1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. EKONOMİYE OLUMLU KATKI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

EKONOMİYE OLUMLU KATKI

A+A-

Türkiye’de ekonomi bir süredir zikzak çizmekte ve bazı yatırımcıları endişelendirmek, bazı yatırımcılar ise yatırım yapmaktan kaçmaktadır.

Avrupa ekonomi piyasaları ve bazı kurumlar ise Türkiye’nin bu noktada notunu negatif göstermesine karşın yapılan çalışmalarla bu zor dönem aşılacağa benzemektedir.

Referandum seçimlerinde "evet" sonucunun çıkmasının ardından, gözler ekonomi dünyasına çevrildi. Referandum süreci boyunca piyasalar siyasetin gölgesinde devam ederken, yerini normalleşme beklentisine bıraktı. Gerçi CHP yenilgiyi kabul edip inadını sürdürmese piyasalar daha rahat bir nefes alacak ve iş dünyası önünü daha rahat görecek ama.
Ne diyelim CHP'dir ne yapsa yeridir (!)

Türkiye'nin geleceğine güvenen ve kalıcı istikrarı satın almaya devam eden yabancı yatırımcılar, Hazine'nin dolar cinsinden en uzun vadeli tahvilini de adeta kapıştığı bildirilmektedir. Hazine'nin, uluslararası piyasalarda 4 Mayıs'ta gerçekleştirdiği Mayıs 2047 vadeli tahvil ihracında, iki saat içerisinde 1 milyar 750 milyon dolarlık satış yapıldığı öğrenildi. Tahvile toplam 170'ten fazla yatırımcı, ihraç tutarının 2 katından fazla talep göstermiştir.

İhraç tutarı, Hazine'nin hesaplarına 11 Mayıs 2017'de girecek. Bu tahville birlikte 2017 yılında uluslararası sermaye piyasalarından toplam 6 milyar 250 milyon dolar finansman sağlanarak, sene başında öngörülen 6 milyar doların üzerine çıkılmış olduğu görülüyor.

Öte yandan, yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına, siyasi istikrarı kalıcı hale getirmesi beklenen anayasa değişikliğinin referanduma sunulduğu 16 Nisan'dan iki hafta önce başlayan ilgisi, artarak devam ediyor. Yabancılar 2017 başından bu yana Borsa İstanbul'da 1 milyar 237 milyon dolarlık, tahvil-bono piyasasında ise 1 milyar 807 milyon dolarlık net alım yaptı. Tahvil piyasasında 10 Mart'tan bu yana net yabancı alımı 2 milyar 250 milyon dolara ulaştı.Bunun Türk ekonomisine olumlu katkı yapacağı muhakkaktır.

Türkiye'ye olan ilgi, bankacılık sektörünün yurtdışında gerçekleştirdiği borçlanmalara da olumlu yansıdı. Geçtiğimiz haftalarda Ziraat Bankası'nın 500 milyon dolarlık tahvil ihracına 1.7 milyar dolar, İş Bankası'nın 500 milyon dolarlık ihracına 4 kat talep gelmişti. Yin geçtiğimiz günlerde Fibabanka'nın 300 milyon dolarlık tahvil ihracına 800 milyon dolar talep gelirken, Yapı Kredi Bankası 19 ülkeden 48 bankanın katılımıyla 1 milyar 350 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladığını öğrendim.

Yabancılar 21-28 Nisan haftasında 129.5 milyon dolarlık hisse senedi, 739.4 milyon dolarlık tahvil-bono alımı gerçekleştirdi. Yabancıların hisse senedi ile tahvildeki net girişi yaklaşık 870 milyon dolarla 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Bütün bu gelişmeler göstermektedir ki, Türk ekonomisi bu  süreç ve trend ile daha iyiye, düzlüğe çıkacak ve  Türk ekonomisi  rahatlayacak, piyasaların canlanacağını düşünmekeyim.

+++ 

Karanlık aydınlıktan,

Yalan doğrudan kaçar.

Güneş yalnızda olsa etrafa ışık saçar.

Üzülmeyin, doğruların kaderidir yalnızlık.

Kargalar sürü ile, Kartallar yalnız uçar

Bu yazı toplam 712 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.