1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Eğitim Ve Öğretim Yılı Başladı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim Ve Öğretim Yılı Başladı

A+A-

Yeni eğitim ve öğretim yılı dün başladı.
Velilerde bir heyecan,
Çocuklarda başka bir heyecan.
Öğretmenlerde, yeni göreve başlayanlarda ayrı bir heyecan.
Öncelikle eğitim ve öğretim yılının Tüm camiaya hayırlı olmasını, kazasız, belasız ve başarılı bir dönem geçirmelerini Yüce Allah’tan diliyorum.
Cumhuriyet döneminde Milli Eğitim hep sancılı olmuştur.
Kimi zaman sınıf, okul yetersizliği,
Kimi zaman öğretmen açığı…
Hükümet yetkilileri ise son zamanlarda yaptığı açıklamalarıyla yüreklere su serpiyor ama, söz ile icraat bir birini tam tutmuyor.
Yapılan açıklamalarda :
“Bütçeden Milli Eğitime ayrılan ödeneğin Cumhuriyet döneminin en büyük payı ayrıldı” denmesine rağmen ihtiyaçlar bitmiyor.
Öğretmen ve idareciler arasında yapılan rotasyon ile bazı görevliler, müdürler “Bankamatik memuru” yapıldı. Evlerinden maaşlarını alıp yatıyorlar. Bunlara da Eğitim uzmanı deniyor.
Yeni 40 bin civarında öğretmen ataması yapıldı ama, açık kapanmıyor.
Dahası Konya’da kent merkezinde 900- 1000 öğrencisi olan okullarda ya müstahdem yok, ya da bir tane. Bu kimse nasıl bu işin altından kalkacak?
Evlerinden, yuvalarından eğitim ve öğretim yuvalarına gönderilen çocukların oturduğu yerler Lavabolar nasıl temizlenecek?
Okul aile birliği bu işi halledecek.
Nasıl?
Velilerden ya maddi, ya da fiziki yardım istenerek.
Bu suiistimallere açık bir uygulama…
İlk ve orta öğretim öğrencilerine hükümet kırtasiye yardımı yaptığı söyleniyor. Aslı, astarı yok.
Konya’da Meram Belediyesi bilboartlara ilanlar koydurdular. Yaklaşık 70 bin öğrenciye kırtasiye yardımı yapılacak diye. Şahsıma gönderilen iletilerde bu uygulamadan henüz nasiplenmeyenler olduğu söyleniyor.
Belediye Yetkilileri ile görüştüm. Kesinlikle bir hafta içinde ilk, orta ve liselere yeterli düzeyde kırtasiye yardımı yapılacak denmektedir. Yardımı alamayanlar bir süre daha beklerse sanırım onlara da bu yardım ulaştırılacaktır.
Bir başka önemli konu daha var. Türkiye’de yapılan mücadeleye rağmen, uyuşturucu kullanım yaşı aşağılara kadar inmektedir. Çocuklarımızı aileler ve okul yöneticileri ile kontrol altında tutmalıyız, bu rezil insanların tuzağına düşürmemeliyiz.
Başbakanlık Valiliklere gönderdiği genelge ile okul çevrelerinde polis ekipleri oluşturulacak. Zaten Konya’mızda bu uygulama yapılıyordu. Ancak bu yeterli olmayabilir. Emniyet Müdürlüğü bu konuda daha duyarlı davranmalıdır. Kent merkezinde denetimler daha kolay olmasına karşın, kenar mahallelere daha dikkat etmemiz gerekir. Ayrıca trafik ekipleri de, denetimlerini artırmalı ve düşünmeyen, kurallara uymayan sürücüleri caydırıcı hale getirecek uygulama yapmalıdırlar. Gereksiz klason çalınarak, çocukların sınıflarda dikkatleri dağıtılmamalıdır.
Yazımı Hz. Mevlana’nın bir dörtlüğü ile bitireyim
Gönül bahçesinde bülbülüm,
Baykuşluğa kalkışırsam ayıptır bana,
Onun gülşeninde bir gül fidanıyım,
Dikenlik edersem yazıktır bana.

 

Bu yazı toplam 78 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.