1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekliye promosyon son durum, emekliye Temmuz zammı ne kadar?
Emekliye promosyon son durum, emekliye Temmuz zammı ne kadar?

Emekliye promosyon son durum, emekliye Temmuz zammı ne kadar?

Yaklaşık 10 milyon emeklinin beklediği zam oranı açıklandı.

A+A-

Emekliye Temmuz zammı müjdesi geldi. Yapılan açıklamalara göre emekliye zam müjdesi ile maaşlar Nisan Ayı'nda artış göstecek. Eğer yeni bir sistem oluşturulursa bu sisteme göre çalışmakta olan emekliye zam Temmuz 2016 yılında 4. kez artacak. Ocak ayında diğer SSK ve Bağ-Kur emeklileri gibi %3.86 oranında ve ayrıca 100 lira zam alan emeklilerin 3 artışla kazancı, 203 - 595 lira arasında olacak. Bu arada emeklinin dört gözle beklediği promosyonda mutlu son yakın. Çalışmanın son şekline göre, asgari 500 lira üzerinde duruluyor. Bu rakamın emeklinin yılına, maaşına ve bankadaki işlem düzeyine göre, gündeme gelen 900 lira seviyesini aşması da mümkün

EMEKLİYE ZAM TEMMUZ AYINDA NE KADAR?
Ocak ve Şubat Ayı itibari ile emekliye zam ne kadar olacak sorusu tekrar gündeme geldi. Eşit anlamına gelen seyannen kelimesi kullanarak yapılan emekliye zammın, Plan ve Bütçe Komisyonu'nun da onayından geçmesinden sonra belli oldu. Bu yılın Ocak ayında zamlı olarak verilecek maaşlarda 122-494 TL arasında bir artış olacağı belirtildi. Emekli maaşı ne zaman ödenecek sorusu da kesinleşti ve 17 Ocak'tan itibaren 25'ine kadar tüm hesaplara yatmaya başlayacak. Emekliye çift maaş verilmesi ile bin 500 lira alan bir emekli Ocak ayında bin 657 lira alacak. Memur emeklilerinde ise bu maaş doksan liraya kadar yükselecek. Ayrıca yüz liralık artışa ek olarak da verilecek maaş zammın %3 üzerinde olacağı belirtildi. Bir çok insanı ilgilendiren bu uygulama resmi gazetede yayınlandıktan sonra bağkur ve ssk emeklisi olanlara aylık yüz lira seyyanen zam olarak yansıyacak ve eğer emekli aylıkları düşük kişilere de ikinci kez yüz liralık bir seyannen ödeme yapılacak. Maaşlar tarım esnaf emeklilerinde 971 TL, emeklilerinde 745 TL, 5510 sayılı kanunun çıkmasından sonra emekli olanlar için 839 TL, eğer bu kanundan önce emekli olduysanız 1.22 olacağu tahmin ediliyor. Tüm bunların belirlenmesinde enflasyonun etkisi büyük olduğu için Aralık ayındaki enflasyon oranı artı çıkarsa zam miktarı da o oranda yükselecek. Emekli maaşı öğrenme işlemleri için ise yine e-devlet resmi sayfası olan türkiye.gov.tr'ye girilmesi gerekiyor. Sayfaya girdikten sonra bilgilere kolayca ulaşmak mümkün. Aylık hesap uygulaması ile üç bin altıyüz prim günü kişiler sorgulama yapabiliyor. Bunun içinde şifreniz yoksa PTT şubesinden şifre almanız yeterli olacaktır. Eğer var ise yukarıda verdiğimiz adreslere girerek SGK gün sayısı, bugüne kadar ödediğiniz miktarı ve primlerin kaç gün üzerinden yattığını öğrenmeniz mümkün. Eğer bir işverenin yanında çalışıyorsanız SGDP kesintisi sizleri etkilemeyecek. Bu kesintinin kaldırılması SSK hizmet akdiyle çalışanlar, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar, emekli sandığı kamu görevlileri gibi kişileri etkileyecek ve onlardan artık kesinti yapılmayacak.

EMEKLİYE ZAM 2017 YILINDA DA ARTACAK

Emekliye zam müjdesi ile ilgili açıklama yapıldı. Bağkur ve SSK'lılar için 4 Temmuz'da açıklanacak olan enflasyon oranları oldukça önemli. Enflasyona göre verilecek olan zamlar 6 aylık baz alınarak belirlenecek ve zam olarak maaşlarda kendini gösterecek. Memurlar emeklileri için ise 2017 yılında Temmuz Ayı'nda %4, Ocak Ayı'nda %3 zam yapılacak. Yirmi beş yıldan emekli olan mühendis ve mimarların maaşı ise yaklaşık olarak 2.426 liradan 2.548 liraya çıkacak. Eğer enflasyonda farklılık olursa bu maaşlara da yansıyacak.

