1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Eğitim Ve Öğretimde Program
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim Ve Öğretimde Program

A+A-

Eğitim ve öğretim birlikte yürüyen ve biri diğerini destekleyen, her yaştaki insanı olgunlaştıran iki ayrı özelliktir. Öğretim, muhatabını bilgilendirir, eğitim de bu edinilen bilginin kişi üzerinde etkisini gösterir.

Eğitim ve öğretimin etkisi, onu alan ve bunlara muhatap kılınan kişi üzerinde görülür. Bilginin etkisi kişi üzerinde onun yapmak istediği işi bilgili ve ne yapmak istediğini bilen bir kimse olarak hareket etmesini sağlarken, eğitimin etkisi de bu kişinin davranışlarını gören kimseleri tesir altında bırakacak bir olgunlukta yapmasını sağlar.

Böylece eğitim ve öğretim bir kişiyi hem olgunlaştırır, hem de yapmış olduğu işi yapması gerektiği şekilde yapmasını sağlar. Dolayısıyla kişiden beklenen netice hâsıl olur.

Herkesin aynı yaratılışta olmaması da kişilerin eğitim ve öğretimlerinin de farklı olmasını gerektirir. Yani hem öğretimde ve hem de eğitimde farklı metodların uygulanması gerekir. Aynı yaşta olan öğrencilerin bir sınıfta toplanması bile eğitim ve öğretimde aynı metodu uygulamak yeterli olmayabilir.

Konuya aksi istikametten baktığımızda şöyle de söyleyebiliriz: Öğretici ve eğitici kişi, öğrettiği ve eğittiği kişilerin hem kabiliyetlerini ve hem de eğitilerek ulaştırılmak istenen noktayı iyi görmeli ve elindeki elemanı ona göre yönlendirebilmelidir.

Tabii günümüzde eğitici ve öğretici kişilerin aynı kişi olduğunu da unutmamalıyız. Ayrıca günümüzde öğretim merkezleri aynı zamanda eğitim merkezleridir ve adı da okuldur. Dolayısıyla öğretici olarak gördüğümüz öğretmenler aynı zamanda da eğitimcidirler.

Bu durumda sahada yer alan kişiler bu noktada çok önemlidirler ve aynı zamanda işleri hem önemli ve hem de zordur. Onların işlerini kolaylaştıracak olan ise eğitim ve öğretimin beklenen neticeye göre baştan iyi bir şekilde programlanmış olmasıdır.

Bu duruma göre eğitim ve öğretim de rol alan öğretmen kadar, onun uygulamak istediği program da önem kazanmaktadır. Zira her yaşın ve her işin ayrı özellikleri vardır.

Eğitim ve öğretimde bilgi kadar o bilginin yetiştirilecek kimseye verilecek miktarı ile eğitilerek kazandırılacak vasıf da son derecede önemlidir. Konunun hafife alınacak bir yönü yoktur.

Eğer bunların verilecek zamanı ve miktarı ayarlanmazsa kişiyi eğiteceğiz ve onu bilgilendireceğiz derken hiçbir işe yaramaz bir noktaya da getirebiliriz. Bu bakımdan öğretim ve eğitim programı okullarımızda son derecede önemlidir.

Bizde bir söz vardır: Göç yolda düzülür.

Bunun anlamı hazırlıksız yola çıkılabilir değildir. Eğitim ve öğretimde bu sözü şöyle anlarsak doğru olabilir: Belli bir metotla eğitim ve öğretime başlanır, fakat onun eksikleri ve fazlalıkları eğitim ve öğretim boyunca gözlenir, eksik ve aksaklıkları giderilir, demektir.

Bundan şu noktaya gelebiliriz: Eğitim ve öğretim belli seviyedeki kişileri ulaşması istenen noktaya ulaştıracağını düşündüğümüz bir programla başlar, fakat ilelebet aynı metod devam etmez, edemez. Çünkü her dönemin ve ulaşılmak istenen noktanın özellikleri farklıdır.

Bunun için de eksik ve aksak olarak karşımıza çıkan noktalarda bu programın düzeltilmesi ve yeni şekil verilmesi gerekir. Bu açıdan baktığımızda programın önemi kendiliğinden ortaya çıkar. İyi bir eğitim ve öğretim iyi bir programla verilir.

Eğitim ve öğretimle ulaşılmak istenen noktaya ancak iyi bir öğretmenin uygulayacağı iyi bir programla ulaşılabilir.

Bu yazı toplam 328 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.