1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Emekliler Ne Olacak?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Emekliler Ne Olacak?

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlettir. Anayasamızda devletimizin tarifi böyledir. Ancak bu tarife devleti yönetenlere ne kadar uymaktadır bu tartışma konusudur. Devletimiz sosyal devlet olma ve anayasanın emirlerini yerine getirirken eşit davranmalıdır. İnsanları sadaka toplumu haline getirmemelidir. Devlet herkes için eşit hak ve yükümlülükler içeren bir sosyal güvenlik sistemi kurgulamakla yükümlüdür. Ancak, bugün birçok vatandaşımız mağduriyet yaşamaktadır.
Bugün çalışan kişiler emekli olmaktadır. Ancak emekli olmak nerede ise sırat köprüsünden geçmekten zor. Kimi insanlarımız ise adeta mezarda emekli olma noktasındadırlar. Emekli olanlar ise aydıkları emekli aylığı ile geçimlerini sürünerek sağlamakta, insan gibi yaşayamamaktadır.
Emeklilikte yaşa takılan, emeklilikte prim gün sayısına takılan ve emeklilik için staj ve çıraklık süresini saydıramayan, dolayısıyla emeklilikte kanun ve mevzuata t takılan milyonlarca vatandaşımız eşitlik ve adalet beklemektedir. Bunu sağlayacak olan ise hükümettir. Ne yazık ki, AK parti 11 yıllık iktidarında bunu çözememiştir veya çözmemiştir. Yıllarca çalışıp, emekli olanlar rahatsızlıklarında yaşamları için gerekli ilacı para verip alabilmektedirler.
İşe girdiği tarihte tabi olduğu mevzuata göre emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayılarını tamamlayan emeklilikte yaşa takılanlar haklarını aramakta, mağduriyetlerinin giderilmesini istemektedir. Bir haksızlığın giderilmemesinin, kazanılmış hakların verilmemesinin hiçbir haklı gerekçesi olamaz.
Emeklilikte yaşa takılan arkadaşlarımız yine seslerini duyurmaya çalışıyor.
Ey Hükûmet! Artık yeter. Bu kadar taş kalpli olmayın. Emeklilikte yaşa takılanların sesini duyun ve artık oyalamayı, kandırmayı bırakın.
Yine, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve yaş şartını tamamlayan ancak prim gün sayısını dolduramayan ve doldurma imkânı da bulunmayan vatandaşlarımız, borçlanma imkânı verilmesini istemektedir.
Diğer taraftan, çırak veya stajyer olarak çalışılan sürelerle ilgili hakların sadece kısa vadeli sigorta konuları ile sınırlı tutulması eşitsizliğe ve dolayısıyla mağduriyete neden olmaktadır.
Mevcut uygulamada doğum, askerlik, aylıksız izin gibi bazıları hiçbir çalışma ya da sigortalılık olmaksızın geçen süreler borçlanılabilirken fiilen bir çalışmaya ve sigortalılığa dayanan çıraklık ve staj süresinin hizmetten sayılmaması Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıdır.
Dolayısıyla, emeklilikte yaşı bekleyen, emeklilik için prim gün sayısı yetmeyen, emeklilik için staj ve çıraklık süreleri hizmetten sayılmayan vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetleri giderecek düzenlemeler mutlaka yapılmamasını beklemektedirler.
Dahası geçimini sağlayamayan emekli kişiler, yeniden destekleme primi ile çalışmakta, iş yeri açanlardan ise emeklilikleri kesilmekte veya ceza gelmektedir.
Eğer bir kimse emekli maaşı yetmiş olsa, acaba neden çalışsın?
Bu kimselerin de sorunları hükümetçe giderilmelidir. Bugün Avrupa kentlerinde emekli olan bir kimse beyler-paşalar gibi geçiniyor. Bizim emeklilerimiz ise adeta çile dolduruyorlar.
Yine emekliler ülkemizde nerede ise 2. Sınıf vatandaş muamelesi görmektedir. Çünkü bu emeklilere yıllık zam oranları bile en son verilmekte ve sözde zam yapılmaktadır. Emeklilere zam yapmayı bile sona bırakan bu uygulamadan vaz geçilmeli, emeklilerinde insan gibi yaşaması için maaşlarına yeterli şekilde zam yapılmalıdır. Emeklilerin büyük bölümü asgari ücret veya onun altında maaş almakta ve ay başlarını zar- zor getirmektedirler.
Emekli esnafın durumu daha vahim.
"Sen emekli oldun, niye çalışıyorsun?" ya da "İş yerini niye kapatmadın?" diye esnafın emekli maaşının yüzde 15'ine el konulmaktadır.
İş yeri açan, katma değer yaratan, gençlere iş imkânı sunan esnaf, ödüllendirilmesi gerekirken cezalandırılmaktadır.
Emekli esnafımız isyan ediyor ama kimsenin umurunda bile değil. Emekli esnafımız on yıla varan birikmiş borçları nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyor.
Bakın, bir taksici arkadaşımız diyor ki: "Bir trafik cezasında bizi on beş günde bulan Hükümet, yıllardır neredeydi? Yıllar sonra kalkmış bize 'Emekliyken çalışmışsın.' diye ödemeyeceğimiz tutarda borç çıkarıyor. Bizi çalıştığımız için cezalandırıyor." Demektedir.
İşverenlerin, özel hastane patronlarının borçları siliniyor, da emekli esnafa niye borç çıkarıyorsunuz? Neden esnafın ümüğüne çöküyorsunuz?
Esnaf ve sanatkârın emekli aylığından sosyal güvenlik destek primi kesilmesi uygulamasının kaldırılmasını ve çıkarılmış borçların da silinmesi bu kimseleri rahatlatacaktır. Bu mümkün olmaz ise başka çıkar yol bulunmalıdır.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.