1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ehliyet almada yeni dönem!
Ehliyet almada yeni dönem!

Ehliyet almada yeni dönem!

Sürücü kurslarında verilen eğitimler ile ilgili önemli bir değişikliğe daha imza atıldı. Değişikliğin detaylarını aktaran Zahir Renklibay, kursiyerlerin 5/1’den fazla devamsızlık yapması durumunda kayıtlarının silineceğini aktardı.

A+A-

 

Ümit ÖZEL

Geçtiğimiz yıllarda daha nitelikli ve tecrübeli sürücü yetiştirmek ve sertifikalandırmak adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ehliyet kursları eğitimlerine ve sınavlarına önemli değişiklikler yapılmıştı. Bu değişikliklerin devamında dönüm noktası olabilecek önemli adımlardan birisi de geçtiğimiz günlerde yaşandı. Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde sürücü kurslarını kapsayan alanda yapılan değişikliğe göre, sürücü adaylarına verilen teorik eğitimlere devam zorunluluğu geldi. Bazı üniversitelerin öğrencilerine uyguladığı derse devam zorunluluğu uygulamasına benzeyen kurala göre sürücü adayları, ders saatine göre dönemi boyunca 5 derste 1 ders devamsızlık hakkında sahip oldu. Yani kurs süresince toplam 15 saat olan bir derse aday 3 dersten fazla katılmazsa kaydı silinecek.

BAŞARI GETİRECEK

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarını kapsayan yönetmelik değişikliklerini yorumlayan Renklibay Sürücü Kursları Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Renklibay, devam zorunluluğu uygulamasının başarıya katkı sağlayacağını söyledi. Renklibay, “Teori derslerine getirilen değişiklik ile ehliyet kazanma ve bilinçli sürücü yetiştirme konusunda önemli bir adım atılmış oldu. Eskiden sürücü adayları kursa sadece kayda ve evrak almaya geliyordu. Ben zaten geçerim biliyorum gözüyle bakıyorlardı. Bu sistem sona erdi. Bundan sonra sürücü adayları teori derslerinde derste bulunmak zorunda. 5 saat olan bir derse 1 saatten fazla devamsızlık yapan sürücü adayının kaydı silinecek. Burada kontrol bizim dışımızda, bakanlık tarafından yönlendirilen müfettişlerin denetiminde olacak. Bu sebeple sürücü adayları mutlaka teori derslerine devam etmek zorunda. Devam zorunluluğu ile beraber daha bilgili ve konuya daha hakim kişiler trafiğe çıkmış olacak. Bu sayede trafikte saygının artması ve buna bağlı olarak da trafik kazalarının azalması bekleniyor.”ifadelerini kullandı.

img_9760.jpg
KADIN ADAYLAR DAHA BAŞARILI

Sürücü adaylarının sürücü belgesi almak için girdikleri yazılı ve uygulamalı sınavlarda radikal değişikliklere gidildi. Başarının ve bilinçli sürücü sayısının arttırılmasının hedeflendiği uygulamada özellikle uygulama sınavında, park etme, rampada araç kaldırma ve sürüş sınavı sürücü adaylarını oldukça zorlamaya başladı. Mutlaka pratik yapmayı gerektiren sınav sisteminde ise ilginç bir detay ortaya çıktı. Toplum içinde bayan sürücü adaylarının daha başarısız olduğu gibi bir önyargı olduğuna değinen Zahir Renklibay, “Doğru bilinen bir yanlış var. Aslında bayan adaylar erkeklere göre sınavlarda daha başarılı. Çünkü devam zorunluluğu öncesinde de bayan kursiyerlerimiz ders kaçırmıyordu. Uygulamada sıkıntı çeken kursiyerlerimiz olsa da bayan adaylar genelde heyecan gibi etkenlerden kaybediyordu. Yoksa kesinlikle ders takibinin verdiği avantajla bayan kursiyerlerimiz erkeklere göre daha başarılı sonuçlar alıyor.”diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.