1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. El Ense Yattılar Şimdi Telaşlandılar
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

El Ense Yattılar Şimdi Telaşlandılar

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti’ye yeniden üye ve genel başkan olması sonrası verdiği dikkat çekici mesajlardan biri de “metal yorgunluğu” teşhisiydi.

Grup toplantısında söylediği belediyelerde ve teşkilatlarda metal yorgunluğu var ve en kısa sürede belediyelerde ve teşkilatlarda tümüyle yenilemeye gideceğiz sözlerinden sonra seçildiği makamın hakkını veremeyen bazı belediye başkanları ve Ak Parti teşkilatlarında bir panik havası oluştu.

Cumhurbaşkanı böyle söyleyince haliyle metal yorgunluğu nedir, nasıl bir şeydir, sebepleri nelerdir, malum metal yorgunluğuna karşı ne yapılmalıdır, diye çokça yazıldı çizildi. Hakikaten de neydi tam olarak metal yorgunluğu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti ile ilgili “metal yorgunluğu” teşhisini yaparken bu yorgunluğun nedenini, yani aşırı baskı altında olmaktan mı, aşırı çalışmaktan mı, aşırı yük altında kalmaktan mı kaynaklandığını söylemedi ama bu değerlendirmenin gecikmeden yapılması önemlidir. Nitekim bu yorgunluğu aşmak için tüm il, ilçe ve belde teşkilatlarını güncelleyeceklerini dile getirdi sayın Cumhurbaşkanı. Yani kırılma noktasına gelmiş metali yeni ve dinamik olanla değiştirecekti. Dilerim bu erken teşhisin ve onu müteakip yapılacak değişikliklerin vatana, millete, herkese faydası olur.

Bu metal yorgunluğunun nedenleri üzerine düşünürken bugünlerde, “Acaba Ak Parti kadroları dışında başka kim, kimler bu yorgunluktan muzdarip?” diye düşünürken buldum kendimi. Son 4-5 yılda yaşananlar, siyaset sahnesinde yaşanan krizler, ardı ardına gelen zorlu seçim dönemleri, iç ve dış tehditler başka kimleri etkilemiş, başka kimleri yormuştur? 2012 yılında yaşanan MİT krizi çok büyük bir olaydı, ama yıllar içinde öyle şeyler yaşadık, gördük ki, o olay devede kulak boyutuna geldi.

2013’ün Gezi olaylarını 17-25 Aralık, onu FETÖ’nün bitmek bilmez saldırıları, 2014’te her gün yeni bir tapenin sosyal medyaya sızması, HDP’sinden NYTimes’ına her gün yeni bir tehdit, derken 2015 yılında yükselişe geçen ve çok büyük yaralar açan terör saldırıları, Güneydoğu’daki hendek terörü, PKK savaşı Batı’ya taşımayı başarır mı endişesi ve en nihayetinde 15 Temmuz... Sadece bunlar da değil, bölgedeki kaos ve özellikle Suriye’de yaşanan iç savaş, Türkiye’ye sığınan üç milyonu aşkın mülteci, PKK tehdidinin yanına eklenen DEAŞ, ekonomik saldırılar, çıkarılmaya çalışılan etnik ve mezhep temelli çatışmalar, sadece Ak Parti’yi, hükümeti, devleti değil, hepimizi yordu, yıprattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklaması sonrasında AK Partili belediye başkanları ve Ak Parti teşkilatların neredeyse tümünde yangında bile görülmeyecek bir hareketlilik başladı.

Herkes yeniden seçilebilmek veya başka görevler için projeler üretmeye başladı. Toplantılar bir birini izliyor. Herkes bir telaş göze girecekler peşinde.

10-15 yıl yat şimdi hareketlen...

Toplumun Ak Parti 2002 den buyana girdiği tüm başarılı seçimleri Recep Tayyip Erdoğan ismi ile kazındığını biliyor ne belediye başkanları neden teşkilatlar kerameti kedilerinde bilmemesi gerekiyor.

Şimdi o makamlarını korumak için ne kadar gayret gösterirlerse göstersinler başarısız belediye başkanları ve teşkilatların tamamı değişmesi 2019 yapılacak olan hem yerel seçimlere hem de Cumhurbaşkanlığı seçimleri yeni bir kadro ile hazırlanması için çok önemlidir.

7 Haziran 2015 seçimlerindeki kazanırız rehaveti ile % 40,9 oy alarak büyük bir oy kaybı yaşamış olan parti aynı hatanın tekrarlamaması için şimdiden bu değişikliklerin yapması gerekmektedir.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.