1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

A+A-

Bugünün güncel konularından biri olan emeklilikte yaşa takılanlar konusu o kadar çok konuşuluyor ki mağdur olan çok sayıda vatandaş yapılan haksızlığa ilişkin gasp edilen müktesep haklarının geri iade edilmesi konusunda fikir beyan ediyorlar.  
Haksızlar mı?
Kesinlikle değiller…
Çiftçiye tarlada ki mahsulü kaldırınca diyelim ki 100 TL ödeme yapacağını ifade eden işverenin, çiftçinin işini bitirmesine az bir zaman kala vazgeçtiğini ifade ederek garibin önüne yeni bir tarla daha koyması ve orada ki mahsulü de kaldırması şartı koşması gibi bir şey bu!
Bilenler bilir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce kadın 20; erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olma hakkı elde edebiliyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı. 2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı 2036’dan itibaren yeniden kademeli olarak artırılarak kadın ve erkeklerde 2048 yılında 65’te eşitlenecekmiş.
Söz konusu tarihten önce işe başlayanların mevcut hakları vardı. Bu hakkı ellerinden alınmak suretiyle mağdur edildiklerinden, bu tarih öncesi işe başlayanlar için yaş konusunun kanunlaşması sebebiyle müktesep haklarının geri iade edilerek hak edenlerin emekli edilmesini beklemeleri doğaldır.
Normalde hiç destek vermediğim ve tasvip etmediğim CHP’nin bu hususta yaptığı girişimler ciddi bir oranda halk kitlesi tarafından kabul görüyor. Görünen o ki bu konuda MHP ve İYİ Parti’de gerekli desteği sağlıyorlar. 
Ama ne hikmetse iktidar partisi maddi yük biner bahanesiyle topu taca atıyor. Bu da iktidar partisine halkın bakışını negatif yöne çeviriyor. 
Şunu ortaya koymak lazım. Bu yasa teklifi genele şamil olsun diye bir beklenti yok. Sadece 99 öncesi işe başlayanların yasa tarihinden itibaren bir anda düşürüldükleri mağduriyet sürecinin giderilmesi bekleniyor. Bu konu ölen ve kalan sayısının hesaplamasıyla da geçiştirilecek kadar basit değildir 
AK Parti, son altı aydır yaptığı birçok konuya ilaveten sivri laflarla ve reddiyelerle bu kesimin kendisine bakış açısında da ciddi yara alıyor. 
İçinde bulunduğumuz ekonomik süreçle birlikte bir de EYT konusu bir araya gelince AK Parti için 2023 hedefi sakata biner. Bu konuda biner. Etrafımda çok sayıda kesimin ifade ettiği özellikle de EYT konusunda yaşanan haksızlığın giderilmesinde kim ön ayak olacak olursa ilk seçimlerden itibaren o partiyi destekleyeceğini ifade ediyorlar.
Buna iki yılla emeklilik hakkı kazanarak kul hakkında dibe vuran zevattan, iktidar partisine mensup olanların ekranlarda böyle bir çalışmaları olmadığını ifade edivermeleri kendilerinin ayaklarına sıkmalarından başka bir şey değildir.
Böylesi bir hakkı zayi edecek yasaları niçin geriye dönük işletiyorsunuz?
Etrafımda şahit olduğum AK Partiye gönül vermiş onca insanın iktidar partisine bakış açıları tamamen değişmektedir.
Bu ilk seçimlerde kendini gösterecektir.
Abartıyor muyum?
Göreceğiz!
Şimdi gelelim yeni yasama yılının başında bu konuda yaşananlara! Meclis Başkanlığı’na ayrı ayrı yasa teklifi sunuldu. Yaz aylarında verilen yasa teklifleri, TBMM’nin yeni yasama yılına başladığı 1 Ekim’de kayıtlara girdi.
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, konuyla ilgili olarak şu an itibarıyla kendilerine gelen bir şey olmadığını, bu meseleyle ilgili çalışmalarının bulunmadığını söylemiş.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da son bakanlar kurulu toplantısının gündeminde bu konunun bulunmadığını belirtirken, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenlemenin maliyeye getireceği yükün de dikkate alınması gerektiğini kaydetti 
Yük konusu bana çok komik geliyor. O kadar çok yük bindirilen hususlar oldu ki. EYT bunların yanında devede kulak kalır. Hani adını koyduğunuz teşvik ve desteklere ilişkin şova dönüşen onca vaatleri de bu halk yutmuyor.
MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, emeklilikte yaşa takılanlar konusunda seçim beyannamesinde vaatleri bulunduğunu belirterek, sosyal güvenlik sistemine aşırı yük getirmeyen ama yeteri kadar prim ödemiş vatandaşı da mağdur etmeyen bir çözüm bulmaktan yana olduklarını söylüyor. Bakın ne güzel fikir! Mağduriyetin önlenmesine ilişkin bir çaba ortaya konuyor. İşte bu puan kazandırır. Alkış alır. 
İYİ Parti Grup Başkanı Ahat Andican da emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yasaya ilişkin teklifi hazırladıklarını belirterek, bu işin takipçisi olacaklarını söylemişti.
Bekleyip göreceğiz.
 

Bu yazı toplam 2322 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.