1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ekonomi Ne Halde?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomi Ne Halde?

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkışlarını alkışlıyorum.
Özellikle de son günlerde gerek Suriye’deki kimyasal silah kullanılması iddiası ve masum insanların, bebeklerin katledilmesindeki tepkisini, gerekse Mısır’da gelinen noktada gösterdiği tepkisini bir insan olarak desteklemek gerektiğine inanıyorum.
Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın çırpınışına ve tepkisine bir nebze de olsa Suriye için Fransa’nın ses çıkarması küçümsenemez. ABD heyeti Suriye’de incelemeler yapacak.
Yalnız burada hemen şunu da belirtelim. Mademki Ortadoğu’da yaşanan olayların arkasında ABD uşağı, ABD’nin koruması durumundaki İsrail var. O zaman BOP projesinde eş başkanlıktan hemen çekilmeli ve tüm dünya’ya duyurmalıdır.
Belki de bizim ülkemizde yaşanan bazı olayların arkasında Suriye ve İsrail var. Çünkü hatırlayacaksınız, Başbakan Erdoğan Daos’ta “ Van minüt” demişti. Birkaç saat sonraki açıklaması ile “Ben İsrail’e tepki göstermedim, moderatör’e tepki gösterdim” demişti.
İsrail uzunca bir aradan sonra ve Türk Hükümetinin tutarlı tutumuyla ve birazda Obama’nın baskısıyla özür diledi ama işte geldiğimiz nokta ortada…
Ortadoğu’da yaşanan insanlık dışı devlet teröründen Türkiye’de etkileniyor. İşte Akaryakıt’a gelen zam sanırım bunu etkisidir. Yine Dolar’ın 200 TL. aşması bundan kaynaklanmaktadır.
Geçtiğimiz günlerde Memur sendikaları hükümet ile toplu sözleşme imzaladı. Bu imzalanan sözleşmeye çeşitli sendikalar farklı biçimde yorum getirdi. Konya’da bir sendika temsilcisi Sadi Eriş sözleşme için esip, yağarken, yine bir başka sendika temsilcisi Latif Selvi sözleşmenin son yıllarda yapılan en iyi sözleşme olduğunu söyledi.
Türk-İş Bölge temsilcisi Necati Kökat ile yaptığım sohbette ise Nasreddin Hoca misalı ikisinin de haklı olduğunu söyledi.
Türk-İş bölge temsilcisi Necati Kökat “ Türkiye’de asgari ücret 800 TL. Açlık sınırı ise bin 100 TL. İssizlik açıklandığı gibi değil. Bugün simit satan insanı, boyacılık yapan insanı işi var gösterirseniz bu olmaz. Türkiye’de gerçek işsizlik yüzde 15- 16 diyor.
Necati Kökat’ın görüşüne katılırsınız, katılmazsınız. Ancak bütün sektörlerde görüşüp, konuştuğumuz insanlar hayatlarından ve ekonomiden memnun görünmüyorlar. Tabi ki, burada önemli olan bakış açısı ve insanların yaşam tarzıdır.
Türk-İş temsilcisi Necati Kökat “ İşçi emeklisinin de durumunun çok iyi olmadığını, yapılan iyileştirmeler aspirin tedavisi yaptığını, makas çok açık olduğunu, verilen yüzde 4 lük artışla bir kısım insanlar 150-200 lira zam alırken, tabandaki kimselerin maaşına ise 35-40 liralık bir ilave geldiğini, bunun da iki kilo peynir, birkaç paket sigara ve benzeri ihtiyaçları karşılayabildiğini, pazardan fileyi bile bu mevsimde doldurmaya yetmediğini belirtiyor.
Bir simit, bir tabak çorba, bir bardak çaya razı olan için belki hayat güzel, ama bunlarla yetinemeyenler için durum farklıdır. Onun için bizim bağırıp- çağırmamız boşuna. Ancak elimizi kolumuzu da bağlayıp durmamamız lazım. Burada en büyük görev sivil toplum kuruluşlarına düşmektedir.
Yazımı Mesnevi’den bir hikâye ile bitirmek istiyorum.
Bir beyin oğlu kış gününde atıyla gezintiye çıkar. Birde ne görsün minik bir kuş soğuktan donmak üzeredir.
Prens hemen inip kuşu alır ve çevrede bulunan bir hayvan dışkısının içine gömer. Kuş biraz sonra ısınır ve canlanır ve ötmeye başlar.
İşte o sırada bölgeden geçen tilki kuşun ötüşünü duyar ve gelip dışkı içinden çıkartıp onu yer.
Mesnevi de yorum aynen şöyle:
Seni dışkının içine atanı her zaman düşman sanma,
Seni dışkıdan çıkartan herkesi dost sanma.
Boğazına kadar b.. içindenken çak, çak ötme…

 

Bu yazı toplam 293 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.