1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ekonomi Ve Kuralı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomi Ve Kuralı

A+A-

Ekonominin kuralları vardır.
Bu kurallardan ve değişmeyeni ise ihtiyaçların sınırsız, kaynakların ise sınırlı oluşudur.
Sınırsız ihtiyaçlarla, sınırlı kaynakları idare edemez, yerli yerince kullanamaz ve üretim yapamaz iseniz ekonominiz çöker, batarsınız.
Bu kural en küçük toplum olan aile içinde geçerli, devletler içinde geçerlidir.
Bir başka kural ise insan da kim ne derse desin az ya da çok bir doyumsuzluk vardır.
Yani her şeyin doyumu olmasına karşında, paraya doyum yoktur.
Dün gazetemizin manşetiydi :
“Döviz nereye ?”
Gerçekten ekonomi deki dalgalanma ekonomi çevrelerini biraz rahatsız ediyor.
Tarım ürünleri öyle,
AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ile yaptığımız sohbette ise, Prof. Dr. Yerlikaya son derece kendinden emin şekilde şu mesajı verdi.
“ Bizim ekonomi sağlam temellere oturmuştur. Mısır, Suriye ve Ortadoğu’daki olaylar nedeniyle tüm Dünya’da ekonomide sıkıntılar olabilir. Bundan bizde etkileniyoruz belki ama, bu bir dalgalanma sürecidir. Hükümetimiz aldığı tedbirlerle bunu kısa sürede aşacaktır. Kimse endişe etmesin.”
Konya çiftçisinin ise son günlerde bir sıkıntısı ayçiçeği taban fiyatıdır. Hükümet bu konuda henüz bir açıklama yapmazken,Konya Şeker’in bu fiyatı açıklamasının sebebi, ürün tarlada kurumaya ve dökülmeye başladığı içindir. Bir an önce hasat edilip satışının yapılması gerekiyor. Bunun için de piyasanın hareketlenmesi lazım. Yoksa ürün tarlada durduğu yerde kaybetmeye başlamıştır.
Konya Şeker bu fiyatı biraz daha yukarıda tespit etseydi kaybeden yine gerçek üretici olurdu. Çünkü, Türkiye’nin hiçbir tarafında henüz ayçiçeğinde yaprak kımıldamıyor ve fiyatlar 900 lira ile 1000 lira arasında seyrediyordu. Eğer Konya Şeker özellikle yakın bölgelerden nakliyeyi kurtaracak bir avans fiyat açıklasaydı, Konya’ya başta Adana, Niğde, Aksaray, Afyon, Eskişehir hatta Balıkesir, Bursa’dan Trakya’dan bile ayçiçeği yığılırdı. Her ne kadar Konya Şeker alımları kayıtlı çiftçiler üzerinden yapsa da bile mutlak surette bölgede hiç ayçiçeği üretmeyenler üzerinden kaçak satışlar olacaktı. Konya’da zaten üretim fazlasının olduğu bu yılda mağdur olan gerçek üretici olur, kazanan ise bu işin ticaretini yapanlarla bölgemizdeki işbirlikçileri olurdu.
Bu noktada Konya şeker’in açıkladığı fiyatı diğer bölgelere bakarsanız makul karşılıyorum. Burada amaç çiftçi daha fazla sıkıntıya düşmesin mantığıdır.
Ancak şunu da belirteyim ki, Çiftçi gerçekten odalarında bildirdiğine göre sıkıntı içindedir. Girdi fiyatları çok yükselmiş ve son akaryakıt zamları da bunun üzerine tuz biber olmuştur. Umarım tüccar, hükümet çiftçinin bu mağduriyetini önler ve sesine kulak verir. Böylece her iki tarafından gönlü olmuş olur. Türk çiftçisi her zaman desteklenirse tarım ürünlerinde de ihracatımız artar. Bugün Konya kadar toprağı bulunan Hollanda tarım ürünleri ihraç ediyorsa, bir tarım ülkesi olarak neden bunu başarmayalım?
Türkiye’de tarıma, üretici bu noktada Konya Şeker’in desteği küçümsenmeyecek kadar büyüktür. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.