1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekliye toplu para
Emekliye toplu para

Emekliye toplu para

Emeklilik için yaş şartını tamamlasa da prim gününü dolduramayanlara toplu para imkanı var. Bu kişiler isterlerse Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurup biriken paralarını güncellenmiş olarak geri alabiliyor.Haber Merkezi 25 Ekim 2017, 09:17 Diğer

A+A-

Yıllarca çalışıp emekli olamayanlara, devlet toplu para imkanı sunuyor. Takvim'de yer alan habere göre herhangi bir süre çalışıp sigortalı olduğu halde, eksik prim günü sebebiyle emekli olamayan, yaş ve benzeri sebeplerle çalışma imkanı da bulamayanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurup biriken parasını geri alabiliyor.

Nasıl alınıyor?

Ülkemizde emekli olabilmek için prim, yıl ve yaş şartlarını tamamlamak gerekiyor. Ancak pek çok kişi de yaşı dolmasına rağmen primlerini ve sigortalılık süresini tamamlayamadığı için emekli olamıyor. Bu kişilerin, SGK'ya kendi adına o zamana kadar yatırılan paraları geri alma imkanı bulunuyor. Ancak bunun için başvuru yapmak gerekiyor.
SGK'ya dilekçe ile başvuran kişiye, o zamana kadar ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primleri iade ediliyor. Ancak bunun da şartları bulunuyor.

Toplu parayı alabilmek için; sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağ-Kur) yürütüyor olmamak, yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.

İadede, ödenmiş primler yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için güncelleme katsayısı ile güncellenerek ödeniyor.

Mirasçıya da veriliyor

SSK'lılar için 2008'den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren, 2008'den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-Kur'luların ise tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor. sağlık için ödenen primler verilmiyor.

Memurlarda ise ödeme kesenek iadesi şeklinde yapılıyor. Eğer kişi emekli olamadan vefat etmişse, ödemeyi yakınları alabiliyor. Hak sahibinin mirasçıları dul veya yetim maaşı almamak şartıyla aynı haktan yararlanabiliyor. SGK'ya dilekçeyle başvurmak gerekiyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.