1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. EMEKLİLER VE ZAM BEKLENTİSİ…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

EMEKLİLER VE ZAM BEKLENTİSİ…

A+A-

Türkiye’de hemen her kesim  ekonomik anlamda sıkıntılıdır. Esnaf, tüccar piyasanın darlığından dert yanıyor. Cumhurbaşkanı geçtiğimiz günlerde bu kesimi rahatlatacak bazı paketleri anlattı.
Ancak memur, işci, emekli ise beklenti içinde görülüyor. Geçtiğimiz günlerde gazetemizde çıkan bir haberde Emekliler seyyanen zam istemektedirler.
Hayat pahalı,
Zorunlu olarak kullanılan  elektriğe, suya, yiyecek maddelerine, doğal gaza, mutfak ihtiyaçlarına, petrola yapılan zamlar ve artan enflasyon özellikle dar kesimli kişileri yaşamakta çok sor durumda bırakıyor.
12 milyon emekli için ikinci zam ayı yaklaşırken oranlar da belli olmaya başladı. Her ay açıklanan enflasyon rakamları emeklilerin alacağı zamları belirliyor. İlk üç aylık enflasyon belli oldu.
Türkiye'de emeklilerin maaşları yıldı iki kez artırılıyor. Yaklaşık 12 milyon emekli vatandaş için Ocak ve Temmuz ayları zam ayları olarak belirlenmiş durumda. Sosyal Güvenlik Kurumu tüm kurumları çatısı altında toplamasına rağmen maalesef zam belirlemesinde ve emeklilik hesaplanmasında hala ayrılıklar devam ediyor. Dolayısıyla memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamları farklı yöntemlerle belirleniyor.
Aynı şekilde Bağ-Kur sigortalıları ile SSK ve Emekli Sandığı sigortalılarının prim ödeme şartları ve emeklilik hesaplamaları da farklı yapılıyor. Umarız bu konularda da bir birlik sağlanır ve devrim yapılıp tüm emeklilik hesapları tek hale getirilir. Bu noktada emeklilerin maaş zamlarının da tek noktada birleştirilmesi gerekiyor.

Memur emeklileri toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenen 2 yıllık zam oranlarını öğrenirken SSK ve Bağ-Kur emeklileri de çıkacak 6 aylık enflasyonu bekliyor. 2018'in ilk yarısında gerçekleşen enflasyon SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammını belirleyecek.Verilecek zamlar emekliyi bugünkünden daha rahat edecek gibi görünmüyor.
Bu da 3 Temmuz'da enflasyon verilerinin açıklanmasıyla ortaya çıkacak. Ancak zam oranı şekillenmeye başladı. Emeklilerin zam oranını bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşecek enflasyon belirlerken, bunun ilk 3 aylık döneminin verisi belli oldu. TÜİK'in açıklamasına göre;
Ocak-Mart enflasyonu yüzde 2.77 olarak gerçekleşti. Yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı 3 aylık enflasyona göre yüzde 2.77 olarak görünüyor. Geriye 3 veri kaldı.
Nisan, Mayıs ve Haziran enflasyonu verileri de eklenecek.SSK ve Bağ-Kur'luların Temmuz artışı ortaya çıkacak.
Geçtiğimiz yılın sonuna doğru yayımlanan 2018 Yılı Programı'nda 6 aylık enflasyon tahminine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammının yüzde 4.02 olabileceği kaydedilmişti.
Ancak sonradan Merkez Bankası'nın 2018 yılı enflasyon tahminini yüzde7'den yüzde 7.9'a yükseltmesi, zam oranlarının daha yüksek çıkabileceğini ortaya koymuştu.
Böylece Temmuz zammının yüzde 5'i bulması bekleniyor. Bu şekilde oluşacak bir enflasyon yüzde 3.5 toplu sözleşme zammı alacak olan memur emeklileri için de fark anlamı taşıyor. Yüzde 3.5'un üzerinde çıkacak enflasyon ile aradaki fark da memur emeklilerine ödenecek. Hesaplar şimdiden yapılmaya başlandı.
Önümüzdeki enflasyon verileri açıklandıkça rakamlar da netleşecek.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi tüm emeklilerin zam oranlarının toplu sözleşmede belirlenmesi en adil sonucu da doğuracaktır.
Bu toplantıların bir bölümüne emeklileri temsilen de katılım olursa bir konsensüs içinde oranlar belirlenebilir. Verilecek zam ile  dar gelirliler, bordro mahkumları, emekli işçi, memur, Bağkur’lu insanların bir nefes almaları sağlanmalı ve insanca bir yaşam ortamı getirilmelidir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.