1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. Eğitim tartışmaları
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim tartışmaları

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TEOG’un kaldırılmasını istemesi ile birlikte eğitim sistemine yönelik tartışmalar başladı. TEOG kaldırıldı. Yeni sistemin ne olacağı belli değil, ancak Milli Eğitim Bakanlığı kolları sıvadı. Yeni bir sistem için çalışıyorlar.

Hemen ardından da YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Giriş sistemini daha yalınlaştıran, daha sade bir sınav sistemine yönelik bir hazırlığımız var.” açıklamasını yaptı.

Sayın Saraç, şu açıklamayı yaptı: “Üniversiteye girişte sınavsız bir model bugünkü şartlarda söz konusu olamaz. Sosyal adaleti sağlayan merkezi sınav bu yıl yine gerçekleştirilecek. YÖK'teki çalışmamız, sınavsız geçişe yönelik değil, mevcut merkezi yerleştirme ve merkezi sınavın aksayan taraflarını gidermeye, iyileştirmeye dönük ama özellikle yalınlaştırma ve bu sınavların yönetimini daha kolaylaştırmaya yönelik. Sayın Cumhurbaşkanımızın çok haklı olarak dile getirdiği gibi öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmamız gerek.”

 

***

Bu noktada hem Milli Eğitim Bakanlığına hem de YÖK’e şu sorunun sorulması gerekiyor: Bugüne kadar neredeydiniz?

Çok şükür Sayın Cumhurbaşkanı, halkım meseleleriyle elinden geldiğince ilgileniyor. Sınav sisteminde sorunlar, mağduriyetler yaşandığını tespit edip, çözüm üretiyor.

Peki ya sayın Cumhurbaşkanına iletilmeyen sorunlu alanlar? Ya yoğun mesaiden dolayı, Sayın Cumhurbaşkanının ekonomide, sağlıkta, demokratik ilerlemede, yaşanan sosyal gelişmelerde ve bu düzenin tamamında atladığı bir konu olursa?

Sayın Cumhurbaşkanı el atmadan, devletin bu kurumları yaşanan sorunları görmezden mi gelecek?

Her şeyi düzeltmesini Sayın Cumhurbaşkanından mı bekleyeceğiz?

Nihayetinde o da bir insan…

80 milyonun dertleriyle dertleniyor, ancak bu kadar yükü bir kişinin sırtına yüklemek doğru mu?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar