1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimde yaşanan sorunlar özel okulların sorunu değil
Eğitimde yaşanan sorunlar özel okulların sorunu değil

Eğitimde yaşanan sorunlar özel okulların sorunu değil

Türkiye genelinde özel okullarda verilen eğitim hizmetlerinde yaşanan sorunları değerlendiren Özel Gençlik Eğitim Kurumları Genel Müdürü Barış Çağlayan Çakır, vatandaşların özel okul seçerken belli kriterlere dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)’nun yayınladığı bilgilere göre Eğitim hizmetlerinde yaşanan sorunlarda eğitim masrafları açık ara önde gidiyor. Özel okullarda eğitim masraflarından yüzde 58,8 oranında şikayet eden vatandaşlar, devlet okullarında eğitim masraflarından şikayet eden vatandaşların oranı ise yüzde 37,1 oranında oldu. Özel okullarda yaşanan sorunlarda eğitim masrafları başı çekerken, ikinci sırayı okula ulaşım/servisler, eğitim araçlarının niteliği, okuldaki eğitimin kalitesi ve sınıflardaki öğrenci sayısı olarak sıralandı. TÜİK’in açıkladığı bilgileri değerlendiren Özel Gençlik Eğitim Kurumları Genel Müdürü Barış Çağlayan Çakır, vatandaşların eğitim masraflarından şikayet etmesini çok doğru bulmadığını ve eğitim dokümanlarının milli eğitimden ücretsiz aldıkları için yüksek bir bedel almadıklarını söyledi. Alınan kaynakları devletin ücretsiz verildiğini bu kaynaklara ek olarak yabancı dil dokümanlarının fiyatından şikayetlerin geldiğini belirten Genel Müdür Çakır, “Daha çok yabancı kaynaklarla ilgili ücretin yüksek olduğu ile ilgili şikayet oluyor. Onun dışında her dersin öğretmeni, kendi dersiyle ilgili bir takım malzemelerin alınmasını istiyor. Bu da velilere okul başladığında liste olarak sunuluyor. Okul kıyafetleri, eşofmanlar, öğrencilere zaman zaman yapılan deneme sınavları ya da velilerin bize ekstradan soracağı ve önereceğimiz kaynaklar için ekstra gider oluyor” diye konuştu.

KONYA’DA ‘C’ PLAKA SORUNU VAR

Özel okullarda eğitim hizmetlerinde yaşanan sorunlarda ikinci sırada yer alan okula ulaşım sıkıntısı hakkında değerlendirmelerde bulunan Genel Müdür Çakır, Konya’da C plaka sorunu olduğunu ve bunun başka bir ilde örneği olmadığını dile getirdi. C plaka ile servis yapmak isteyen kişilerin afaki bir ücretle ihaleyi aldığını ve bunun olumsuz bir takım sorunların oluşmasına neden olduğunu kaydeden Genel Müdür Çakır, “C plaka ihalesi 300-400 bin liraya patlıyor. Verilen yüksek fiyatlar yüzünden günde 1 servis yerine 3-4 servis yapıyorlar. Konya’daki bütün özel okullar 09:00 gibi dersi başlatıyoruz. Bu saati 1 saat geriye almaya çalışırsak servis bulamayacağız. Ders çıkış saatini 15:30 yerine 16:30’a almaya çalışırsak yine servis bulamayacağız. Böyle bir sorunla boğuşuyoruz” ifadelerini kulandı. Okul servislerinin yılda 2 kez denetlendiğini ama hosteslerin genel anlamda işini yapmadığını vurgulayan Çakır, “Hosteslerin görevi, çocukları araca yerleştirmek, emniyet kemerini takmak, taşınacak bir şey varsa çocuğun yerine taşımak ve seyir halindeyken şoförün dikkatini bozacak herhangi bir durumun oluşmamasını sağlamaktır. Ama maalesef çoğu servislerin hostesleri göstermelik çalışıyor” dedi.

EĞİTİMİN NİTELİĞİ ÜST DÜZEYDE

Bundan 10 yıl öncesine gittiğimiz zaman devlet ve özel arasında ciddi bir farkın olduğunu ama son yıllarda milli eğitimin yaptığı okul sayısında ve fiziki şartların iyileştirilmesiyle devlet ve özel okul arasında pek bir farkın kalmadığına dikkat çeken Genel Müdür Çakır, “Fotokopi makinası, projeksiyon, akıllı tahta ve bilgisayarlarda devlet okulları da iyi bir yol kat etti. Konya olarak düşündüğümüzde eğitim araçları noktasında bir yetersizlik olduğunu düşünmüyorum. Tabi bunların eğitim noktasında bir araç olduğunu unutmayalım. Bazen bunları amaç olarak görebiliyoruz. Akıllı tahtayı ne zaman, nerede, nasıl kullanacağını, öğrencilerin durumuna göre, yapılandırmacı modelde öğrenciye farklı öğrenme stilleri ve farklı zeka kuramlarına göre dersi anlatacak olan öğretmendir” değerlendirmesinde bulundu.

ÜCRETE DEĞİL KALİTEYE BAKILMALI

Özel okullarla ilgili eleştiride bulunan Genel Müdür Çakır, “Maalesef piyasada devlet okullarından farkı olmayan ama adı özel okul olan okullar var. Bu durum veliler tarafından şikayet gelmesine neden oluyor” dedi. Tabi velilerde özel okul seçecekleri zaman, bir takım kriterleri olması lazım ifadesini kullanan Çakır, ilk kriterin ücret olmaması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “İlk kriter ücret olduğu zaman sorun yaşanabiliyor. Valiler, ‘O okulda öğretmen kadrosu nasıldır, kaç yıllıktır, okulda hangi modeller uygulanıyor, yabancı dil eğitiminde hangi diller öğretiliyor, sosyal etkinlik kapsamında neler var, hangi projeler yapılıyor, sosyal etkinlikler’ gibi kriterlere bakmadan sadece fiyata odaklanılırsa büyük sorunlar yaşanır.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.