1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Eğitim Ve Terbiye
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim Ve Terbiye

A+A-
Zaman mı değişti, yoksa insanların anlayışı bilemiyorum.
Çok değil, 25-30 yıl gerilere gidersek birçok şeyin değiştiğini görmekteyiz. Aslında zaman değişmedi ama, insanlarımız, düşüncelerimiz, belki geleneklerimiz, anlayışımız, bir birimize sevgimiz, saygı anlayışımız, büyüklere saygı, küçüklere sevgi düşüncemiz değişmiştir.
Bunun başlıca nedeni önce Avrupa özentisi,
Sonra eğitim düzenimiz ve aile yapımızdaki bozulma…
Avrupa’nın fen,  teknik ve benzeri şeylerini almaktan çok, Avrupa’nın kokuşmuş, Türk ve Müslüman dünyasına yakışmayan şeylerini, açılmayı, saçılmayı, modasını alıp kendimize uyarlıyoruz.
Kentler büyüdü. Bunun neticesi olarak ise insan ilişkileri de zayıfladı. Komşu komşuyu tanımamakta, komşu komşuya nerede ise ihtiyaç duymamakta ve selam vermekten imtina etmektedir. Acı ve tatlı günler, mutluluk ve sıkıntıları insanlar ya birkaç yakını, eşi dostu ile ya da kendi yaşamak durumundadır.
Eğitim düzenimiz “yaz-boz” tahtası gibi. Her gelen hükümet değil, aynı hükümetin bakanı bu düzene bir çomak sokarak oturmuş bir Milli eğitimiz olmadığı için eğitim şeklimizde geçmişi aratır oldu.
Konya Büyükşehir Belediyesinin bitip- tükenmeyen yol ve tramvay hattı çalışmaları devam ederken, özellikle bu hat üzerinde otobüsler yetersiz bile olsa çalışıyor. İnsanlar bin bir güçlükle ve baylık istifi mahalle ve evlerine gitmektedir.
Bu işin başka boyutu da var. Bu otobüslerdeki şoförlere Allah ecir-sabır versin diyeceğim ama, öylesine küstah, öylesine saygısız olanları vardır ki, onlarda adeta vatandaşa bir küfür etmedikleri kalıyor. Sanki babasının hayrına bu işi yapıyorlar. Bunların de eğitilmesi gerekir. Tabi ki içinde adam gibi adamları bir kenara bırakıyorum. Yolcu bir soru soruyor? Şoför adeta onu azarlıyor. Usulünce cevap vermiyor. Bunu birkaç kez şahit oldum.
Bu otobüslerde öyle aksaklıklar, bize yakışmayan şeyler oluyor ki…
Saymakla bitiremezsiniz.
Bizlere ilkokullarda öğretmenlerimiz, ailemizde anamız- babamız öğüt verirdi.
“Otobüslerde yaşlılara, hastalara, sakatlara ve bebekli bayanlara yer veriniz.” Diye. Şimdi bunlar unutuldu adeta. Kimsenin umursadığı yok. Belki bunu yapan birkaç adam evladı var ama, çok azınlıkta. Şunu da belirtelim. Otobüs ve tramvaylarda yaşlılara, özürlülere ve çocuklu- hamile bayanlara ayrılmış yerler var. Bunlar oradan hiç faydalanamıyor. Bunu şoför uyarmalıdır. Birde bu  otobüs duraklarının hemen pek çoğunda sakatların inip bineceği  şekilde yer yok. Zavallı insanlar otobüse- tramvaya binerken zorlanıyorlar. Avrupa diyoruz ama, Avrupa’da böyle mi ?
Sözde gençler bu otobüslerde ellerinde telefon, kulaklarında kulakçık, tam bir vurdumduymazlıkla hareket etmekte, başlarında ayakta durmakta zorlanan yaşlılara yer vermemektedir. Biz bu değiliz. Bizim adet, yetişme tarzımız ve insanlığımız bu değildi.
Sanırım Avrupa, Avrupa diye diye bize ait olan çok değerli hasletlerimizi kaybettik. Dahası var. Otobüsler belli saatlerde cidden çok yoğun yolcu alıyor. Otobüsler yetmiyor. Bunu belediye yetkilileri görmesi lazım.
Bazı helal- haram bilmez kos koca insanlar ise, böyle zamanlarda otobüsün ön kapısı yerine arka kapılarından binerek yolculuk yapıyor. Bazı şoförler bunları uyarıyor ama, çoğu zaman nafile
Otobüslerde başka şeylerde oluyor ama, onları bu satırlardan yazmayı kendime yakıştıramıyorum.  Kendimize zor yetiyoruz. Birde binlerce Suriyeli var. Onların hareketleri ve davranışları işe bir başka sıkıntı.
Efendim, “ensar-muhacir” edebiyatı yapılıyor.  Ensar kim, muhacir kim, biz kimiz. Yetkililerin bunları görüp çözüm yolu üretmeli ve kendimize gelmeliyiz. Özellikle belli saatlerde otobüs seferleri artırılmalıdır. Şu yol bakım işlerine de bir hız verilmeli. İşte nerede ise Ağustos ayının ortasına geldik. Okulların açılmasına yine bir aydan biraz daha fazla bir zaman var. Yapıp, yapıp bozmadan, inşaatlara hız verilmeli ve okullar açılmadan bu işler tamamlanmalıdır.
Bu yazı toplam 173 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.