1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Emniyet Müdürü Ve Yaklaşımı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Emniyet Müdürü Ve Yaklaşımı

A+A-
İnsan yaşamının gereklerinden birici can ve mal güvenliğidir.
Can ve mal güvenliği olmayan bölgelerde özellikle insanların huzurlu yaşaması, geleceğe güvenle bakması sağlıklı olmaz.
Endişe içinde yaşam, hele can ve mal güvenliğinde endişe duyuyorsanız, bu endişe insanı ulu bir çınarın içine girmiş kurt gibi kemirir bitirir.
Bakınız PKK teröründen insanlar yerlerini, yurtlarını terk etmektedir. Suriye’den kaçan milyonlarca mülteci yer- yurt aramakta, hatta canlarını bile tehlikeye sokarak, hatta vererek Avrupa ülkelerine yasal olmayan yollardan kaçıp sığınmak istemektedir.
Bunun altındaki gerçek can güvenliğidir.
Balkan göçmenleri Türkiye’ye, Kırım Türkleri Türkiye’ye hep bu yüzden sığınmışlardır.
Can güvenliği ile Emniyet bir bitiririn ayrılmaz ikilisidir.
Selçuklu ve Osmanlı döneminde zaptiye, jandarma bu işi yürütmekteydi. İnsanların canı ve malı bunlara bağlı, bunlardan medet umarlardı.
 Türk Polis teşkilatı 1845 yılında Osmanlı İmparatorluğu zamanında kuruldu. Türkiye Cumhuriyet döneminde ise her gün, her yıl biraz daha geliştirildi. Araç- gereç ve kadrosu yenilendi. Bugün Türk Polis teşkilatı Avrupa ülkeleri içinde önde gelen kurumlardan birisidir.
Eğitim düzeyi de her geçen gün yükselen Türk Polis teşkilatında artık ilkokul mezunu yoktur. Geçmişte Türk halkının eğitim ve öğretim düzeyi ile orantılı olarak ortaokul ve hatta ilkokul mezunu kimseler bu teşkilatta görev aldı.
Bunlar içinde çok sevecen, çok insani ve insanlara yardımcı insanlar olduğu kadar, asık suratlı, mahkeme duvarı gibi insanlar insanları korkuttu. Bu kimseler topluma tepeden baktılar. İnsanlara yardımcı olmaları şöyle dursun, insanların basit işleri için bile işi yokuşa sürdüler.
Zamanla bunları Türk Polis teşkilatı aştı. Elbette 1845 yılından bu yana, siyasi iktidarlarında etkisiyle yanlış insanlarda bu teşkilat içinde görev aldılar. Polis teşkilatını çeşitli fraksiyonlara böldüler.  POL- DER,  POL-BİR aklımıza geliveren bölünmelerdir. Polis, polise silah çekti, hatta öldürdü. Zamanımızda da benzer bir yapılanma var idi. Bunu da siyasi iktidarlar oluşturmuş olabilir ama, zamanında fark edildi ve bunların önüne geçilmeye çalışılmaktadır.
Bu meslekte Konya’mızda nice Emniyet Müdürleri ile tanışıp, birlikte çalıştık. Kimisi çok sert, tavizsiz, hata istemeyen bir müdür kimliğindeydi. Kimisi belli konularda kendisini yetiştirdiğin o noktada etkili oldu. Kimisi trafik, kimisi hırsızlık, kimisi fuhuş noktasında tavizsiz çalıştı. Vilayetteki aksaklıkları giderdi.
Bugün görev başındaki Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, göreve gelişinden bugüne kadar sessiz, sakin ve hoşgörü içinde ama, yasal olmayan, suç işleyen kimselere taviz vermeden onları izole eden bir kişilik olarak dikkat çekiyor.
Geldiği gün dahil Konya’da Polis merkezlerini hem de hiç bili olmayan saatlerde denetlemekte, polis merkezlerinin işlevini yapıp yapmadığına dikkat çekmekte, aksayan yönleri hiç kimsenin gözünün yaşına bakmadan gidermektedir. Bugün Konya’da kartvizitli fuhuş büyük ölçüde yok edilmiştir. Gayri meşru iş yapanların önüne geçilmiştir. Cinayet ve yaralama asgari ölçüye indirilmiştir. Konya’nın en büyük sorunlarından birisi trafik keşmekeşliğidir. Bunu da Emniyet müdürlüğü kendi başına yapması oldukça zor görünüyor. İnsanlarımızın bu noktada yardımcı olması gerekiyor.
Geçtiğimiz günlerde Emniyet Müdürü Mevlüt Demir’i Konya’da bir taksi durağında çay içerken gördük. Nezaket gösterip bizi de davet etti. Burada halktan bir insan gibi taksi şoförleri ile sohbet etti etti. Dert ve dileklerini dinledi. Halkımızın istediği yönetici profili bu olsa gerek. Ancak kimsede bunu bir şekilde istismar etmemelidir. Polis aslında kadife eldiven içinde demir bir balyoz gibi olmalıdır. Yasal olmayan, kanuna aykırı işler yapanın başına bunun ineceğini herkes bilmelidir. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun söylediği gibi samimiyet olursa, ülkede çözülemeyecek bir şey yoktur. Sanırım Emniyet Müdürü Mevlüt Demir’de halkın içine inerek bunu yapmak istemektedir. Kendisine başarılar diliyorum.
 
    
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.