1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emeklinin mağduriyeti her geçen gün artıyor
Emeklinin mağduriyeti  her geçen gün artıyor

Emeklinin mağduriyeti her geçen gün artıyor

TÜED Konya Şube Başkanı Gülhan Çağlar, derneğe üye 11 bin emeklinin temsilcisi olarak, “Emekli aylıklarındaki artışlarda da eşitsizlik yaşanıyor. Mağduriyetimiz dün birse bugün 5’e çıktı. Sorun bakalım kaç emekli kurban kesebiliyor.” dedi.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Konya’daki emeklilerin sesi olan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Konya Şube Başkanı Gülhan Çağlar, Gülhan Çağlar, 1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun, emekli aylıklarındaki farklılıklara çözüm getirmediğini söyledi. Bunun yanı sıra pirim kazançlarının güncellenmesi ve aylık bağlama oranında yapılan değişikliklerin de etkisiyle 2008’den çalışılan süre uzadıkça, emekli aylıklarında düşmeler yaşandığına dikkat çeken Çağlar, TÜED olarak bu haksızlığın düzeltilmesini gerektiğini vurguladı.

Gülhan Çağlar, emekli aylıklarında yapılan artışlarda eşitsizlik yaşandığının altını çizdi. Çağlar, “Memur emeklileri, kamu çalışanlarının toplu sözleşmesiyle belirlenen oranlara göre zam ve enflasyon farkı alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri altı aylık TÜFE artışına göre zam alıyor. Emeklilerin tamamına ayrım yapılmadan tek bir sistem uygulanmalı, refahtan da pay verilmeli. Devlet emeklisine karşı eşit bir uygulamayı benimsemeli. Tek başına TÜFE artışına göre yapılan zamlar yerine seyyanen artışlar da uygulanmalı.” şeklinde konuştu.

ÇATI BİRLEŞTİ AMA TEMELDE AYRIYIZ

TÜFE ve enflasyonla zam almak istemediklerini kendilerini rahat nefes aldıracak tek şeyin seyyanen zam olduğunu dile getiren Çağlar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ne intibak yasası ne şu ne de bu hiçbiri tatmin etmedi. Enflasyondan ve TÜFE’den yararlanmak geçti. Biz katkı payını istiyoruz. Madem çatı birleşti diyoruz hastanelere gittiğimizde hepimizin sınıfı ayrı oluyor. Mesela Sosyal Güvenlik Kurumu’na gittiğiniz zaman emekli sandığı ise birinci sınıf muamele görüyorsunuz sosyal güvenlik kurumundan emekliyseniz ikinci. Bu ne demektir hala çatı birleşse de temelde ayrıyız. Bunların bir an önce birleşmesi ve hepimizin aynı haklara sahip olmasını ve aynı zamanda maaşlarımızın her zaman bahsettiğim gibi en az bin 500’ün üzerinde olması gerekiyor.”

SURİYELİ BAYRAM TATİLİNE GİDİYOR EMEKLİ GİDEMİYOR

Gülhan Çağlar, enflasyonun ikili rakamlara çıktığını ama emeklinin hala tek rakamlı zamlar aldığını kaydetti. Mağduriyetlerinin birden 5’e çıktığını söyleyen Çağlar,  bayramda emeklinin kurban kesemediğini belirtti. Çağlar, “Suriyelilere verilen yardım bizim dörtte birimizi ihya edecek durumda. Ben buna şahsım olarak karşıyım. Huzurumuzu, paramızı alan bu vatandaşların ülkemizden uzaklaşmalarını istiyorum. Bunların hepsi ekonomiye dayanıyor. Kimlik alacaklar ve iş sahalarına açılacaklar peki ülkemizdeki işsizlik sayısı ne olacak. İlk olarak ülkemiz insanının mağduriyetleri giderilmeli. Suriyeli mağdur olanlar 10 günlük bayram tatiline gidiyor. Benim emeklim neden kendi ülkesinde başka şehre bayram tatiline gidemiyor. Konya’da bir çok sokağa giremiyorsunuz neden kendi memleketimizde korku içinde yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BATI İLE ÜLKEMİZ ARASINDA ÇOK FARK VAR

2008 sonrası emeklilere yapılan değişikliklerle aylıklarında düşmeler yaşandığını dile getiren Çağlar, bunları İntibak Yasası adı altında düzeltmeye çalıştıklarını bildirdi.  Günümüzde 2008’den önce emekli olanların bin liranın üzerinde maaş alırken şu anda emekli olan bir insan 740 lira maaş aldığını vurgulayan Çağlar, “Biz Batı’ya yönelik bir bütçe hazırlamamalıyız. Batı’daki emeklilerle bizim ülkemizde emeklilerin yaşantısı arasında çok fark var. Bugün batıda emekli olan bir insanın evi, arabası ve bir yıldan fazla harcayabileceği parası var. Bizde emekli olansa ertesi gün ek iş aramaya başlıyor maaşı yetmediği için. Maaş yetmedikten sonra emekli olmanın ne anlamı kalıyor. Hepsinin yeniden masaya çıkartılıp emeklinin yüzeye çıkartılması ve ekonomik açıdan bir az nefes almaları sağlanmalı. Yıllarca memleketin her bir santimetre karesinde alın teri olan emeklilerimizin yüzünün gülmesini istiyorum.” diyerek ifadelerini sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.