1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Eğitim ve gençliğimiz
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim ve gençliğimiz

A+A-

Türkiye’nin genç ve dinamik bir gençliği var. Ancak bu gençlerimizin pek çoğu üretken değil. Çünkü iş bulamıyor. Üniversitelisi öyle, liselisi öyle…

Yakın geçmişte  LYS ve Üniversite giriş sınavları yapıldı. Her gencin ümidi büyük. Okula girmek, okumak ve iş sahibi olabilmek.

Ne yazık ki, eğitim düzeyimiz  çok parlak olmamasına karşın, bu yıl Korona virüsü nedeniyle çok daha büyük sekteye uğradı. Yeni dönemde okulların önce 31. Ağustos’ta açılacağı duyurulmasına karşın son günlerde Korona virüs de büyüme canımızı yine sıktı.

Herkesimin hedefinde gençlik vardır. Gençlik üzerine yapılan yatırımlar, kısa süre sonra toplumsal yapıyı şekillendirir.

Sağlıklı toplumlar, güçlü devletler; bilgili, birikimli cesur, üretken gençlikle vardırlar.

Milli Eğitim Bakanının bir süre önce yaptığı açıklamaya göre şayet okullar açılırsa  4 metrekareye bir çocuk yerleştirilecek. Yeni dönemde yaklaşık 19 milyon öğrenci okuyacak. Bir milyonda öğretmen, etti 20 milyon. 4 ile çarparsak sanırım çok büyük bir alan gerekecek. Zaten geçmiş yıllarda  sınıf açığımız yer yer vardı. Bu açık nasıl ve kısa zamanda nasıl kapatılacak.İkili öğretime geçmek bile çok büyük sıkıntıdır.

Birde bu öğrenciye  ve öğretmene  20 milyon maske gerekli. Türkiye’nin sırtına büyük bir yük daha geliyor. Belki bunu bazı özel okullar yapabilir ama, Milli eğitim nasıl yapacak ?

Yine edindiğimiz bilgilere göre velilere taahhütname imzalatılacakmış. Bunun anlamı çocuk hastalanırsa idare sorumlu olmayacak. Peki veli bu şartlarda çocuğunu nasıl okula gönderecek? Bu da ayrı bir soru.

İnsanlar; belli kesim dışında mutsuzdur, huzursuzdur, güvensizdir ve geleceğinden emin değildir. Kendilerini büyük bir baskı altında hissetmektedir.

İnsanlar; küresel güçlerin ekonomik, siyasi, kültürel, bilimsel, hukuki, sosyal ve psikolojik olarak her alandaki baskısını zihinlerde hissetmektedir.

Bu gaflet dalalet ve hıyanet yapılanması karşısında; çözüm vardır ve bu çözümü gençlik üretecektir. Ancak gençliğe imkan verilecek ve gençlik iyi eğitim alırsa bunlar yapılacaktır. Atatürk bile  ülkenin geleceğini gençliğe emanet etmiştir.

Tarih; gençliğin her türlü olumsuzluk karşısında neleri, nasıl yapabileceklerine dair örnekler ile doludur.Gençlik’e milli duygularla ile vatanını, milletini, bayrağını öğretmek gerekir. Bunu da önce aileler, sonra okullardaki öğretmenler yapacaktır. parçalanmış, bölünmüş, ayrı ayrı idealler peşinde koşarak birbiriyle kıyasıya çatışan, ve nihayet yabancı ideolojilerin esiri olan bir gençlik olmamalıdır.Gençlik; devletin ve milletin teminatıdır.

Gençlik; vatanı iç ve dış tehlikelere karşı koruma bilincinde, okuyan okutan, fikren, ilmen, fennen ve bedenen kuvvetli, yüksek karakterli, bilimden güç alan ve bilimi amaç edinen, sağlıklı düşünme yeteneğine sahip, çalışkan ve kendine güveni olandır.Bilinçli iyi yetişmiş gençliğe sahip toplumlar geleceğe umutla bakabilir.

Onun için yeni eğitim ve öğretim yılı Ağustos ayının sonunda açılacaksa sorunlara iyi bakılmalı. Varsa sorunlyar çözülmeli ve ihtiyaçlar sağlık içinde  temin edilmelidir.

+++ 

Yazımı  Eflatun’un bir sözü ile bitireyim.

İnsanlar iyi okusun, iyi araştırsın.

Eflatun diyor ki:

Akıllı konuşur, yazar,

Çünkü onun söylemek istedikleri var; aptal konuşur, zira kendinin bir şeyler söylemek mecburiyetinde olduğunu sanır.

Bu yazı toplam 416 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.