1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Elalem Ne Der: Normal miyiz?
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Elalem Ne Der: Normal miyiz?

A+A-
Normalliğin sınırları dışına çıkmış her türlü tutum ve davranış sorun olarak algılanır. Çünkü bir davranış normal değilse anormaldir düşüncesi belirleyici bir toplumsal normdur.
Normalliğin ve anormalliğin nerede bitip nerede başladığı toplumdan topluma değişiklik göstermekle beraber zaman içerisinde de değişmektedir. Eskiden hoş karşılanmayan davranışlar şimdi kabul görürken, yadırganan kıyafetler de normal kabul edilebilmektedir.
Her insanın anormal bir tarafı da olmakla beraber tutum ve davranışlarıyla normal davranışlar göstermesi beklenir. Kendisinden beklenen davranışları gösterdiğinde kabul görürken, konumuna aykırı davranışlar gösterdiğinde de yadırganır ve ayıplanır. Çünkü kendisinden beklenmeyen kötü, yanlış, komik ya da olumsuz bir davranış sergilemiştir ve diğerlerinin beklentilerini boşa çıkarmıştır.
Normal miyiz? sorusunu kendimize sorduğumuzda vereceğimiz cevaplardan emin olamayabiliriz! İsterseniz aynanın karşısında kendinize bir sorun bu soruyu, bir sürü normal dışı davranışlarımız veya özelliklerimiz aklımıza gelecektir.  Fakat biz bunları hep baskı altında tutarız ki diğerleri görmesin, duymasın, çünkü duyarlarsa ayıplanıp kınanacağımızı düşünürüz.
Bu yönüyle toplumsal yaşamın aynı zamanda normalliğin ya da anormalliğin ölçüsünü belirleyen bir yönü vardır. Konu komşu ne der, insanların yüzüne nasıl bakarız gibi kaygılar bizleri normal davranışlara göstermeye yönlendirir. Bu kaygılar da insanları ayıp, suç, şiddet ya da zararlı davranışlardan alıkoymaktadır. Elalem ne der düşüncesinin insanları engellediğine yönelik eleştirilere katılmakla beraber elalemin hiç önemsenmemesi de doğru olmayacaktır.
Son yıllarda bireyi merkeze alan yaklaşımlar toplumsal yaşamın bu yönünü törpülediği için olsa gerek kültürümüz, dinimiz ve örfümüze uygun olmayan aykırı davranışları göstermek özgürlük olarak değerlendirilmektedir. Çocuklara ve gençlere, size kimse karışamaz, özgürsünüz, kendinize güvenin, diğerlerinin ne dediği değil, sizin kendinizi nasıl hissettiğiniz daha önemli diye yapılan telkin ve propagandalar çok zarar vermektedir. Bu telkinlere maruz kalan gençler anne-babalarını, öğretmenlerini ya da diğer büyüklerini hatta değerlerimizi kendilerini engelleyen ve sınırlayan bir engel olarak görmekte ve ilk fırsatta onları aşmak istemektedir.
Bu doğal olarak kendilerinin daha da yalnızlaşmasına ve sorunlarının artmasına neden olmaktadır. Ailelerinin ve öğretmenlerinin yörüngesinden çıkan çocuklar a normal bir çizgiyi trend haline getirmeye çalışanların yörüngesine girmektedir. Burada ki ince ayrıntı, çocuklara her zaman yetişemeyen eğitim öğretim sitemimiz, aileler ve değerlerimizin yanında çocuklarda toplumsal bir yaşamın getireceği olumlu katkılarından yararlanılması gerektiğidir.
Maalesef, insanlardaki normal ve normal dışı davranış algısında toplumsal beklentilerin etkisi azalırken, sosyal medya, oyun, dizi filmler, tren ve moda akımları adı altında bireycilik ve kapitalizmin etkisi artmaktadır.
Bu nedenle birey ve toplum ilişkileri güçlendirilmelidir. Çünkü birey ve toplum ilişkilerinin dengede yürütülmesi çözümüne ihtiyaç duyduğumuz sorunların birçoğuna da çare olacaktır. Selam ve dua ile.
Bu yazı toplam 251 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.