1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ekonomi gündemiyle toplandı 
Ekonomi gündemiyle toplandı 

Ekonomi gündemiyle toplandı 

Konya Sanayi Odası meclis üyeleri ve meslek komitesi üyeleri, Ekim ayı meclis toplantısında bir araya geldi. Meclis Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil başkanlığında yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıda gündem; ekonomideki sıcak gelişmeler oldu.  

A+A-

Türkiye’nin bir yandan zayıflayan ekonomik aktiviteleri yeniden güçlendirmek için çalışırken, aynı zamanda ticaret savaşları ve artan gümrük tarifelerinin etkisiyle daralma beklenen küresel ticaretteki gelişmeleri de yakından takip etmek zorunda olduğunu aktaran Kütükcü, “Türkiye’nin önceliği üreticinin maliyetlerini düşürmek olmalı. Burada maliyetleri düşürürsek, enflasyon tarafı daha yönetilebilir hale gelir. Ayrıca üretimin ithalata bağımlılık oranını hızla aşağı çekmek ve işletmelerimizi ihracata, döviz kazandırıcı faaliyetlere yönlendirmek zorundayız” diye konuştu.
Kamu bankaları yanımızda oldu 
KütükCü, Türk özel sektörünün her zaman en büyük zorlukları göğüslediğini, böyle dönemlerde aynı özveriyi bankalardan da beklediklerini ancak bulamadıklarını vurguladı. 
Kütükcü, “Ekonomik aktivitelerin yavaşladığı, sanayicilerimizin finansman ihtiyacının arttığı bu dönemde özellikle özel bankalardan, sanayicilerimizin gösterdiği özveriyi göremedik. Kredilerini büyütmeleri veya en azından aynı oranda tutmaları gereken bir dönemde, özel bankaların kredileri yüzde 13 daraldı. Kamu bankaları ise kredilerini büyüterek, özel sektörün daha fazla yanında oldular. Kamu bankalarımıza iş dünyası olarak teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.  
Konya’dan 187 ülkeye ihracat 
Sunumunda Konya ekonomisine dair verileri de paylaşan Kütükcü, Konya’nın bu yılın Ocak-Eylül döneminde 187 ülkeye 1 milyar 307 milyon 663 bin dolar ihracat yaptığı bilgisini paylaştı. Türkiye ihracat sıralamasında 13. sırada yer alan Konya’nın, dış ticaret fazlası veren ender şehirlerden birisi olduğunu aktaran Kütükcü, “İhracatta nitelik artırıcı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Innopark Teknoloji Geliştirme Bölgemiz bu anlamda bize önemli fırsatlar sunuyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda, şu anda 13. sırada olan Konya’yı daha üst sıralarda göreceğiz” ifadelerini kullandı.  
Meclis ve meslek komitesi üyelerini Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin aylık faaliyetleri ile ilgili de bilgilendiren Kütükcü, Konya OSB’de Eylül ayında yapılan arsa tahsisleri ile ilgili sözleşme imzalama sürecinin devam ettiği bilgisini verdi.  DİLHAN DUMANOĞLU

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.