1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. EKONOMİDE YENİ DÖNEM
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

EKONOMİDE YENİ DÖNEM

A+A-

Ortalık toz duman,

ABD yaptırımları,

Türkiye’den tepkiler ve cevaplar.

Döviz ve altın aldı başını gidiyor.

Maliye ve Ekonomi bakanı geçen hafta sonunda yeni ekonomik modeli açıkladı ama, Türkiye’de büyük kesimlerde çok  olumlu karşılanmadı.

Yeni bir hafta, yeni bir gün başlıyor.

İzleyip göreceğiz.

Aslında halkımızın büyük kesimi bir şeyden habersiz gibi görünüyor.

İş ve sanat dünyası ise tedirgin…

Kimse önünü göremiyor.

Son kriz  teğet geçti dendi ama, bu kriz veya nadına ne derseniz deyin biraz zor geçecek gibi görünüyor.

Dün Meclis Başkanı Binali Yıldırım, "ABD'nin yaptırım kararları küresel ekonomik savaşa dönüşmektedir. İran, Rusya ve Türkiye'yi hedef alan hasmane tutum işe yaramayacak" açıklamasında bulundu.

Sosyal medyada da yayılan bir videoda konuşan kişi ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence... Büyük bir salonda konuşurken ağzından çıkan ve "tehdit" içeren her cümlesi alkışlanıyor;

Ancak Avrupalı bazı ülkeler ise ABD’nin bu tutumunun yanlış olduğa işaret ediyorlarlar. İnşallah bunlar samimidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Türk hükümetine sesleniyorum, Brunson'u derhal serbest bırakın, yoksa sonuçlarına katlanırsınız!.."

 ABD Başkan yardımcısı Mike Pence kendinden oldukça emin, pervasız, kabadayı ve adeta alaycı biçimde, "Brunson'u bırakın" diyor da, başka bir şey demiyor .

"Bir çare bulun, ilişkilerimiz bozulmasın" demiyor adam, düpedüz "serbest bırakın" diye sertçe emirler veriyor... Tabi ki ağzından bakla salyalarda akıtıyor. Vah ki vah!!!

Şimdi birde  Türkiye’de isim sahibi kalemlerden birisi olan Ahmet HAKAN’IN  uyarılarına bakalım.

İşte  geçtiğimiz gün Ahmet hakan yazısı

“Dış güçler bize operasyon çekiyor” diyenleri de… Tamamen devre dışı bırakarak… Yani gözü dönmüş muhaliflik ile gözü dönmüş yandaşlık arasında

Bir“Dış güçler bize operasyon çekiyor” diyenleri de… Tamamen devre dışı bırakarak… Yani gözü dönmüş muhaliflik ile gözü dönmüş yandaşlık arasında sıkışıp kalmaktan kurtularak…

İKİ: Tek bir kişiden sihirli bir çözüm formülü beklemek yerine, ortak aklı çalıştırıp en muhalif ekonomistlerin bile görüşlerine kulak vererek… Yapıcı her türlü öneriye sonuna kadar açık olarak…

ÜÇ: Hamaseti, epik çıkışları, destansı lafları, meydan okumaları, celadeti, gaz vermeyi, kılıç kalkan şakırtılarını, mehter marşlarını falan bir tarafa bırakıp… Aklı, ilmi, irfanı, gerçekçiliği  gerekir. Kurtuluş için yol budur.”

Bilmem siz nasıl katılırsınız.

Doğrular var, eleştirilecek tarafı var diye ben düşünüyorum.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye ile ABD arasındaki gerilimle ilgili dikkat çeken bir makale kaleme aldı. Kalın makalesinde “Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’yi tamamen kaybetme riskiyle karşı karşıyadır” ifadelerini kullandı.

İşte Kalın’ın o yazısı:

FETÖ, 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirdiğinde birçok uluslararası yorumcu, Türk devletinin ve ekonomisinin tamamen çökeceğini öngörmüştü. Ancak Türkiye bu karanlıktan daha güçlü çıkarak siyasi istikrar ve iktisadi kalkınma yolunda yürümeye devam etti. Bu olayın üzerinden iki yıl geçmişken Trump yönetimiyle bir papaz yüzünden yaşanan mevcut kriz ve döviz piyasalarında yaşanan dalgalanmalar Türkiye’nin kararlılığını azaltmayacaktır.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan cari ve yeni projelerden oluşan 100 günlük çalışma planını açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise Türk ekonomisinin yeni hedeflerini ve OVP’yi açıklayacak. 29 Ekim’de İstanbul’un yeni havalimanı faaliyete geçecek. Bu yıl Türkiye’yi yaklaşık 40 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyor. Büyük kamu projeleri planlandığı gibi devam ediyor. Tüm bunlar, Türkiye’nin kamu kurumlarının ve ekonomisinin ne kadar dayanıklı olduğunu ortaya koyuyor.

Elbette Türk Lirası’nın Amerikan Doları’na karşı değer kaybetmesi bir sınama olarak karşımızda bulunuyor. Ancak Türkiye bu zorluklarla mücadele etmeye hazırdır. Esasen bu konu, bir kur savaşının ötesindedir. Trump yönetiminin terör suçundan ev hapsinde bulunan Papaz Brunson meselesi sebebiyle iki bakanımıza yaptırım uygulama kararı, Türk-Amerikan ilişkilerinin dip yapmasına neden oldu. Türk tarafının meseleyi diplomatik kanallardan çözme girişimleri ABD tarafından reddedildi. Türkiye’nin iyi niyeti ve sonuç almaya yönelik yaklaşımı, Trump yönetiminin ideolojik tutumu ve uzlaşmaz tavrı nedeniyle bir kenara itildi.

Türkiye’nin yaşadığı sorunlara dikkat çeken TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, demokratik saygınlığı yükselen bir Türkiye’nin dış politikadan ekonomiye her alanda güçleneceğini belirtti.

Ancak Dolarda yaşanan yüzde 20’lik yükselişle birlikte ekonomi krize girdi. Lirada 2018 başından bu yana dolar karşısındaki kayıp yüzde 75’i geçti.Günlerdir değer kaybeden Türk Lirası’nda dün dolar karşısında yaşanan yüzde 13’ük kayıp ekonominin krize girdiğini resmen ilan etti. Dolarda rekor 6 lira 83 kuruşa taşındı. Böylece dolar son 5 günde 180 kuruş birden yükselmiş oldu. 2018 yılı başından bu yana liranın dolar karşısındaki kaybı ise yüzde 77’ye ulaştı.

Bugün Pazartesi.

Türkiye ekonomisi ve görüşler ve salvolar böyle.

Bakalım yarınlar nasıl olacak ?

+++  

Yazımı ünlü bir söz ile bitireyim.

Cesaret;

Kendin olmak için her şeyi riske atmaktır.

Bu yazı toplam 385 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.