1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Eğitim insana su kadar gerekli
Eğitim insana su kadar gerekli

Eğitim insana su kadar gerekli

Taşkent Belediye Başkanı Osman Arı, “Bana göre bir üniversite olmadan okumadan hayatın bir yanı eksik kalır. Hava bir insan için nasıl vazgeçilmezse, üniversitede bir insan için su kadar gereklidir” dedi.

A+A-

Taşkent Belediyesi’nden eğitime tam destek. Belediye Başkanı olduğu günden bu yana eğitime ve eğitimciye önem veren Başkan Osman Arı, sosyal sorumluluk projelerini arttırarak farkındalık oluşturmaya çalışıyor. 42 yaşında olmasına rağmen ikinci üniversiteyi okuyan Başkan Arı, bu yönüyle gençlerin de takdirini kazandı. Taşkent Belediye Başkanı Osman Arı, gençlerin eğitime teşvik edilmesi ve ailelerinin bilinçlendirilmesi adına çalışmalarını arttırdıklarını söyledi. Konya’nın yükselen bir yıldız olduğunu ve bunu eğitimde aldığımız başarılarla taçlandırmak istediklerini belirten Başkan Arı, belediye olarak ailelerin bilinçlendirilmesini sağlayarak çocuklarını mutlaka üniversite okutmaları için teşvik ettiklerini belirtti.

BEŞİKTEN MEZARA KADAR
Eğitimin ve ilmin hiç bitmediğinin altını çizen Başkan Arı, “Peygamber Efendimizin dediği gibi Beşikten mezara kadar eğitime devam etmek gerekiyor. Tabi ben şu anda 42 yaşındayım ve hala üniversite okuyorum. Liseyi okuyan çocukların hepsi üniversiteyi okumalıdır. Üniversite okumak için teşvik edilip imkan verilmelidir. Bu anlamda anne ve babalara burada önemli bir iş düşüyor” dedi. Oldukça yoğun bir tempoda çalışmasına rağmen üniversite için zaman ayırdığını kaydeden Başkan Arı, “Ben Taşkent Belediye Başkanlığı yapıyorum ve belediye işleriyle birlikte oldukça yoğun bir tempoda çalışıyorum. Bu şartlar altında yeni bir üniversite bitirmek için çabalıyorum” ifadelerini kullandı.

EĞİTİMİN İNSANA KATKISI ÖLÇÜLEMEZ
İkinci üniversite okumanın ve kendini geliştirmenin güzel bir duygu olduğunu aktaran Başkan Arı, şunları söyledi: “Peki burada ki amaç nedir diye soracak olursanız, bizim için kariyer anlamında çok önemli bir yer kaplıyor ve hem dünya ölçeğinde ve genel yaşam anlamında birçok imkana ve donanıma sahip oluyorsunuz. İlim öğrenmenin katkıları oldukça fazladır. İlim öğreniyorsunuz, bilgi sahibi oluyorsunuz, dünyaya bakış açınız değişiyor, yeni yerler keşfediyor ve yeni insanlarla tanışıyorsunuz. Bunların insana katkısı oldukça fazladır. Bu yüzden her aile çocuğunun okuması noktasında mutlaka elinden geldiğinden de fazlasını ortaya koyarak çocuğunu okutmalı ve Türkiye’nin geleceğine ışık tutan parlak zekalı gençler yetiştirmelidir. Biz zor şartlar altında okuduk. Şu anda 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor, buda açıktan okuyan bir öğrenci için oldukça zor. Bu sistemin değiştirilmesi ya da biraz olsun hafifletilmesini istiyorum.”

EĞİTİMİN DEĞERİNİ GEÇ ANLADIM
Eğitimin ve öğretmenlerin değerini geç anladığına değinen Başkan Arı, imkanım olsa tekrar okula gitmek isterdim diyerek, sözlerine şöyle son verdi: “Ben gittiğim okullarda seminerlerde hep şunu söylüyorum: Keşke yeniden okuyabilsem, keşke yeniden okula gidebilsem de öğretmenlerimizin elini ayağını öpebilsem. Çünkü ben okul yıllarında okurken gerçekten eğitimin önemini bilmiyorduk. Öğretmenin kıymetini bilmiyorduk. Eğitimin ve öğretmenlerin kıymetini daha yeni yeni öğreniyorum. Bu yüzden gittiğim her yerde ailelere telkinde bulunuyor ve eğitimin öneminin bilinmesi gerektiğine vurgu yapıyorum. Bize düşen görevlerin başında maddi anlamda gücü yetmeyen öğrencilerimize de belediye olarak yardımda bulunuyoruz. Belediyemizde bulunan bütün öğrencileri eğitime teşvik etmek için sosyal ve kültürel faaliyetleri de arttırmaya devam ediyoruz.”/Mesut Ercüment

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.