1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ekonomi ve savaş
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomi ve savaş

A+A-

Dünyamızda ve günümüzde irili ufaklı savaşlar devam ediyor.Bizim için en önemli savaş ise Azerbaycan’ın Ermenistan ile yaptığı savaş ve can Azerbaycan’ın  Ermenistan’ı dize getirişidir.

Azerbaycan Ordusu’nun Karabağ’a doğru ilerlemesi ile işe sanki Rusya müdahale edip, Azerbaycan ordusu önüne set getirdi

Ancak endişem şudur ki,Rusya oraya yine müdahale etti.Son iyi olur demek istiyorum ve öyle dua ediyorum.

Türkiye ise direkt veya dolaylı şekilde Savaşın içinde.Hem ekonomik savaş,hem terör ve Feto ile Savaş,hem Türk düşmanları ile savaşarak zor bir dönem geçirmektedir.

Dünyada büyük savaşlara bakıldığı zaman  çeşitli nedenler sıralanmaktadır. Belki bu nedenler savaş için gerekli olabilir. Ancak işi derinlemesine incelediğimiz zaman görmekteyiz ki, yine savaşın esas nedeni ekonomiktir.

Birinci dünya savaşının çıkmasına neden bir prensin öldürülmesi gösterilmiştir. Halbuki  esas neden ise  Osmanlı İmparatorluğunun zayıflaması ve bazı bölgelerde egemenliğini  kaybetmesi, buna paralel olarak ta Ortadoğu’da  ve Kafkaslardaki  zengin petrol yataklarına sahip olma hevesidir.

Osmanlı’nın elinden savaş sayesinde  Kerkük, Mezopotamya ve Kafkas petrol yatakları  alınmış ve emperyalist devletler burayı kontrol  altına almışlardır. Osmanlı ise bu savaşlarda  yenilmemesine rağmen ,müttefiklerinin yenilmesiyle yenik sayılmıştır. Osmanlı7 düvele karşı savaşmıştır.

Tarihe baktığımızda Kars ve Ardahan önce  bizim sınırlarımız dışında olmasına karşın Batum bizim olmasına rağmen bunların içinde Kars ve Ardahan’da bir kıymet olmadığından, Batum Sovyetler  Birliğine bırakılmıştır.

Ermenistan ise hala o rüyayı görüp; Ardahan ve Batum’u her fırsatta Türkiye’den istemektedir. 2binli yılların başında Körfez Savaşının altında yatan gerçek Irak lideri Saddam’ın körfezde bulunan petrol yataklarına sahip olmasını önlemekti ve Saddam buna inat etmesiyle devrilmesidir. Yine Ortadoğu’da Filistin- İsrail Savaşının benzer savaşın nedenlerindendir.

Kısacası savaşların ekonomik olduğunu belirtmek isterim. Tramp’ın  ABD seçimini kaybetmesi de bunların eseridir.

İşin bizim yönümüze de bakmak gerekir.  Türkiye’ye ABD,Dünya Bankası  IMF hep şunu enjekte etmiştir.

Tarımı  desteklemeyin. Ama nasıl olacaktı bu iş? Türkiye tarım ülkesi. Tarım desteklenmez ise dışarıdan tarım ürünleri ithali yapılacaktır. Nitekim de yapılıyor. Taban fiyatlarını düşük tutun, Bankaları ve şirketleri kurtarmayın. Çalışanlara,emeklilere kısıtlı zam yapın. İşte gelinen nokta ortada, işte ekonomik tablomuzun durumu. Merkez bankası  Başkanı iki kez değiştirildi.Hatta öyle ki Maliye ve Ekonomi bakanı da gitti.Dolar,altının fiyat yükselişinin önüne geçilemiyor.

ABD ve Avrupa ülkeleri ise  hatırlayacağınız 11 Eylül olayından sonra  bize tavsiyelerin aksini yaptı. Bazı hava yollarını kurtarma,,piyasaları canlandırmak için  ABD,İngiltere ve İsveç şirket kurtarma operasyonları yaptı.

Yani  bize verdikleri telkinleri kendileri yaptılar. Bizde bir atasözü vardır:

Ele verir talkını, kendi yutar salkımı

Günümüzde ise yukarıda da belirttiğim gibi ekonomi dibe vurmuştur.  İşsizlik rakamları çift haneli olmuştur. Zamlar ve fiyat artışlarından insanlar inim, inim inlemektedir. Enflasyon rakamları ne kadar bastırılsa da piyasa enflasyonu çok üstlerde. Üretim yeterli değil. İş yerleri gerek ekonomi, gerekse pandemi baskısı nedeniyle kapanıyor. Bakalım Merkez Başkası Başkanı ve  Maliye ve Ekonomi Bakanlığının değişmesiyle sonuç nasıl olacak,birlikte göreceğiz.

“”” 

Yazımı bir Kızılderili Ata sözü ile bitireyim :

Kokan ayak olduktan sonra,

Çorabı değiştirsen ne yazar?

 Hz.Mevlana’ da diyor ki:

Kötülük etme,kötü düşersin.

Kuyu kazma kendin düşersin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.