1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ekonomi ve savaş
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomi ve savaş

A+A-

Ekonomi ile Savaş iç içedir.

Cephede savaş yapabilmek için ekonomide savaşı kazanmak gerekir.

Ekonominiz düzgün değilse cephede de yıkılma riski vardır.

Bugün Türkiye hem ekonomi ile,hem de çevredeki ve içerideki hainlerle savaş halindedir.

Elbette bu kolay değildir.

Para ister,

Destek ister.

Dünyada yapılan savaşlara bakıldığı zaman çeşitli nedenler sıralanmaktadır. Belki bu nedenler savaş için gerekli olabilir.

Birinci dünya savaşının çıkmasına sebep olarak bir prensip öldürülmesi gösterilmektedir. Halbuki, bana göre esas olan neden Osmanlı İmparatorluğunun egemenliğini yitirmesi, buna paralel olarak da Orta doğuda  ve Kafkaslardaki  zengin petrol ve maden yataklarına sahip olma arzusudur.

Osmanlı’nın elinden savaş sayesinde  Kerkük, Musul, Mezopotamya  ve Kafkas petrol yatakları alınmış, Osmanlı sınırları dışına çıkartılmış, Faşist ve eğemen olan ülkeler burayı kontrol altına almışlardır. Türkiye adına yapılan sözleşmelere,antlaşmalara bile bugüne kadar uyulmamıştır.

Tarihin yapraklarına baktığımızda Kars ve Ardahan bizim sınırlarımız dışında olmasına, buna karşın Batum bizim sınırlarımız içinde olmasına karşın, Kars ve Ardahan’ın içinde bir şey olmadığından,petrol yatakları olan Batum Sovyetler Birliği sınırları içine alınmıştır.

Yakın geçmişte Körfez Savaşının altındaki gerçek Saddam’ın Körfezde  petrol yataklarına sahip olmasını önlemek için yapılmıştır.

Ortadoğu’daki Filistin, İsrail  arasında bitmeyen kavganın altında da,ABD’nin İsrail’i desteklemesinin nedeni de benzer nedenlerdendir.Eğer Türkiye Filistin’e sahip çıkmasaydı,belki bugün Filistin diye bir şey kalmayacaktı.Aynı durum KKTC içinde geçerlidir. Umuyorum KKTC Cumhurbaşkanı seçilen  Ersin Tatar sözlerini arkasında durur ve KKTC’nin bir oldu bittiyle yutmazlar. Ayrıca yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı kutluyorum.

Bugün İran ABD arasındaki soğuk savaşın nedeni de Ekonomik Savaşın bir getirisidir.

Savaşların altındaki gerçeğin ekonomik olduğunu yazdım. İşte ABD’de savaş var.Bu ülke ve tüm dünya Korona Virüs ile mücadele ederken, yine bu mücadele de de ekonomik çıkarlar mücadele etmektedir.

ABD Ülkedeki sıkıntıları örtbas etmek için,Suriye’ye  ve Afganistan’a  savaş açmaktadır. PKK ve benzeri terör örgütlerine destek vermektedir. Burada amaç halkın seçim öncesi dikkatini çekmektir. Gündem değiştirmektir. Bu durum zaman zaman bilerek yada bilmeyerek ülkemizde de yapılmaktadır. Yine Ermenistan ordusu 2019 model Rusya silahlarını kullanmaktadır.

Ülkenin düzlüğe çıkması için,ekonominin düzelmesi için tarım desteklenmelidir.

Şirketleri kurtarmak yerine halka tam destek verilmelidir. Çalışanlara ve emeklileri rahatlatmak gerekir. Halkı borçlandırma yerine üretime destek verilmeli ve ülke tüketen ülke değil,üreten ülke konumuna getirilmelidir.

Kim ne derse desin,

Bunu Hükümet’te kısmen kabul etmektedir.Korona,Dünya’daki gelişmeler nedeniyle ekonomi dibe vurmuştur. Bu durumdan çıkmak için olanca hızıyla hükümet ve belediyeler çalışmaktadır.

İşsizlik,

Arkası kesilmeyen zamlar,

Piyasalardaki pahalılık önüne geçilirse  geçmişte olduğu gibi ülkede de durum düzelecek, ekonomik çıkmaz sona erecektir. Yeni bütçe hazırlıkları yapılmakta ve bu bütçede yatırıma ve eğitime büyük önem verilmelidir.

Bu yazı toplam 508 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.