1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Dualarımız sizinle…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Dualarımız sizinle…

A+A-

Ülke olarak heyecanlı günlerden geçiyoruz. Barış Pınarı adıyla Cumhuriyet döneminin en büyük askeri harekatına giriştik.  Ancak  alan ile  masa başında işler yine karışıyor gibi.  Muhalefet yapılanı yanlış olmadığını,. Ancak yöntemin yanlış olduğuna  işaret ediyorlar. Milli politikaların oluşturulmadığını, kişisel politika yapıldığını iddia ediyorlar.
İşssizlik rakamları açıklandı. Geçen yıla göre nerede ise yüzde bir bir artış olduğu açıklanıyor. Görmüş dinlemişsinizdir.Suriye sınırlarına girmek üzere olan askerlerimize bundan bir hafta önce  televizyon muhabiri mikrofon uzatır; erlerin ağzından o anda spontane olarak dökülen sözlere bakar mısınız:
- Düğüne gidiyoruz abi!
- Allah'ın izniyle hepsini yok edeceğiz!
- Herkes dua etsin, biz hazırız, biz güçlüyüz. Kimseden korkumuz yok!
- Halkımızın duası olsun yeter!
Helal olsun  Mehmetçiklerimize…
Ancak yine belirtmek gerekiyorsa 82 milyonun nerede ise  22 milyonu açlık sınırında yaşamaktadır.
Menciklerimizin sözü gösteriş için değildir. Vatan için, bayrak için.Bunlar gösteriş olsun diye değil, inanarak, tam bir içtenlikle dile getirilen ifadeler. İşte bizim insanımız, işte bizim askerimiz! Bu tarifsiz iman ve ruh halidir ki savaşlarda bizi zaferlere taşımıştır. Ey Mehmetçik bütün dualarımız sizinledir!
Keşke operasyon, harekat, savaş hiç olmasaydı. Bu noktaya gelinmeden sorunları çözebilseydik. Terör örgütlerini bu noktaya gelecek veya getirecek kişi, kurum ve devletlere tavrımızı daha önce gösterebilseydik. Ancak bundan sonra dönüş yok. Mutlaka  zaferle dönmek için bu operasyonu  yürütmeliyiz.Ne yazık ki yaşamak için, silinip gitmemek için mücadele şarttır. Terör örgütü kılığında vatan bütünlüğümüz uzun süredir tehdit altındadır.
Silahlı harekatta başarı için, maddi ve manevi olmak üzere iki mühim unsur söz konusudur. Maddi bakımdan, eğitimle, en modern silahlarla, en ileri teknik ve araç gereçle harbe hazırlanmak aklın icabıdır.
Albert Einstein sözü,
Her zaman aynı şeyi yapanlar, sonucunun farklı çıkmasını beklemesi andavallıktır.
Ama bunlar hiçbir zaman kafi değildir. Çünkü silahı kullanacak, düğmeye basacak, tetiği çekecek olan insandır. İnsanın en değerli varlığı hayatıdır. Muharebe ölüm kalım meselesidir, can pazarıdır. Günümüzde bile hala zafer süngünün ucundadır. Göğüs göğse muharebe geçerliğini devam ettirmektedir.
Silahlar ne kadar gelişmiş olursa olsun, onları kullanacak olan insan korkak olursa, canını her şeyden aziz bilirse, başarı beklenemez. İşte bu noktada en az maddi güç kadar moral, yani maneviyat da önemlidir.
Türk zaferlerinde maneviyat unsurunun büyük rolü vardır. Mehmetçik, ölürse şehit kalırsa gazi olacağına inanmıştır. Sırasında meleklerin, Hızır'ın, velilerin yardımlarının kendisi ile beraber olduğunu kabul ettiği için, büyük bir güvenle düşman üzerine atılmış ve çok kere galip gelmiştir.
İşte Türk Ordusu bunu gerçekleştirmektedir. Ancak birkaç çapulcu perde önünde kaçarken, perde arkasında kimlerin olduğunu ise  herkes bilmektedir.
Elbette sadece maneviyatla iş bitmez. En son teknik ve taktikleri takip etmek, Kur'an'ın ifadesiyle 'Her türlü kuvveti, savaş malzemesini hazırlamak' (Enfal, 60), en azından düşmanın silahıyla silahlanmak icap eder. Bu hazırlığı biz yaptık. İstihbaratımız  bir süredir harekat bölgesinde inceleme yapmaktaydı.
Fakat buna ilave olarak cepheye sürdüğümüz, süreceğimiz insanın ruhi-manevi yönü ve moral gücü en az beden sağlığı ve sahip olacağı modern silahlar kadar önemlidir. İnanan ve manen güçlü olan insan elbette daha kuvvetli olacaktır.
İşte örneği  Mehmetçiğimizin  TV’ye söylediği söz bunun  açık delilidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.