1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. EKONOMİ VE İTTİFAK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

EKONOMİ VE İTTİFAK

A+A-

Türkiye sıkıntılı ve zor bir süreçten geçiyor.

Halkın büyük bölümü ekonomide yaşanan sıkıntılardan etkileniyor.

İş dünyası  ise ABD’nin oyununa direniyor.

Bundan sonrası nasıl gidecek bilemiyorum.

Ancak ben iyimser olmak istiyorum.

 Daha öncede yazdığım gibi Türkiye’de  sonbahar zor geçecek. Tabi ki, gelecek yeni yılında çok parlak geçeceğini söylemek için kahin olmak lazım.

Tam sıkıntılı bir dönemde uzun kurban bayramı tatili devreye girdi ve  biraz olsun  toplumda, ekonomi de  turizm ile nefes aldı.

Bunun yanı sıra terör ile mücadele sürdürülüyor.

Türkiye’de bir konsensüs oluşturuluyor.

Avrupa ve dünya’da bazı devletlerin bize karşı tutumu sıcak gibi görünüyor.

Bu arada bütün bunlar yaşanırken, çok hızlı bir şekilde de  zamanında yapılsa bile gün yaklaşıyor.

AK Parti’de  yapılan olağan genel kurulda ise  parti yönetiminin büyük bölümü yenilendi. Görev değişiklikleri yapıldı. Yönetimde bulunan Ahmet Sorgun bayrağı Leyla Şahin Usta’ya devretti. Yeni seçilen kimseleri tebrik eduyorum. İl ve ilçelerde de yenilikler olacak elbette. Yine kendisini yenilemeyen belediye başkanları da aday gösterilmeyecek, yeni ve dinamik başkan adayları hazırlanacak. Ancak ittifak yapılacak mı, yapılmayacak mı, buna da Erdoğan karar verecek.

Edinilen bilgiye göre, MHP, 2019'un Mart ayında yapılması öngörülen yerel seçim için henüz resmi bir çalışma başlatmamış olsa da teşkilat ve adaylar bazında çalışmalarını sürdürüyor, nabız yokluyor. Yapılan hesaplara göre MHP yerel seçimlerde ittifak arayışı içinde olmayacak gibi…

Bir önceki yerel seçimden yaklaşık 1 buçuk yıl önce adaylarını belirleyen ve alana indiren MHP , bu seçimde de ilk olarak aday belirleme çalışmalarına yoğunlaştı. Geçen yerel seçimlerde MHP’nin Meram ve Selçuklu ilçesinde umudu vardı. Ancak umduğunu bulamadı. Bakalım yeni yerel seçimlerde kimleri aday gösterecek ve nasıl bir çalışma içinde olacak, birlikte göreceğiz.

Aday olarak öncelikle mevcut belediye başkanlarını değerlendiren MHP , seçimin az oyla kaybedildiği, çok adayın olduğu yerler ile son seçimde aday olan ve halen bu talebi devam edenlerle ilgili bir portföy oluşturduğu söylenmektedir.

Tabi ki MHP’nin alternatifi olan partilerden birisi son dönemde kendisini yenileyen ve yeni bir beyin takımı oluşturan İYİ parti var. Kendisiyle telefonda görüştüğüm Parti genel idare kurulu üyesi  eski hakem, gözlemci, Ayhan Bölükbaşı ve Disiplin kurul üyesi  Av. Özcan Pehlivanlıoğlu yerel seçimlere çok iddialı gireceklerini ve başarılı olacaklarını şimdiden söylerken, Cihan Paçacı’da iddialı konuşmaktadır. Konya’da nasıl bir çalışma içinde olacaklarını da planladıklarını ifade ediyorlar.

MHP 'de, aday belirlemede mevcut il ve ilçe belediye başkanlarının taahhütlerini ne ölçüde yerine getirdiklerine ilişkin genel merkeze ulaşan ve bir nevi "karne" niteliğindeki raporlar etkili olacak.Parti yetkilileri, raporların büyük çoğunluğunda taahhütlerin yerine getirildiğinin görüldüğünü ifade ederek bunun, aday olması halinde mevcut belediye başkanı için avantaj olduğuna dikkati çekiyor.

MHP, adaylarla ilgili teşkilat ve Genel Merkez yoklamasının yanı sıra kamuoyu yoklamaları da yaptıracakları söylenmektedir.Kurban Bayramı'nda da yerel seçime hazırlık çalışmalarına devam eden parti, bayramın ardından seçim için start verdi. AK Parti zaten her zaman seçim çalışma içinde yaşamaktadır.

Yine SP’nin de bazı yerlerde seçime iddialı gireceği söylenmektedir.Seçime tek başına girecek şekilde hazırlanan MHP , seçimde AKPARTİ ile sadece "gönül ittifakı" yapacak ve ortak aday çıkarmayacak diye söyleniyor.

Tabi ki  siyasette 24 saat çok uzun bir zamandır. Seçime kadar köprünün altından çok sular akacak ve bizde bunları birlikte göreceğiz.

Bu yazı toplam 429 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.