1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Elma Dersem Çık, Armut Dersem Çıkma!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Elma Dersem Çık, Armut Dersem Çıkma!

A+A-

Geçen gün ilk okul arkadaşım Sami Eserle Belediyede karşılaştım. Beraber Alpaslan Türkeş Caddesinde yürürken Faruk Buğday selam verdi. Elinde sigara vardı sigara içmesinde dolayı Faruk'u tenkint ettim;
--- Ahmetciğim dua et inşallah bırakalım! dedi.
--- Cenabı Allah sadece sana değil herkesin sigaradan ikrahını versin, bu beladan kurtarsın. Dedim.
Ayaküstü çocukluk, gençlik günlerimize gittik.
İsmail Çınar Ağabey;
--- Yine Çarşamba Çayında geziniyordun. Dedi. Ben anladım.
Çocukluk, gençliğimizin olmazsa olmaz mekanlarından biri Çarşamba Çayı boylarıydı. Tabi zaman zaman sohbet köşemizde sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.
Eski Çumra Spor futbolcularından Çumpaştan emekli şimdi yem un bayiliği yapan Hanifi Can Ağabey ile de benzer sohbet ederiz. Kendilerini sohbet köşeme konuk selam ve saygılar...
“ ELMA DERSEM ÇIK, ARMUT DERSEM ÇIKMA!” Diye bağırabilirim.
Bizim buralarda çocukluklarında saklambaç oyunu oynayanlar hemen hatırlayacaklardır.
Biz Petrolcü Rüstem Başkaner'in( Vanlı Şehit Tevfik Başkaner'in oğlu ve Çumra'mızda müteşebbis dürüst işadamı Tevfik Başkaner'in babası) arsasında, DSİ bahçesinde, tren yolu kenarında, Ofisin elma bahçesinde özellikle akşamları oynadığımız oyun saklambaçtı.
Saklambaç çocukluğumuzda arkadaşlarla sokakta oynadığımız bir oyundur. İçimizden birini ebe seçerdik. Ebe olan gözlerini kapatır, yüzünü ya bir ağaç, ya da bir duvara dönerdi. Diğerleri de uygun bulduğu bir yere saklanırdı
Herkes saklanınca da ebe saklananları aramaya başlardı. Saklananları ebe yakalayınca ebeler, yakalanmayan ise ebenin ilk başta gözleri kapalı durduğu ağaca ya da duvara koşar ebeyi sobelerdi. İşte bu ebelenenler ve sobelenenler bir köşede toplanır, ebenin aradığı diğer saklananlara duruma göre:
"Elma dersem çık, armut dersem çıkma…" diye hep bir ağızdan bağırırlardı. Eğer ebe, saklanana yaklaşıyorsa armut, uzaklaşıyorsa elma diye hep birlikte bağırılırdı.
İşte böyle bir oyundu Saklambaç.
Çocukluğumuzda başka oyunlar da oynardık sokaklarda. Bazılarını kız - erkek karışık, bazılarını sadece erkekler ve bazılarını da sadece kızlar oynardı.
Sek sek ve Beş taş oyunlarını kızlar oynarken, yedi kiremit, istop, topal tavuk, ceylan kaçtı, Uzuneşek ve Çelik çomak oyunlarını da erkekler oynardı.
O zamanlar şimdiki Çumra'da olduğu gibi inşaat yoğundu.
İnşaatlarda kovboyculuk oynanırdı.
Teksas, tomiks, zagor, kızıl maske resimli romanları kitapları değiş tokuş yapılırdı.
Daha sonraları yüzbaşı volkan Türk resimli romanı çıkmıştı.
Bunun yanında Tarkan, Kara Murat dizi dergileri de meşhurdu.
Yazları mahallelerde sabahtan öğleye kadar camilerde hocaya gidilirdi.
Merkez Kuran Kursuna İlkokulu bitirenler giderdi.
Çarşamba boyunda özellikle demirköprü civarında öğleden sonra elbiseleri çıkaracak yer bile bulunmazdınız.
Ana Çarşamba'da hemen yüzemezdiniz.
Önce, derece dediğimizi kanalda yüzmeyi öğrenilir. Sonra beton ırmak dediğimiz dediğimizi barakanın yanında kanala terfi ederdik. En son Ana Çarşamba Çayında yüzülürdü.
Krallıkta Çumra sporun maçlarını kaçırmazdık.
Şimdiki Tarım Kredi Kooperatifi, önce Zirai Donatım şimdi Sulama Birliğinin olduğu alan adıyla şanıyla “ Çim saha” idi. Büyüklerden sıra bulunca orada futbol oynardık.
Çumra'da Dilek, Zafer( şimdiki sönmezler çarşısının olduğu yer) Yıldırım sinemasının yazlık bölümü üç adet yazlık sinema ve Yıldırım ve Dilek kapalı sinemaları vardı.
Bu fotoğrafa mecburduk.
Çünkü ne televizyon ne bilgisayar, internet ne bugünün teknolojisi vardı. Evet, biz oyunlarımızı kendimiz bulmak ve icat etmek zorundaydık.
Geçen gün internet kafeden çıkan gençlerle “ ELMA DERSEM ÇIK, ARMUT DERSEM ÇIKMA!” sohbeti yaptık.
Şimdi gençler ellerindeki imkânları olumlu yönde değerlendirmeleri halinde daha güzel gelecek hazırlayabilirler. Yok, eğer olumlu değerlendiremezlerse kaybolur giderler.
O zaman sevgili gençler!
“ ELMA DERSEM ÇIK, ARMUT DERSEM ÇIKMA!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.