1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eğitim Ölüm kalım meselesidir
Eğitim Ölüm kalım meselesidir

Eğitim Ölüm kalım meselesidir

Konya Aydınlar Ocağı’nda, Türkiye’nin eğitim meselesini dile getiren eğitimci-yazar M. Kemal Yılmaz, “Eğitim Türkiye’nin ölüm kalım meselesidir” dedi.

A+A-
Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan eğitim meselesi ele alındı. Konuşmacı eğitimci-yazar Mustafa Kemal Yılmaz, “Binadan önce insan yetiştirmeliyiz. Eğitim bir ölüm kalım meselesidir” dedi.

İl Halk Kütüphanesi Salonu’nda gerçekleştirilen “Eğitimin Işığında Aydınlanmanın Şifreleri” başlıklı sohbetinde, eğitimle ilgili önemli noktalara değinen eski İl Milli Eğitim Müdürlerinden M. Kemal Yılmaz, Kur’an’ın ilkokuldan üniversiteye kadar okutulması gerektiğini de söyledi. Kemal Yılmaz, sohbetine “24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla aramızdan ayrılan bütün öğretmenleri şükranla, minnetle anıyorum, rahmet diliyorum. Emeklilerine de huzur, sağlık ve refah içerisinde yaşamalarını diliyorum. Çalışanlara da Anayasa, Milli Eğitim Temel Kanunu ve milli eğitimin hedefleri içerisinde başarılı olmalarını diliyorum. Zira devletin bekâsı, milletin bütünlüğü eğitime bağlıdır.” şeklinde meslektaşlarının gününü kutlayarak başladı.

Eğitimin evveli, bugünü, yarını olduğunu belirterek konunun dağınık ve çok kapsamlı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, evveliyle ilgili Türk tarihinden örnekler vererek “Eğitimin her kademesinde gençleri, insanları Millî Kültür, Millî Tarih şuuruyla yoğurmak, onu zinde tutmak, bilgi sahibi yapmak, davranış kazandırmak eğitimin hedefi ve amaçlarıdır. O halde özetle çare eğitim. Problemlerin çözümü, huzur, barış eğitilmiş insan gücüyle ancak mümkün. Milli eğitim meselemiz halledilmeden hiçbir mesele kökten halledilemez. Eğitim ülke kalkınmasının dayanak noktasıdır. Unutmayalım ki eğitim, insana hakikatın yolunu açarsa etkili olur” dedi.

Bize Göre Bir Eğitim Sistemi Yok
Tevhid-i Tedrisat Kanunu’na rağmen eğitimde devam eden ikilik sebebiyle Türkiye’yi, doğu ile batı arasında sallanan bir beşik durumuna düşürdüğünü ifade eden Yılmaz, eğitimde hâlâ kendimize göre bir sistemimizin olmadığını söyledi.
Yazdığı dört kitaptan hareketle eğitimde yeni bir proje ve yeni bir sistem ortaya koyduğunu ifade eden Yılmaz, Okullar Birliğini çok önemsediğini ve öğretmenlerin de öğretmenler Akademisi’nde yetişmeleri gerektiği üzerinde durdu. Devletin fırsat sunmasıyla ancak eğitimde eşitliğin olacağına işaret eden Yılmaz, eğitimde sözde değil, özde eşitlik olması gerektiğini belirtti. Eğitimin müsbet ve bilgi yönü, teknik ve beceri yönü, güzel sanatlar yönü ve ahlâkî yönü olmak üzere dört yönü olduğunu belirten Yılmaz, “Özellikle ahlâkî yönü eksik olan eğitim kabul edilemez. Eğitim denilince önce öğretmen gelir. Çünkü öğretmen insan mimarıdır. Öğretmen yetişmeden eğitim asla olmaz” diye konuştu.

Aydınlar Görevlerini Yapmadılar
Konya’da 1975 yılında yaptığı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul öğretmenliği ve müdürlükleri döneminde yaşadıklarından da örnekler veren Yılmaz, 1960’ta başlayan öğrenci hareketlerinin üniversite gençliğini olumsuz etkilediğini ve 12 Mart 1971 Muhtırası’nın gerçekleşmesi halinde kurulan Devrim Bakanlıkları arasında İçişleri Bakanı’nın Konya Valisi
İhsan Tekin’in olacağını dile getirdi.

Son yıllarda milletçe yaşadığımız acı olayların başlıca sebebinin cehalet olduğunu, aydınların kendilerine düşen görevleri yapmaktan çekindikleri için memleketin krizlere girdiğini kaydeden eğitimci Yılmaz, Kur’an’ın ilkokuldan itibaren üniversiteye kadar okutulması gerektiğini savunarak öğrencilerin, millî tarih şuuruyla yoğrulması gerektiğini söyledi. Yılmaz, sohbetine şu sözlerle son verdi: “Milli ve manevi değerlerine sahip çıkan samimi ve dürüst nesiller yetiştirmeliyiz. Asıl önemli olan ise binadan önce insan yetiştirmektir. Unutulmamalıdır ki eğitim bir ölüm kalım meselesidir. Türk-İslâm sentezine göre bir Türk insan tipi ortaya koymalıyız.”
Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü, eğitimci-yazar M. Kemal Yılmaz’a, “Eğitim ve kültür hayatımıza 62 yıldır hizmet veren Konya’nın Başöğretmeni Mustafa Kemal Yılmaz’a Allah’tan sağlık, sıhhat ve hayırlı ömür diliyoruz. Hizmetlerinin devamını diliyoruz” yazılı teşekkür plaketi sundu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.