1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Emniyet Müdürü Yaman’a Ziyaret
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Emniyet Müdürü Yaman’a Ziyaret

A+A-

Bir süre önce Konya Emniyet Müdürlüğüne atanıp göreve başlayan Şükrü Yaman’ı gazete olarak ziyaret ettik.
Son derece saygılı, seviyeli ve konuştuğu cümleleri seçerek konuşan yeni Konya İl Emniyet Müdürü, genç bir kimlik ve ne yaptığını bilen birisi, görevi ve sorumluluğunun ağırlığını taşıyacak bir kimlik olarak dikkatimi çekti.

Meslek hayatımızda Konya’da birçok emniyet müdürü tanıdık, birçok emniyet müdürü ile dostluğumuz devam eder, bazıları ile de ne hikmetse yıldızımız barışmadı.
Gelen ağam, giden paşam mantığıyla ya da eski kral öldü, yaşasın yeni kral düşüncesiyle hiç hareket etmedim.Ancak ne kadar değer verildi isek, o kadar değer ve saygı gösterdik.
Hiç kimseden yasal olmayan, hakkımız olmayan bir şey talep etmedik, hiç kimseye de diyet borcumuz yoktur. Eğriye eğri, doğruya doğru ne ise söyledik, yazdık. Allah ömür verir, imkânımız olursa yazmaya da devam edeceğim.

Her zaman ilkem, vatan, millet, bayrak, din ve doğrulardan yana, ülkemizden yana olmuştur ama, yanlışları da bunların gölgesine sığdırmadan açık şekilde belirtmek isterim. Gitti diye arkasından yazıp, konuşmamak gerekir. Kimin ne olduğunu ve ne yaptığını yine herkes görmekte ve bilmektedir.
Yeni Emniyet Müdürü Şükrü Yaman’ı mesai arkadaşlarımla birlikte ziyaret ettik ve düşüncelerimizi, Konya’da emniyetin takip etmesi gereken bazı konuları kendilerine saygı ve nezaket sınırları içinde anlattık. Beklentilerimizi dile getirdik.

Emniyet Müdürü Şükrü Yaman bu konuşmalarımızı saygı ile dinledi ve görebildiğim kadarıyla bazı konuları da not aldı. Konya için olumlu düşüncelerini anlattı. Var ise sıkıntıları Konyalı ile çözeceklerini ve yoğun şikayet aldıkları konulara bizzat ilgi gösterdiğini söyledi. Bundan son derece memnun olduk.
Yukarıda da belirttiğim gibi, son derece dikkatli, görev ve sorumluğunun bilinci içinde, genç, dinamik bir kişilik olarak gördüğüm Emniyet Müdürü Şükrü Yaman’a Konya’nın emniyeti ve güvenliği için destek olmalıyız.

İnsanların birinci derecede istediği can güvenliğidir. Canımız sıkıştığı zaman ilk başvuracağımız makam emniyettir. Onun güçlü olması ve destek olmamız, bizim yararımızadır. Canımız, malımız, hatta namusumuz önce Yüce Yaradan’a, sonra güvenlik güçlerine emanettir.
Polisin profili geçmişe göre çok değişti. Eskiden eğitim düzeyi daha düşüktü. Ancak son yıllarda bu durum olumlu şekilde geliştirildi. Ancak bütün bunlara rağmen gençleşen, belli bir eğitim düzeyine erişen bu kurumda hala, vatandaşın psikolojisinden habersiz polislerin, devletine, milletine değil de, bazı örgütlere hizmet edenlerin varlığı aşikârdır. Bunun en belirgin örneği ise 15 Temmuz darbe girişimi ve sonradan gelinen noktadır.

Polis önce senci- benci olmadan, şunun adamı, bunun dostu diye ayrıma gitmeden görevini hukuk kuralları çerçevesinde yapmalıdır.
Polisin hak ve salahiyetleri yetersiz ise, hırsız ile, kanun kaçakları ile, terör ile mücadele yolunda bu yetkileri artırılmalıdır.Araç ve gerekleri yeterli hale getirilmelidir.Toplumun düzelmesi, kanunlara saygı gösterilmesi hepimizin ihtiyacıdır. Bunu sağlamakta bizim içimizden çıkan, güvenlik güçleri ile mümkündür.
Şunu unutmayalım ki, adalete açılan ilk kapı polis karakollarıdır. Yine belirtmek gerekir ki, insanların vicdanı kendi polisidir.

 

Bu yazı toplam 325 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.