1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. EKONOMİ VE İŞSİZLİK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

EKONOMİ VE İŞSİZLİK

A+A-

Son dönemde Konya’mızda müthiş bir durgunluk var. Ekonomi de sıkıntı büyük. Enflasyon tırmanıyor. Tüm çabalara rağmen hayat pahalılığı artıyor. İşssizlik kim ne derse desin artmaktadır.
Tabi ki, Türkiye ve Dünya konjonktürü belli. Bunlara göre ekonomi ve işsizliğin, enflasyonunda artış göstermezi olağan gibi görünüyor. Kemerleri sıkmmız, sabır göstermemiz gerekir.
Türkiye’nin hemen her kentinde  devletin ve özel kurumların üniversiteleri var. Bunlar öğrenci yetiştiriyor. Ancak istihdam konusunda ise  tüm gayretlere rağmen diplomalı işsizler ordusu büyüyor. Tabi ki buna katkı olarak ta sanayilerde tezgah başlarında çalışmak istemeyen, masa başı işi, resmi daire isteyenlerde işsizliğin artmasına neden olmaktadır.

Yapılan araştırmalara bakılırsa üniversite mezunu işsiz sayısı 55 ilin nüfusunu geride bıraktığı görülüyor.


Türkiye’de işsiz birey sayısı 3 milyonu aşarken, bunlardan 828 binini üniversite mezunlarının oluşturduğu belirlendi.

 Türkiye’de ki işsizlik oranlarını ve okuma oranına göre dağılımını incelediğinde
 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de 3 milyon 275 bin işsiz insan sayısı tespit edilirken, 828 binini üniversite mezunlarının oluşturduğu belirlendi. Üniversite mezunlarının oluşturduğu bu sayı, toplam işsizlere orana kıyasladığında yüzde 27 olarak ölçüldü.

Bunların içinde işsiz 73 bin mühendis bulunduğu görülmektedir.

Türkiye’nin en önde gelen sorunlarının başında  bir süre önce terör vardı. Terörün belini güvenlik güçleri içte ve dışta terörün belini kırmış görünüyor.Ancak  Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olan işsizliğin, haber çıkışlarıyla medyanın gündemini de belirlediği tespit ediliyor.
2015 yılında 48 bin 300 olan haber çıkışı, 2016’da 36 bin 508, geçtiğimiz yıl ise 48 bin 854 olduğu belirlendi. Üniversiteden mezun 828 bin işsiz öğrenci sayısı Türkiye’deki 55 şehri geride bırakırken, meslek gruplarına bakıldığında listenin başını 73 bin kişiyle mühendisler çekti. Bazı uzman yorumlarına göre mühendislerin asgari ücretle çalışmak zorunda kaldığı belirlenirken, işsiz mühendis sayısının gün geçtikçe arttığına değinildi. Kontrolsüz açılan üniversitelerin ve yanlış sanayi politikalarının da bu durumda etkili olduğu, medyaya yansıyan diğer başlıklar arasında yer aldı.

2017 yılında belirlenen yüzde 27 oranındaki işsiz üniversite mezununun yanı sıra,lise mezunları arasında işsizlik oranı yüzde 38, lise diploması olmayanlarda ise yüzde 49 olarak belirlendi. Türkiye’de mezun olduktan sonra iş imkânı en kısıtlı olan diğer bölümler ise; sanatsal ve beşeri bilimler, sosyal bilimler ve gazetecilik alanında eğitim alanlar oldu. Bu bölümlerden mezun olan bireylerdeki işsizlik oranının yüzde 35’in üstünde olduğu belirtildi.
Hükümet, dünyanın en hızlı yükselen pazarlarından olan elektronik spor (e-spor) pazarının, Türkiye'de de geliştirilmesi için düğmeye bastı.Bununla amaç  bu alanda eğitim alan, kimselere iş imkanı sağlamaktır.Tabi ki bu çıkış işsizliği ne ölçüde olumlu etkileyecek şimdilik bilinmiyor ama, ümit kapısı olarak görülüyor.

Bu anlamda Türkiye'de elektronik sporla ilgili yazılım çalışmalarını yürüten gençlere ve yerli oyun şirketlerine ekonomik destekler verileceği belirtiliyor.
+++    
Yazımı hafta sonu bir fıkra ile bağlayayım.
 Cenaze arabasını kullanan genç güzel sarışına 'Gel seni biraz gezdireyim' diye laf atar. Otomobili beğenmeyen sarışın 'Sen önce arabana bak, ondan sonra bana laf at' der. Genç gülerek şunu der 'Bu araya binmek için insanlar ölüyor yavrum'
 


 

Bu yazı toplam 291 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.