1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Emniyetten Cevap
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Emniyetten Cevap

A+A-

Bu köşede yazdığımız yazıların yerine ulaşması ve olumlu- olumsuz tepki alması bizleri motive eder. Elbette övgüye iltifata muhatap olmak güzel olmakla beraber, ilada her yazımızdan bunu beklemeyiz. Belki yanlış bilgilendirmeden kaynaklanan istenmeyen yazılarda yazarız. Ülke için, millet için yazdıklarımız bazılarının hoşuna gitmeyebilir. Ancak kimse kusura bakmasın ama , biz yazmaya da devam edeceğiz. Yazılarımıza zaman zaman elektronik posta, zaman zaman yüz yüze, zaman zamanda fax ile cevap gelir. Bunların pek çoğunu da yine bu satırlardan sizlerle paylaşmayı kendime düstur edindim.
İşte geçtiğimiz günlerde “şehirde sıkıntı” başlığındaki yazımda yaşananları, belediyenin eksiklerini, emniyetin bazı konularda yetersizliğini, trafik karmaşasını yazmıştım. Bu yazıma Emniyet müdürlüğü fax ile cevap vermiş, sizlerle paylaşıyorum. Takdir sizindir.
İşte Emniyet Müdürlüğünün yazıma cevabı :
“Makalenizde özetle; İlimizde okulların açılması ile birlikte trafiğin yoğunlaştığı, trafikte kurallara uymayan magandaların olduğu, okul önlerinde art niyetli kişilerin çocukları kendi tuzaklarına çekme çabası içerisinde el uyuşturucu hap vb. el altından sattığı, mevsim nedeniyle mesire yerleri, parklar ve Alaaddin tepesinin kuytu yerlerinde gayri ahlaki işler yapıldığı, caddelerde “kartvizit”lerin arttığı, her gün hırsızlık olaylarının yaşandığı, Emniyetin bu konularda yetersiz kaldığı vatandaşlarca ifade edilmiştir.
Emniyet teşkilatı olarak artan personel kalitesi, teknik imkanlar ve vatandaş odaklı hizmet anlayışı içerisinde çalışmalar yapılarak vatandaşımıza hizmet edilmektedir.
Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2014-2015 yılı Eğitim ve öğretim döneminde de Emniyet Müdürlüğümüzün ilgili birimlerinden, Asayiş, Trafik, Kom. Çocuk Şube Müdürlükleri ve İlçe Emniyet Müdürlüğümüze bağlı Polis Merkezi Amirlikleri ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordine içerisinde “Okullarda alınması gereken önlemler” konusunda toplantılar yapılmış olup, resmi ve özel okullar, kurslar, kütüphaneler, dershaneler, etüt merkezleri gibi yerlerin önünde, giriş- çıkış saatlerinde meydana gelebilecek olayların önüne geçilmesi, öğrencilerin kötü alışkanlıklardan uzak kalması, okul ile ilişkisi olmayan şahısların okul önlerinden uzaklaştırılması amacıyla, diğer kurumlar ve okul müdürleri ile koordineli bir şekilde okul çevrelerinde ekiplerimiz görevlendirilmektedir.
Asayiş Şube Müdürlüğümüzce, okul müdürlüğü ile sürekli irtibat halinde motorize ekiplerimiz ve sivil kıyafetli Güven Timi ekiplerimiz görevlendirilerek okul önlerinde gerekli önlemler alınmıştır.
Yine Asayiş Şube Müdürlüğümüzce, fuhuş amaçlı kartvizit basımı, cadde ve sokaklara gelişi güzel atılarak dağıtılması ile ilgili 2009 yılından itibaren etkin bir mücadele başlatılmış, Büyükşehir Belediyesi ve Merkez ilçe Belediye Zabıta Müdürlükleri, Belediye Temizlik İşleri Müdürlükleri, Konya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birlikleri ile koordineli bir şekilde çalışma yapılarak; kitap, kırtasiye ve matbaacılar odası başkanlığına yazı yazılarak, esnaflara teblig yapılmış, tespit edilen şahıslarla yasal işlemler çerçevesinde yasal işlemler yapılmış, Kabahatler Kanunu kapsamında idari cezalar uygulanmış. 2011 yılı içerisinde, fuhuşa teşvik, aracılık ve yer temini ile nitelikli yağma suçlarını işleyen, çıkar amaçlı organize suç örgütüne operasyon yapılarak çökertilmiştir. Bütün bu çalışmalar ve alınan önleyici tedbirler sayesinde kartvizit basımı engellenmiş, büyük oranda da kartvizit dağıtımının önüne geçilmiştir.
Kom Şube Müdürlüğümüz ekiplerince okul önlerinde gerekli çalışmalar yapılmakta olup, son 5 yıl içerisinde belirtilen hususlarla ilgili herhangi bir olay meydana gelmemiştir. Ayrıca şehrimizin her bölgesinde vatandaş odaklı çalışmalar yapılarak münferit veya operasyonal faaliyetler sürdürülmektedir.
Trafik Şube Müdürlüğümüz ekiplerince, trafik yoğunluğu olan okul önlerinde, kavşaklarda önlem alınmakta, ayrıca öğretmen, öğrenci ve velilerden oluşan kişilere “Okul geçidi görevlisi” eğitimi verilmektedir.
İlgideki gazete haberinde belirtilen konu ile ilgili olarak; Konya Atatürk stadyumunda , özel güvenlik görevlerine saldırı yapıldığına dair yapılan araştırmada, böyle bir olayın olduğuna dair herhangi bir müracaat bulunamamıştır.
Bilgilerinize arz ederim.
İmza Fazlı Öztürk. Bas.ve Hlk. İlş.Şb. Müdürü. 3. Sınıf Emniyet Müdürü.

+++ +++
Cevap yukarıda…
Takdir siz okuyucularımızın ve Konyalılarındır.
 

Bu yazı toplam 103 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum