1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Ekrandaki Tehditler
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Ekrandaki Tehditler

A+A-
Bu satırları okuyan ya da okumayan, şimdilerde orta yaşlarda olan birçok kimsenin büyülenmiş bir şekilde izlediği ekranda, Voltranı oluşturmuş, Ninja kaplumbağalarla pizza yemiş, sonra da kötülerle mücadele! etmişliği vardır.

Büyüme ve gelişme çağında öğrenme ve merak duygularımızın zirvesinde iken, tek kanallı günlerin ardından gelen özel televizyon kanalları ile çizgi film maceralarımız da başlamış oldu.  Sonrasında bu filmlerin yanına başkaları da eklendi, mesela Müfettiş Gadget ve He-man da en az diğerleri kadar ilgimizi çekmişti.
Bununla birlikte çizgi filmlerin çocuklar üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Olumsuz etkileri öncelikle uzun süre hareketli ve renkli görsel materyallerin izlenmesi çocuklarda dikkat eksikliğine neden olmaktadır. Çünkü sürekli, uyarıcı eşiği yüksek renk ve hareketli nesne ve varlıklar, çocukların dikkat eşiğini yükseltmektedir. Zamanla görüp, fark edip anlaması gereken sıradan hareket ve nesneleri fark edip anlamaları güçleşmektedir. Yine kıyafet ve eşyalarının yoğun içerikli renkli ve çizgi karakterlerden oluşması da onların zihnini gereksiz yere meşgul etmektedir.
Bunun yanında kültürümüze uygun olmayan çizgi film karakterlerinin kıyafetleri, eylem ve davranışları da zararlıdır. Örneğin Barbie bebek, kıyafet, aksesuar ve makyajı ile bir çocuktan ziyade cinsiyeti aşırı belirgin bir yetişkin kadını anımsatmaktadır. Bu da çocuklarda özenti ve taklit davranışlar ile cinsiyet hormonlarının harekete geçmesine ve ergenlik yaşının daha aşağılara düşme nedenlerinden biridir.

Şiddet ve riskli davranışlar açısından da zararlı etkileri olabilir. Çünkü çocuklar özellikle 2–5 yaşları arasında hayal ile gerçeği ayırt etmekte güçlük yaşarlar. Bu nedenle örümcek adam gibi tırmanabileceklerini ve uçabileceklerini düşünür. Geçtiğimiz yıllarda Pokemon izleyen bir çocuğun onlar gibi uçabileceğini düşünüp yüksek bir kattan atlaması buna bir örnek olabilir. Bu tür durumlarda aileler çocuklara, insanların uçamayacağını, bunun riskli olduğunu anlatmalı ki çocuk kendi sınırlarının farkında olsun.
Bir diğer önemli zarar ise, subliminal mesajlar içeren çizgi filmlerdir. Gerçekten bu konuda internette dolaşan videolar izlense endişelenmek için ciddi şüphe ve işaretler olduğu görülmektedir. Bu tür mesajları neden vermek isterler bunu da anlamak güç ama izlendiği zaman özellikle cinselliği vurgulayan görüntü ve sahnelerin çokluğu görülecektir. He-man, neden gölgelerin gücü adına mücadele ederdi? Kimdi bu gölgeler? Bunları hiç öğrenemedik, fakat orada verilen karakterin tipik bir batılı olmasından daha başka verilen bilinçaltı subliminal mesajların olduğu da muhakkaktır…
Çocukları çizgi film izlemekten, tamamen engellemek mümkün olmadığından seçici davranmak ve süre sınırlaması getirmek daha uygulanabilir görünmektedir. Özellikle son yıllarda TRT’nin kültürümüze ve çocuk psikolojisine uygun, öğretici ve geliştirici çizgi film yapımları, bu alanda önemli bir boşluğu doğru ve pedagojik programlarla doldurmuştur. Çocuklarımızın bu tür çizgi filmler izlemelerini sağlamak önemli bir tedbir olacaktır. Bununla birlikte çocukları uzun süre çizgi filmlerle oyalamak yerine başkalarına da yer veren oyun ve uğraşılara yönlendirmek gerekmektedir.
Çocukların ilk eğitmeni anne-babalardır. Eğer onlar kritik dönemlerde çocukları yalnız bırakırlarsa, onların yerine televizyon, çevrimiçi oyun ya da çizgi filmler o boşluğu doldurmaktadır. Hoşça kalın. 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.