1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Emniyette seferberlik
Emniyette seferberlik

Emniyette seferberlik

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle Konya Emniyet Müdürlüğü seferber oldu ve özellikle okul önlerinde gerekli tedbirler alınırken, dolmuşlar ve öğrenci servisleri de sıkı biçimde denetlenecek.

A+A-

Dursun SEYİS

Öğrencilerin daha güvenli bir ortamda eğitim görmeleri için emniyet seferber oldu. Trafik Denetleme ve Asayiş Şube Müdürlüğünce özellikle ana arter olan yollarda ve okul bölgeleri yakınlarında trafik yoğunluğunun artış göstermesiyle birlikte sabah ve akşam saatlerinde kazalarının artma ihtimaline karşı, öğrencilerin güvenli bir trafik ortamında ulaşımlarını sağlamak maksadıyla okul önlerinde ve ana güzergahlarda bir süre sistem oturuncaya kadar en üst seviyede ekip ve personel takviye yapıldığı öğrenildi.

Polis sorumluluk bölgesindeki bugüne kadar meydana gelen suç sayıları göz önünde bulundurularak okullar önünde personel artırımına gidilecek.

Okul yöneticileri ile emniyet birimleri arasında daha hızlı bilgi akışının sağlanarak daha güvenli bir okul ve daha güvenli bir eğitim ortamının sağlanması maksadıyla her okul, il emniyet müdür yardımcıları, şube müdürleri, sorumlu amirler ve polis memurlarına zimmetlendi. Her okula "güvenli eğitim koordinasyon görevlisi" olarak birer polis memuru görevlendirildi.

Okullarda meydana gelebilecek ve kriz olarak nitelendirilebilecek cinayet, yaralama, rehin alma, cinsel taciz/tecavüz, uyuşturucu, intihar vb. olaylara müdahale etmek ve soruşturmalarını takip etmek üzere "krize müdahale ekipleri" oluşturuldu.

Ayrıca çocuklara alkol, sigara, bali, tiner vb. insan sağlığını tehlikeye sokan maddelerin satışı önlenecek. Aykırı hareket eden kişilere, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun "sağlık için tehlikeli madde temini" başlıklı 194' üncü maddesi gereğince işlem yapılacak.

Öğrencilerin şiddet eylemleri, suç, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan korunması maksadıyla özellikle okulların yakın çevresinde bulunan internet kafeler, elektronik oyun salonları, kahvehaneler başta olmak üzere umuma açık yerleri ile park ve bahçelere yönelik denetimler arttırılarak yönetmelik hükümlerine uygun hareket etmeleri sağlanacak. Okul önlerinde ve çevresinde alınan trafik tedbirlerinin yanı sıra narkotik ve asayiş başta olmak üzere yeterli personel görev yapacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.