EMEKLİYE PROMOSYON 900 LİRA'YI AŞABİLİR
11 milyon emekliyi ilgilendiren promosyon çalışmasında sona gelindi. Özel bankaların her yıl sisteme yeni giren yaklaşık 500 bin emekli için üç yıllığına 500 lira promosyon teklif ettiği belirtiliyor. Buna göre, bütün emekliler için ise '0-500, 500-1.000, 1000-2.000 arası ve 2 bin lira üstü alanlar' olmak üzere kademelendirme yapılması gündemde. Bankalar, emekli aylığı ve sistemde kalma süresine göre promosyon ödemesi yapacak.Önerilen 500 liranın asgari tutar olması ve aylık dilimlere göre yukarı çıkarılabileceği belirtiliyor.

KAMU RAKAMI ARTIRDI

Emeklilere de memurlara ödenen miktar kadar olmasa da promosyon ödenmesi için mutlu son yakın gözüküyor. Kamu bankalarının da promosyon için iştahlı olması emeklilerin yüzünü güldürecek gelişmenin her an yaşanabileceğine işaret ediyor. Emekli aylıkları önemli ölçüde kamu bankaları tarafından ödeniyor. Bunun yanında PTT ile de emekli aylıklarının ödenmesi söz konusu. Kamu bankalarının ve PTT’nin payı toplamda yüzde 90 civarında. Emeklilere promosyon ödenmesi konusunda aslında ortada hukuki bir gerekçe bulunmuyor. 2007/21 sayılı Genelge ile kamuda görev yapan memurların promosyon adı altında bir ödeme almasının hukuki dayanağı oluşturuldu. Ancak bu genelgede 'emekli' ibaresi geçmediği için emeklilere promosyon ödenmesi şu an için mümkün değil. Diğer yandan Türkiye Emekliler Derneği bu konuyla ilgili dava açmıştı. Dava olumsuz sonuçlanınca kamu eliyle promosyon ödenemeyeceği netleşti. Sonrasında özel bankaların emeklilere promosyon konusunda neler yapabileceği görüşülmeye başlandı.

BANKALAR NE İSTİYOR?

Bankaların emeklilere promosyon vermesinin arkasında emeklilerin açtıracakları hesapla birlikte promosyon ödeyen banka üzerinden bankacılık işlemleri yapması beklentisi yatıyor. Ancak emeklilerin çoğu zaman aylıklarını hiç bekletmeden çekmeleri nedeniyle bankalar yüksek miktarlara yanaşmıyor. Diğer yandan emeklilerin kredi kullanması veya avans para kullanmaları karşılığında bankaların promosyonda yıllık 900 TL’ye çıkabilecekleri öngörülüyor.

13'ÜNCÜ MAAŞ GİBİ OLMAZ

Promosyon ödemesi konusunda geçtiğimiz dönemde 13. maaş tarzında yaklaşımlar söz konusu olmuştu. Ancak ne yazık ki, promosyon ödemesinde bu miktara ulaşılması mümkün değil. Yüzlerce kişinin çalıştığı kamu kurumlarında bile 5 yıllık anlaşmalarla ancak bir maaşlık promosyon ödenmesi söz konusu oluyor.

Şartları öğrenip taşımaları önemli

Bankacılıkta son dönemde yapılan düzenlemeler neticesinde kart kullanım ücretleri, kredi kullanımları gibi bankacılık işlemlerinde bankaların işlem ücretlerinde sınırlamalara gidildi. Buna rağmen emeklilerin maaşlarını taşıdıkları bankalardan promosyonun şartlarını ayrıntılı olarak öğrenmeleri ve bundan sonra maaşlarını taşımaları önemli.

İki taraf da kazanacak

Bankaların emekliye promosyon ödememesi için herhangi bir sebep yok. Promosyondan hem bankalar, hem emekliler fayda sağlayacaklar. Görüşmeler sonlandığında emeklilerin bir nebze yüzünü güldürebilecek bir rakamda anlaşılırsa emeklinin aylığı artmış olacaktır. Bunun yanında bankacılık sistemi de bu gelişmeden fayda sağlayacaktır.

İşlem düzeyine göre yükselebilir

Özel bankaların 11 milyon emekliyi kendi bankalarına çekebilmek için rakamı 900 TL’ye kadar çekmesi bekleniyor. Böyle olursa bu durumdan emeklilerin kazançlı çıkması söz konusu olacak. Diğer yandan rakamın çok daha yukarılara çıkma ihtimali de söz konusu. Ancak bu rakam tamamen emeklilerin bankadaki işlem düzeyine bağlı olarak da belirlenebilir.

Başbakan'a sunulacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, emeklilere promosyon çalışmasını tamamladıklarını ve çalışmanın son halini Başbakan Binali Yıldırım'a sunacaklarını belirtmişti. Bankaların cazibe merkezinin yeni emekliler olduğuna işaret eden Bakan Soylu, kamu, katılım, özel bankalar ve PTT olmak üzere dört ayrı kurumla görüşme yaptıklarına dikkat çekmişti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.