1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. EĞİTİM SİSTEMİMİZ FELÇ…
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

EĞİTİM SİSTEMİMİZ FELÇ…

A+A-

Eylül ayının en bilindik özelliği okulların açılmasıdır. Bu ayda hem velileri hem de çocukları bir telaş sarar. Yeni bir eğitim yılının başlamasıyla artık bol oyunlu ya da bol uykulu dönem sona ermiştir. Derslere yoğunlaşmak suretiyle yeni bir eğitim öğretim yılını daha başarıyla bitirme üzerine daha öğrenim döneminin başında hummalı bir program yapılmaya başlanmıştır. Bu sene eğitim öğretim yılı yeni bir sürprizle başladı. TEOG sisteminin kaldırılacağı ve öğrencileri daha fazla kasmadan mevcut sistemle daha verimli olarak değerlendirilebileceği yeni bir sistem üzerine çalışma yapıldığı açıklamasının üstünden daha hafta geçmeden TEOG sisteminin kaldırıldığını öğrendik.

Burada sistemin daha iyi ve verimli olanıyla yenilenmesi ve öğrencilerimizi daha fazla yormaksızın –yani hayatlarından bezdirmeksizin- sisteme dâhil edebilmeye dönük çabaları takdirle karşılarız. Ama mevcut sistemin öğrencileri haddinden fazla yorduğu ve sistemin gereksiz olduğunu anlamak için illa ki cumhurbaşkanının konuya temas etmesi ve daha üzerinden hafta geçmeden iptal edilmesi mi gerekliydi? Eğer iptal edilmesi gereken bir durum söz konusu ise bunu koskoca ülkede sadece cumhurbaşkanı mı görebilmişti. Milli Eğitim Bakanından tutun da tüm eğitim ve öğretim camiasında söz sahibi otoritelerin konuya ilişkin hiç mi fikri yoktur?

Bunca zamandır okuduğumuz gazetelerde niye birinin dahi yorumunu göremedik? Sistemin öğrenciler üzerinde ki olumsuz etkilerini öğrenmek için illa ki en üst düzey merciin açıklaması mı elzemdi?

Cumhurbaşkanımızın konuya teması ve değindiği hususlarda ki hassasiyetine karşı milletçe minnettarız. Ama cumhurbaşkanımızın uğraşacağı onca mevzu varken bu konuyla bizzat ilgili mercilerin bugüne kadar suskun kalması açıkçası sistemde bazı eksikliklerin olduğunu gösteriyor gibime geliyor. Sonuçta cumhurbaşkanı günümüzde daha önemli olan uluslararası ilişkiler bağlamında fazla mesai harcaması daha mantıklı değil mi?

Bu konuda sanırım itirazınız yoktur.

Eğitim konusunda örneğin bu sistemin yeterli olmadığını ve sistemin eksikleri olduğunu anlamak için cumhurbaşkanının açıklaması olmasaydı sistem aynen devam mı edecekti?

Bir devlet yönetiminde bu tür durumların olmaması gerekir. Cumhurbaşkanının bizzat açıklamada bulunmasıyla apar topar bir araya gelip birdenbire sistemin tümden değişmesi gündeme alınmamalıydı. Hiçbir görüşme yok iken bir anda bir TV programında cumhur reis tarafından gündeme getirilmesiyle adımlar atılmaya başlandı.

En azından yaz tatili başlarında bu konuyla ilgili güvenilir kurum ve kişilerin görüşlerine başvurulmalı ve hemen ardından da karşılıklı müzakereler ile sistemin eksileri ile artıları üzerinde ortaya çıkan sonuç raporuna göre adımlar atılmalıydı. Böylesi hassas bir konu koskoca yaz ayları boyunca tartışılıp yeni eğitim ve öğretim yılında uygulamaya geçirilmeli ve öğrencilerin ve velilerin kafasına takılan tüm sorular cevap bulmuş olmalıydı.

Şimdi TEOG sisteminin uygulamadan kaldırıldığını öğrendikten sonra apar topar yeni sistemin nasıl olacağına dair zihinlerde yığınla soru işaretleri belirdi. Ortada açıkçası net bir çözüm yok. Yıllardır eğitim ve öğretim sisteminin oturmamasından kaynaklanan sebeplerle yapboz tahtasına dönen Türk eğitim sisteminde ki aksaklıklar böylesi mühmil uygulamalar yüzünden yine tökezlemeye başlayacaktır. Çok değil birkaç sene içinde sistemin yenilenmesi için yeni baştan fikirler arasında boğuşmalar başlayacak tekrardan farklı bir sistem servis edilecektir. Uzun yıllardır deneme-yanılma sistemiyle eğitim öğretim sistemimizin canına okuduk. Okul çıkışlarında ya da kafelerde gördüğüm orta dereceli okul öğrencileri ile üniversite öğrencilerinin çocuksu davranışlar içerisinde olduklarını, hayatlarını vur patlasın çal oynasın düzleminde idame ettirdiklerini, gaye ve hedeften oldukça uzak egoist bir kişilik yapısıyla yaşam sürdüklerini görüyoruz. Milli Eğitim Bakanı dahi açıklama yaparken uygulanacak yeni sistemle her şeyin daha iyi olacağını ve sistemin oturacağını ifade ederken konuya ne derece hâkim olduğundan emin değiliz.

Madem her şey daha iyi bir gelecek için tasarlanıyorsa bugüne kadar bu sistemden niye küçük ama yetenek dâhisi, bilimsel anlamda çığır açmış nesiller ortaya koyamadık.

Madem o kadar iyiysek milyonlarca öğrenci arasında hiç mi ilmi ve bilimsel anlamda kendini ispatlamış genç yetenekler çıkaramıyoruz. Mevcut Milli Eğitim Bakanımız kişilik olarak iyi bir insan olabilir. Çok iyi şirket yönetebilir. Çok iyi domates, biber satabilir. Ama çok iyi bir eğitim bakanı portföyü ortaya koyamadığını buradan ifade etmeliyim. Peki, eğitim bakanı sistemde ki çarpıklıkları anlamak ve çözüme ulaştırmak için örneğin eğitim sisteminde en başarılı ülkelerden Finlandiya’ya giderek sistemle alakalı araştırma yapma ihtiyacı hissetti mi?

Sen koskoca devleti temsil ediyorsun. Onca insanın vebalini sırtlanmışsın. Bunu anlamak için benim gibi sıradan yazarların yazdıklarıyla mı gerçeği görmeniz gerekiyor?

         

Bu yazı toplam 754 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.