1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. EKONOMİ KONTROL EDİLEMİYOR
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

EKONOMİ KONTROL EDİLEMİYOR

A+A-

Yaklaşık 6 aydır  ekonomi şirazeden çıktı.
Piyasalar, çarşı Pazar ateş pahası.
Enflasyon resmi açıklamaların çok üstünde.
İşsizlik  önlenemez şekilde ve hızlı biçimde büyüyor.
Ya döviz ve altın
Ondan bahsetmek ve bunların yanına yaklaşmak, alış veriş yapmak için yürek istiyor.
Ekonomideki daralma bankacılık sektörünü de sarsıyor. Türkiye'deki bankacılık sektörünün toplam döviz varlıkları 2018 sonunda bir önceki yıl sonuna göre yüzde 2.8 azalışla 286.2 milyar dolara gerilediği belirtilmektedir. Merkez bankasının döviz’e müdahalesi   kaynar saça  dökülen yağ gibi eriyip kayboluyor.
Merkez Bankası’nın, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın  söz konusu istatistik grubu için özel olarak belirlediği tanım, kapsam ve sınıflandırmalar paralelinde hazırladığı BIS-Yerel Bankacılık İstatistikleri verilerine göre, banka dışı sektör yabancı para toplam varlıkları yüzde 2.5 azalışla 177.6 milyar dolara indiği belirtilmektedir.
Buna göre, Türkiye’deki bankacılık sektörü yabancı para toplam yükümlülükleri de aynı dönemde, yüzde 7.8 azalışla 324 milyar dolara, banka dışı sektör yabancı para yükümlülükleri yüzde 3.0 azalışla 220.8 milyar dolara düştüğü görülmektedir.
BIS-Konsolide Bankacılık İstatistikleri verilerine göre, aynı dönemde, Türkiye’deki bankaların ilk borçluya göre toplam sınır ötesi alacakları, yüzde 11 artışla 33.1 milyar dolara, bankalardan alacakları yüzde 8.8 artışla 23.3 milyar dolara yükseldiği hesaplanmaktadır.
Bu dönemde, Türkiye’deki yerli bankaların nihai borçluya göre toplam yurt dışı alacakları, yüzde 3.9 artışla 23.8 milyar dolara, bankalardan alacakları da yüzde 23.7 artışla 14.2 milyar dolara çıktığı görülmektedir.
Yerel Bankacılık İstatistikleri; Türkiye’de faaliyette bulunan bankalardan Uluslararası Ödemeler Bankasının  Merkez Bankası tarafından hazırlanıyor.
Konsolide Bankacılık İstatistikleri; 3 aylık dönemlerde, Türkiye’de yerleşik bankaların yurt dışı yerleşiklerden alacaklarını; ülke, vade ve sektör bazında sınıflandırılmasını amaçlamaktadır. Yerli bankaların alacakları, yurt dışı şubelerinin alacaklarını da içerirken; yabancı bankaların alacakları, sadece genel merkezlerinin bulunduğu ülkeden olan borçları içeriyor.
Bu tablonun gelecek günlerde ve iç piyasadaki daralmalar, ekonomistlerin yaptığı değerlendirmeye göre  yapılan baskılar  İstanbul seçiminden sonra daha kontrol edimez gibi görünmektedir.
Yaz aylarında sebze ve meyve fiyatlarındaki belki düşüş, enflasyonu bir nebze olsun gerilere çekebilir. Tarım  sektörendeki mevsimlik işçilik ile işsizlik azalabilir gibi tahminler yapılsa da  enerji sektörüne yapılan zamlar, akaryakıt zamları kış aylarına göre yeniden yükseleceğinden, siyasetteki çekişmeler ile daha da artacak ve yazı ağız tadıyla geçiremediğimiz şu günlerde şimdiden Kış aylarının sıkıntısının ayak seslerini vatandaş duymaktadır.
+++    
Yazımı Yunus Emre’nin bir şiiri ile bitireyim.
TOPRAK VE SU
Bir avuç toprak,
Birazda suyum ben.
Neyimle övüneyim,
İşte buyum ben.

Bu yazı toplam 316 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.