1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Ehliyet Ve Liyakatten En Son Bahsedecek Kişi
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Ehliyet Ve Liyakatten En Son Bahsedecek Kişi

A+A-

CHP başkanı ve sözcüleri bilhassa meşum 15 Temmuz darbesinden sonra ehliyet ve liyakat kelimelerini çok sık kullanır oldular. Önce bu iki kelimenin lügatlerdeki karşılıklarına bakalım: Liyakat: Layık olma, yaraşırlık, uygunluk, bir kimsenin, kendisine verilecek işe uygun olması, onu hak edip bilmesi…Ehliyet: salahiyet, elverişlilik, kişinin borçlanmaya ve borçlandırmaya layık olması, akıllı olmak, iyiyi kötüden ayırabilme, iktidar, layık olma, hak etme…

Allah Kuranında buyurdu:

“…Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” Nisa 58

Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) ferman etti: İş, ehil olmayana verilince kıyameti bekleyin…” Bu iki sözcüğün hem kitabımız Kuranda , hem Peygamberimizin hadislerinde yer alması kıymetlerini katbekat artırıyor.

Bu ülkede siyaset dünyasında ehliyet ve liyakatten en son bahsedecek kişi kimdir? Bence Sayın Kılıoçdaroğludur. Niçin? (SSK daki müdürlük dönemini boş verelim. Çünkü o dönemle ile ilgili pek fazla bilgi yok.) Çünkü kendisi 2010’dan beri CHP nin başkanıdır. Ve başkan olduğu dönemden bu yana girdiği her seçimi kaybetmiştir. Bir parti başkanının, hele de ana muhalefet partisi genel başkanının en büyük vazifesi nedir? Partisini iktidar yapmaktır. Yapamıyorsa… Demek ki ehliyetinde ve liyakatinde eksiklikler var demektir. Sayın Kılıçdaroğlu iktidarı (haklı olarak) eksiklikleri, yanlışları sebebi ile eleştirirken bir de kendi durumuna bakmalı değil mi? Sayın Kılıçdaroğlu bilhassa 15 Temmuzdan sonra, bu darbeyi yapanların (fetöcülerin) zamanında iktidarla olan işbirliklerini, Suriye politikası ile ilgili yapılan yanlışları, Açılım süreci ile ilgili çelişkileri dile getirirken söylediği “ehliyet ve liyakat” söylemleri çok haklı, pek yerinde. Lakin sayın liderin bu söylemleri kamuoyunda gerekli aksülameli bulamıyor. Neden? Çünkü kendisinin siyasi hali bu sözleri söylemesine engel. İktidarın çelişkilerinden daha çok çelişki yaşayan bir parti ve lideri var karşımızda. En büyük çelişkisi daha lider olduğu gün başladı. Bir gün önce ; “aday değilim!” Demişti bir gün sonra aday oldu. “Kaybedersem giderim” demişti. Elan sapasağlam yerinde.

ile idare olunan her ülkede Normalde 15 yıldır iktidarda olan bir parti yıpranır. Çünkü iktidar çürütücü bir özelliğe sahiptir. Ak Parti iktidarı da bu uzun dönemde içte ve dışta pek çok başarılarının yanında bazı önemli hatalar da yapmıştır. Bu da çok normaldir. Çünkü insanoğlu hataları ile birlikte insandır. ( açılım süreci, fetöyle olan ilişkiler, Suriye siyaseti, eğitimin ilim ve ahlak bölümündeki başarısızlıklar …) Siyasette gidişat nasıl olur? Şöyle olur: Ana muhalefet iktidara namzet partidir. O, iktidarın eksik ve yanlışlarını dile getirip halka anlatır. Bu eksiklerin ve yanlışların alternatifini halka sunar Halkta bu eleştirileri haklı, alternatiflerini de uygun görürse iktidarı indirir muhalefeti iktidar yapar. Pekâlâ, CHP ve onun başındaki sayın lider bunu başarabiliyor mu? Sonuçlar ortada. Suçu halka atmak vazifeden kaçmanın bir başka adıdır. Çankayada, Kadıköyde, İzmirde,Edirnede... CHP ye iktidarı veren halk değil mi? Girdiği her seçimi kaybeden bir parti ve lideri var karşımızda. (gerçi bu başarısızlık sadece Sayın Kılıçdaroğluna da has değil. 1950 den beri Ecevit’in kısa süreli iktidarı hariç hep kaybeden bir parti normalde kapanır. Lakin CHP de öyle bir cazibe! var ki kapanmıyor.) İş böyle olunca halkın önemli bir kısmında Sayın liderin haklı olarak iki de bir dile getirdiği “EHLİYET VE LİYAKAT “ söylemleri karşılık bulmuyor. Halk önce sayın liderden ehliyet ve liyakat bekliyor. Millet, Sayın Kılıçdaroğlundan kendi işinin hakkını vermesini, kendisinin ehliyet liyakatini sorgulamasını istiyor! Haksız mı? Yerden göğe kadar haklı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.