1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitim sistemiyle dönüştürüldük
Eğitim sistemiyle  dönüştürüldük

Eğitim sistemiyle dönüştürüldük

Birlik Vakfının her cumartesi günü düzenlediği ‘Her Cumartesi Birlikteyiz’ etkinlikleri kapsamında Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Latif Selvi, kapsamında Milli Eğitim sisteminin dünü ve bugününü anlattı.

A+A-

 

Birlik Vakfı, her hafta düzenlediği ‘Her Cumartesi Birlikteyiz’ etkinlikleri kapsamında bu hafta Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Latif Selvi, ‘Türk Milli Eğitim Sisteminin Dünü, Bugünü’ konulu konferansı düzenledi. Birlik Vakfı Konya Şubesinde düzenlenen programda konuşan Birlik Vakfı Konya Şubesi Başkanı Orhan Gündüz ve şube üyeleriyle davetliler katıldı. Türk Milli Eğitim sistemi hakkında konuşan Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Latif Selvi, Her toplumun eğitime çok önem verdiğini belirterek, hiçbir idealin gelece yatırım yapmadan yaşayamayacağını ifade etti. Toplumların birbirlerinden etkilendiğini kaydeden Selvi, “Eğitimde etkileşim vardır. Modeller birbirini etkiler. Yani her toplum birbirini mutlaka etkilemiştir” sözlerini aktardı.

DİNE DAİR NE VARSA KALDIRILDI

Milli Eğitim sistemimizi dünden bugüne değerlendiren Selvi, dine ait ne varsa eğitimden çıkarıldığını belirterek, şunları söyledi: “Osmanlı’da Sıbyan mektepleri, medreseler, Enderun mektepleri ve Tekke ve zaviyeler vardı. Bunlar bizim geleneksel eğitim modellerimizi ifade ediyor. III. Selimden sonra Batının bilimsel alandaki inkişafı Müslümanları yeni arayışlara itmiştir. II. Mahmut döneminde ilkokul zorunlu hale geliyor ancak istenilen seviyede uygulanamıyor. Tanzimat döneminde ise materyalizmin tüm dünyayı fiilen kuşattığı bir dönemdir. Okullarımızda ve yapılaşmada bir yenileşme oluyor. Kendi özümüzü koruyarak bir şeyler üretmeye çalışıyoruz. Batı ise materyalist bir dünya istiyor. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte dine dair ne varsa dışarda bırakıldığı ve her şeyin seküler bir çerçevede yapılandırıldığını görüyoruz. 1924 yılında iki tip insan modeli yetiştiği bahanesiyle medreseler kapatılıyor ve batı materyalizmine uygun okullar açılıyor. İslami modelle insan yetiştiren bütün modeller kapatılıyor. Tekamülcü bir yapıyla hareket ediyorlar.”

ATATÜRK KULLANILARAK DÖNÜŞTÜRÜLDÜK

Eğitim Türkiye’de ideolojik bir temelde konumlandırılmıştır ve temeli dönüştürmektir diyen Selvi, “1971 muhtırasında okullarımıza Atatürkçülük diye ilave konular getirilmiştir. 80 darbesini yapanlar bunu geliştirmiştir. Büyük oranda da başarılı olmuştur. Bütün derslere yedirilmiştir. Atatürkçülerin kuramcıları, Atatürk tarafından birçok defa kızarak kovduğu olmuştur. Niyetleri Atatürk’ü öğretmek değil, Atatürk’ü kullanarak Atatürk’ü yanlış öğretmektir. Türkiye’deki eğitim modeli, bir tek adam kültü üzerine inşa edilmiş, ideolojik materyalist dönüştürmeci bir anlayışı içermektedir. Bu yüzden batıyla entegre olunmuştur” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.