1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Eğitim kurumları aracılığıyla milyonluk vurgun
Eğitim kurumları aracılığıyla milyonluk vurgun

Eğitim kurumları aracılığıyla milyonluk vurgun

Konya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle kayyum atanan bazı okul, dershane ve yurtların bağlı bulunduğu şirketlerin, usulsüz faturalarla 5 milyon lira vergi kaçırdığı belirlendi.

A+A-
Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Konya Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı müfettişleri, kayyum atanan bazı okul, dershane ve yurtların bağlı olduğu iki şirketin mali yapısını inceledi.

İncelemenin ardından hazırlanan raporda, devletten vergi kaçırıldığına işaret edildi.

Raporda, iki okul binasının Mevlana Üniversitesine satışına ilişkin tespitler dikkati çekti. Kurumun, kullanımına hiç ara vermediği gayrimenkule ilişkin tapuda gösterdiği gerçek devir bedeline daha düşük tutarda fatura kestiği belirlendi.

Mevlana Üniversitesinin, okulun devir bedelinin tapu senedinde 1 milyon 659 bin lira olduğu ancak satışa ilişkin düzenlenen faturanın tutarının ise katma değer vergisi dahil 1 milyon 100 bin lira olarak gösterildiği ortaya çıktı.

Düzenlenen faturayla tapu senedindeki satış bedelinin birbirinden farklı olduğu, şirketin, tapu devir senedindeki gerçek devir bedeline daha düşük bedelle fatura hazırlanarak yanıltıcı belge düzenlendiği, bu şekilde devletten vergi kaçırıldığı tespit edildi.

- Bağışlar kayıtlara girmedi

Mevlana Üniversitesini bünyesinde barından vakfa 2010'da anaokulu inşa ettirmek için başvuran iş adamının yaptığı 700 bin liralık bağışın, şirket kayıtlarına geçirilmeden muhasebeci üzerinden alındığı belirlendi.

Şirketin 20 yıl süreyle "yap-işlet-devret" modeliyle yaptığı okul için verilen bağış ve yardımların kayıtlara alınmadığı, okul inşaatına ilişkin giderlerin ise ilgili maliyet hesaplarına dahil edilerek kayıtlara yansıtıldığı görüldü.

Kayıtlara geçirilmeyen bağışlar ise çeşitli giderler olarak gösterildi.

Şirketin, birçok gider kaleminde usulsüzlük yaptığı, kanunen gider kabul edilmeyen harcamaları, gider gösterdiği belirlendi. Mevzuat açısından bakıldığında bu harcamaların, Gelir Vergisi Kanunu'nun 40/1'inci maddesindeki "Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler" hükmünde belirtilen giderler sınıfına girmediğinden, söz konusu tutarın ilgili hesap döneminin ticari kazancına eklenmesi gerektiği değerlendirildi.

- Değerinin üstünde satış yapıldı

Mevlana Üniversitesinin, şirkete ait dershanenin 700 bin lira değerindeki binalarını 2 milyon 350 bin liraya aldığına işaret edildi.

Mevlana Üniversitesine bu dönemde değerleme hizmetine ilişkin fatura düzenlenmediği, hizmet için düzenlendiği ifade edilen faturanın ise Aralık 2014 tarihli olduğu, faturanın içeriğinde hizmete ilişkin ayrıntının bulunmadığı belirlendi.

Mevlana Üniversitesinin 2013'te aldığı taşınmazın belediye rayiç değerinin 700 bin lira olduğu ancak üniversitenin bu taşınmazı 2 milyon 350 bin liraya satın aldığı anlaşıldı.

Üniversite tarafından satın alınan dershanenin kiralık gibi gösterilerek şirket tarafından kullanılmaya devam edildiği belirlendi.

- Burslardan öğrencilerin haberi yok

Vakıftan dershanedeki öğrenciler için burs alındığı ancak bu paralardan öğrencilerin haberinin olmadığı anlaşıldı. Öğrencilerin hiçbir yere burs için başvurmadığı, dershane tarafından yapılan indirimlerin kendi başarılarından kaynaklandığı ifade edildi.

Öğrencilere dağıtılmak için alınan 800 bin lira tutarındaki tabletlerin ise iki okul arasında karşılıklı satış yapılarak, paraya resmiyet kazandırıldığı ortaya çıktı.

Müfettişlerin incelemesinde birçok gider kaleminde usulsüzlük yapılarak 5 milyon lira vergi kaçırıldığı tespit edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.