1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. ELİMİZLE VERDİĞİMİZİ DİLİMİZLE HEBA ETMEYLİM!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

ELİMİZLE VERDİĞİMİZİ DİLİMİZLE HEBA ETMEYLİM!

A+A-

Sadaka ibadeti İslâm’ın temel taşlarından olan bir ibadet şeklidir. Hatta geçmişte sadaka veren ve alan bilinmesin diye belirli mekanlara sadaka konacak “sadaka taşları yerleştirilmiştir. Ne var ki son yıllarda sadaka ibadeti ile ilgili hiçte istenmeyen uygulamalara şahit olmaktayız. Sadaka ibadetini işleyen Müslümanlar şunu iyi bilmelidirler ki, namazda gösterilen huşunun sadaka ibadeti içinde gösterilmesi gerekmektedir. Ellerimizle verdiğimiz, hatta güzel söz olarak işlediğimiz sadakaların dillerimizle heba edilmesinin şartları şunlardır. 
Minnet etmek; başa kakmak, ona yaptığı iyiliği ikide bir hatırlatmak, iyilik yaptığı kimseden bir karşılık beklemek, teşekkür beklemek ve bir teşekkürü dahi çok gördü şeklinde bir düşünceye sahip olmak, ondan iltifat duymak, onun olduğu toplumlarda ondan saygı beklemek vb. İnsanların bu tür davranışları ve beklentileri toplum içerisinde genelde minnet etmek türünden davranışlar içerisine girmektedir. Belki şu sözü duymuş veya duymamış olabilirsiniz: adama o kadar iyilik ettik, bir teşekkür etmeyi bile çok gördü, bir arayıp sormadı, sağolasın dahi demedi... İşte bu tür beklentiler minnete girer ve sadaka ibadetinin heba olmasına neden olur.
Eziyet etmek; Sadaka verdiği kişiye gerek sözlü ve gerekse fiziki eziyette bulunmak. Mesela ben olmasaydım rezil olurdun gibisinden sözler söylemek. İyilik yaptığı kişinin resmini daha doğrusu resimlerini çekerek sosyal medyada paylaşmak, onları topluma ifşa etmek, iyilik yapmış olduğu kişilerin görüş ve önerilerini küçümsemek, ona yapmış olduğu iyilikleri yıllar sonra dahi hatırlatmak, gereksiz yere ondan saygı beklentisi içerisinde olmak vb. davranışlarla da eziyet etmek. Yardım edilen kişileri, gerek sosyal medya yoluyla ve gerekse başka yollardan ifşa ederek küçük düşürmek de bir nevi eziyet etmek anlamına gelir.
Büyük yardım kuruluşları; Bu kuruluşlar adına çalışan insanlar, dernek, vakıf ve cemaatler adına gönüllü olarak yardım faaliyetleri yürüten kardeşlerimize acizane bir tavsiyede bulunmakta fayda mülahaza ediyorum. Lütfen yardım paketleri verdiğiniz fakir fukaraların resimlerini boy boy çekip de paylaşmayın. O insanların resimleri yerine sadece teşvik olsun diye yardın paketlerini yayınlayın. Kime verildiği bilinmesin. Eğer yardım ettiğimiz ailelerin resimleri yayınlanınca o şahıslarda bir küçük düşürülme hissi oluşursa veya bir başkası bunları hala doyuramadık diye bir serzenişte bulunursa yaptığımız iyiliklerin sevabını heba etmiş olabiliriz. Belki sadece yardım kuruluşlarının yardım ettiğine dair resimleri çekip atabilirsiniz. Ama fakir- fukaranın ve ihtiyaç sahiplerinin yüzünü ifşa eden resimler uygun değildir ve yüzünü göstererek onları ifşa edersek sadakaların sevabını heba etmiş oluruz. Genelde yardım alanların yüzü gösterilmiyor zaten, ama dikkat etmekte fayda vardır.
Kendiniz yardım paketi uzatırken, genelde yardım verdiğinin şahsın yüzüne bakmayınız. Bir fakirin sokağına girerken, bir çocuğa oyuncak uzatırken, arabadan inerken, arabaya binerken resimler çekmeyiniz. Yardım yapan şahıs hatta kendisi o sokağa girmese daha güzel olur. Çünkü kime yardım verdiğini bilmez ve yardım alanda kimden yardım aldığını öğrenmez sadece dua ederler. Çünkü riya denen ruhi hastalık öyle pis ve bulaşıcı bir hastalıktır ki, şehadeti iptal eder, haccı iptal eder, zekâtı yer bitirir, namazı heba eder. Sadakalarımızın huşusu da “sağ elimizin verdiğini sol elimizin görmemesine “çok dikkat edelim. İşte sadakalarımızın huşusu buradadır.
Bir tek sözde bizden gelsin. Ama acı söz olarak almayalım. “Ellerimizle verdiğimiz sadakalarımızı, dillerimizle ve sosyal medya yoluyla heba etmeyelim. Sadakalarımızın huşusunu canı gönülden ve yürekten yaşayalım.
Fi Emanillah!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.