kursta yer alıyor. Hafta içi ve hafta sonları olmak üzere Çini, Resim, Temel Giyim, İpek Koza, Rölyef vb. meslek kursları da düzenlemektedir. Gelen öğrencileri eğiterek meslek sahibi yapan enstitü, verdiği belgeyle işyeri açma imkanı sağlıyor.

GELENEKSEL KÜLTÜR YAŞATILIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi bir okul olan Olgunlaşma Enstitüleri geleneksel kültür ve el sanatlarının geliştirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla 1945 te kuruldu. 7 yıl önce Konya'da eğitim vermeye başladıklarını belirten Konya Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Emel Tosun Akmeşe, “El Sanatları Teknolojisi, Giyim Üretim Teknolojisi, Yiyecek-İçecek Hizmetleri ile Grafik ve Fotoğrafçılık olmak üzere dört bölümden oluşan enstitümüzde 16-60 yaş arası bayanlar eğitim görüyor. Ayrıca dileyen erkek öğrencilerde gelip burada eğitim görebilir. Enstitümüze kayıt yaptıran bayanlara haftada 45 saat eğitim veriyoruz” dedi. Enstitü bünyesinde mezun olan ve belge almayı hak eden kişilerin birçok avantaj yakaladığına vurgu yapan Akmeşe, şunları söyledi: “Buradan mezun olan birisi, verilen belgeyi iş yeri açma belgesi olarak da kullanabiliyor. Ayrıca buradan başarı ile mezun olanlar çeşitli eğitim kurumlarında usta öğretici olabiliyor. Buradan mezun olan bazı öğrencilerimiz enstitü bünyesinde usta öğretici olarak çalışıyorlar. Bazı mezunlarımız da KOMEK gibi mesleki eğitim kurumlarında usta öğretici oldular. Enstitümüze beklediğimizden daha fazla talep gösterilmesi bizleri gelecek adına sevindirdi.”

AMACIMIZ SANATI KORUMAK

Bizim enstitü olarak amacımız sanattır diyen Akmeşe, sözlerine şöyle devam etti: “Örneğin bir yelek yaptığımız zaman kişiye özel yapıyoruz ve ikinciyi üretmiyoruz. Bizim işimiz burada tasarım ve sanat. Bunu da Konya’nın çok geniş olan Konya’da yapmak ayrıca güzel. Konya’da ki tarihi değerlere sahip çıkarak, bunların mimarisinden faydalanıp desenlerimize yerleştirerek, Konya kültürümüzü, Türk kültürümüzü, tasavvuf kültürümüzü harmanlayarak ürünler oluşturuyoruz. Buraya gelen iki yıllık eğitim gören öğrencilerimizi zaten açık lise kayıtlarını yaparak ustalık belgesi veriyoruz. O yüzden mezun oldukları alanda Meslek lisesi mezunu olarak görünüyorlar. Aldıkları ustalık belgesi sayesinde iş yeri de açabiliyorlar. Enstitü de sadece kadınlarımız değil, erkeklerimizde gelip sanat öğrenebiliyorlar. Ama bizim asıl amacımız, geleneksel Türk kültürünü korumak ve yaşatmaktır.”

ÖNEMLİ FAALİYETLERE İMZA ATIYORUZ

Enstitü Müdiresi Akmeşe, “Kurumumuz sanatsal, kültürel ve geleneksel değerlerimizin yaşatılması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için önemli faaliyetler gerçekleştiren bir kurumdur” diyerek, gerçekleştirdikleri projeler hakkında şunları söyledi: “14. yy. Tasavvuf Şairi Aşık Paşa Türbe Örtüsü ve Şemsi Tebrizi Türbesi Puşide ve Serpuşu yenilenmesini başarıyla gerçekleştirmiştir. Her yıl geleneksel aşure etkinlikleri ve kurumumuzdan üretilen ürünlerin tanıtımın yapıldığı sergiler ve satışına yönelik kermesler düzenlenmektedir. Selçuklu temalı koleksiyonumuzun gösterimine yönelik geçen yıllarda Zazadın Han’da Selçuklu defilesi ve ABD 13. Chicago Türk Günleri Festivali defilesi düzenlemiş olup bu yıl Mayıs ayı içerisinde Anneler günü kermesi düzenlenmesi planlanmaktadır.”

YİYECEK ALANINDA İDDALIYIZ

Konya Olgunlaşma Enstitüsü olarak Yiyecek içecek Hizmetleri Alanı aktif bir şekilde faaliyetlerine devam ettiğini kaydeden Akmeşe, her gün öğle yemeği ve satış büfemizde birçok alternatifin bulunduğu ürünlerini satışa sunuyoruz dedi. Akmeşe, “Yiyecek İçecek Hizmetleri sipariş atölyemiz hijyene önem veren, yenilikleri takip eden, özel günlere yönelik farklı konseptlerin hazırlanmasında hizmet vermektedir. Çok iddialı bir ekibimiz var. Büfemizde günlük taze ürünlerimiz var. Dileyen vatandaşlarımız uygun fiyata ürünlerimizi satın alabilir. Sipariş üzerine kişiye özel pastalar ve kekler hazırlayabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

KADINLARIN AKTİF ROL OYNAMASINA OLANAK SAĞLIYOR

Enstitüde 5 yıldır usta öğretici olarak çalışan Yasemin Yas ise, enstitünün kadınların sosyal ve ticari hayata atılmaları için önemli bir rol üstlendiğini ifade ederek, “Enstitümüzde sadece dikiş eğitimi değil aynı zamanda el sanatlarına dair ürünler yapılmakta. Bizler giyim bölümü usta öğreticileri olarak sadece dikiş anlamında değil de el sanatları bakımından da ufkumuzu genişletiyoruz. Sanatsal açıdan, mimarinin, ahşap eserlerin giysilerimize uyarlanması ve bunlarda modernize edilmesi bizleri daha çok geliştiriyor. Sosyal etkinliği olan bir enstitüyüz. Dışarıya sipariş çalışıyoruz. Provalı giyim yapıyoruz. Hem mesleki anlamda hem sosyallik anlamda bizi daha çok geliştiriyor. Selçuklu temalı yaptığımız defile, ilk tasarım aşamasından son sergilenme aşamasına kadar yaptığımız özverili çalışma ile bizi ön plana taşıdı. Kendi bünyesinde eğiterek usta öğretici olarak çalıştırması ayrıca önemli bir nokta. Kadın girişimciliğini teşvik ediyor. Kadınlarımızın sosyal ve ticari alanda daha çok yer almasını sağlıyor” dedi.

Eğiterek meslek sahibi yapıyor

Eğiterek meslek sahibi yapıyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.