1. YAZARLAR

  2. Adem BAŞ

  3. Ekonominin zor yılı
Adem BAŞ

Adem BAŞ

Adem BAŞ
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonominin zor yılı

A+A-

Türkiye, her açıdan zor bir yıl geçirdi. Tabiri caizse yedi düvelin üzerimize geldiği bir yılı geride bıraktık. Terör olayları ve başkanlık tartışmalarının yanı sıra gündemdeki en önemli konulardan biri de ekonomiydi. Ülkenin büyük sarsıntılar geçirdiği bir yılda ekonomimiz bütün darbelere, tehditlere v zorlamalara rağmen ayakta kalabildi.
Bu şu anlama gelmiyor: Her şeye rağmen ekonomimiz çok büyüdü, ihracatta rekorlar kırdık, yüzbinlere istihdam olanağı sağladık. Elbette bu kadar darbeye ve yedi düvelin saldırısıyla ekonomimiz etkilendi. Ancak sadece sarsıldık. Yıkılmadık.

EKONOMİMİZİN DURUMU
Geçtiğimiz haftaiçi Ticaret Odası Başkanı Türkiye ve Konya ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, Aralık ayı ihracatına ilişkin bilgiler verdi.
Verdiği bilgilere göre; Türkiye'nin aralık ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.3 artarak, 12 milyar 817 milyon dolar oldu. 2016 yılı ihracatı ise bir önceki seneye kıyasla yüzde 0.8 gerileyerek 142 milyar 610 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Başkan Öztürk, haklı olarak petrol fiyatlarındaki düşüş, Rusya, Irak ve Suriye pazarlarında yaşanan sorunlar ve AB ülkeleri ile ekonomik krizler yaşanması ihracatı engellediğine dikkat çekiyor: Bunlara rağmen ülke olarak geçen yıl dünya ticaretinden aldığımız payı yüzde 0.89'a çıkararak rekor kırdık. AB'nin ithalatından alınan payı da yüzde 1.28'e çıkardık.
Bir çok ekonomiden anlayan adam da benzer tespitlerde bulunuyor. Burada dikkat etmemiz gereken, her uluslararası sorun, ekonomiye doğrudan yansıyor. Bu yüzden biran önce özlenen ‘dostlarımızı çoğaltmalıyız’ söylemini eyleme dönüştürmeliyiz.

NELER YAPMALIYIZ?
Bütün ekonomik daralmalara piyasanın vereceği cevap çok önemli. Burada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sanayiciye, tüccara, iş dünyasına verdiği mesajı hatırlatmakta fayda var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş dünyasına ‘alın-satın-ticaret yapın’ mesajı verdi. Bu ekonomimizin temel gücü olan ‘üretimi’ artıracak bir tavsiyedir. Bunun yanı sıra yine KTO Başkanı Selçuk Öztürk’ün oldukça önemsediğim tavsiyeleri oldu. Bu tavsiyeleri burada aktararak, yazımı bitirmekte fayda görüyorum:
Kesinlikle moralimizi bozmayalım fakat ihtiyatlı olalım. Dikkatli olun ve aşırı risk almayın. Dövizle geliriniz yoksa dövizle borçlanmayın. Dolarizasyon ne üyemize ne ülkemize faydalı olmaz TL’de kalalım. Satış sıkıntıları için alternatif pazarlara gidin. Hükümetimiz de bu süreçte reel sektörün özellikle finansal sıkıntılarını çözmek istiyor. Bu çerçevede Ekonomi Koordinasyon Kurulu bir dizi ekonomik tedbirleri açıkladı. Tedbirler ile özel sektöre kredi imkânları geldi. Bu kararlar ekonominin büyüme performansına olumlu yansıyacak ve 2017’den itibaren karşılığını alacağız. Tüm bunlarla birlikte 2017’de daha fazla çalışacağız. Hedeflerimizi uzun vadelerde belirliyoruz. Beş yıllık, on yıllık planlamalarımızda Türkiye ekonomisinin çok daha iyi yerlere geleceğini hep birlikte göreceğiz. Anadolu ekonomisi olarak ülke ekonomimiz içinde katkımızı artırarak hedeflerimize ulaşacağız. 

Bu yazı toplam 561 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.