1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emperyalizm ile savaşıyoruz
Emperyalizm ile savaşıyoruz

Emperyalizm ile savaşıyoruz

Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bünyamin Ayhan Afrin Harekatı için değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Bünyamin Ayhan, Afrin’de sadece YPG ile savaşılmadığını, YPG’nin emperyalizmin bir yansıması olduğunu söyledi.

A+A-

Hüseyin ABAYLI
Afrin Harekatı’nın Türk Toplumu ve Türk Devleti için zorunlu bir harekat olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ayhan, operasyonun yapılması gerektiğini ve zamanlamasında geç kalındığını ifade etti. Bu gecikmenin askeri planlamayı yapan yetkililerin sorumluluğunda olduğunu söyleyen Ayhan, “Ben dışarıdan gözlemlediğimi söylüyorum. Bu zorunlu bir harekat. Ve şu anda da çok iyi gidiyoruz. Ben Dünya savaş literatüründen birçok metin okudum. Ve bu metinlerde hep şu gösterilmiştir. ‘Bir ordu başka bir yere girdiği zaman genellikle daha fazla zayiat verilir. Hazırlanılmıştır, tuzaklar kurulmuştur. Özellikle hem dağ hem de şehir ile ilgili tartışmalar yapılmıştır.’ Ve biz onların üzerine gidiyoruz. Bu açıdan Türk ordusunun vermiş olduğu şehitler Allah hiç göstermesin ama çok doğaldır. Bunlara sahip çıkarak bu toplumun geleceğinin inşa edilmesi adına dua edilmesi gerekiyor. Ve bu durumlar çok doğal. Sonuçta bir savaş yapıyoruz. Adı konulmamış bir savaş yani. Ama savaşı biz sadece orada bir örgüt kolu ile yapmıyoruz. Orada emperyalizmin hepsiyle savaşıyoruz. Mesela hiç ortada gözükmeyen Fransa ile savaşıyoruz. Aynı şekilde hiç ortada gözükmeyen İngiltere ile savaşıyoruz. Ama aynı zamanda Rusya ile de savaşıyoruz. Onlar bazı şeyleri onaylamış gibi gözükseler de kendileri açısından sonuçta hiçbir ülke bizim oraya girmemizi istemiyor. Bunun temel nedeni şu: Suriye’yi yeniden planlamış durumdalar. Coğrafi bölgeyi, insanları özellikle soğuk savaş dönemi öncesi gibi yeniden paylaşmış durumdalar. Türkiye bütün bu oyunları bozuyor. Ben bu oyunları bozanları gerçekten tebrik ediyorum. İnşallah tarih onları olumlu şekilde yazacaktır.” diye konuştu. 
EĞER BU HAREKATI YAPMASAYDIK
Suriye’de çizilen planlarla koridor açılmak istendiğini ve bu koridorun önüne geçilmesi gerektiğini dile getiren Ayhan, “Özellikle bir koridor açmak istiyorlar. Bu koridorun önüne geçilmesi gerekiyor. Eğer biz bu harekatı yapmamış olsaydık Anadolu’daki birçok yer hedef haline gelecekti. Çünkü bunları sadece YPG olarak görmemeliyiz. YPG’nin sıradan insanları militanlaştırılarak bölgede askere karşı silahlandırılması önemli değil. Bu sorun bir şekilde çözülebilir. Bunlar sıradan insanlar olurlar. Ama önemli olan burada Kandil’in elemanlar gönderip Kandil’in operasyonu yönetmesi aslında orada biz şu anda PKK ile savaşıyoruz. YPG falan yok ortada yani. YPG sadece simgesel olarak görülüyor. Orada ABD’nin özel kuvvetleri ile savaşıyoruz. Dünya’nın farklı yerlerinden gelmiş paralı askerlerle savaşıyoruz. Mesela orada Norveçliler var. Halbuki Norveç hiç ortada görünmüyor. Almanya’dan, Fransa’dan, Belçika’dan savaşmaya gelen insanlar var. Zaten ABD’yi söylemiyorum.” şeklinde konuştu.
TÜRKİYE’YE SÖMÜRGECİ DENİYOR
Türkiye’nin Afrin’e girme amacının sömürge olduğunu söyleyenler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Bünyamin Ayhan, “Biz 400 yıldır bu coğrafyadayız. Eğer sömürmüş olsaydık bu coğrafyadaki herkes Türkçe konuşurdu. Şu an Suriye’de Türkçe bilen yok. Örneğin Fransa’nın sömürdüğü Afrika bölgelerinde herkes Fransızca konuşuyor. Rusların sömürdüğü her yerde resmi dil Rusça. Ama hiç kimse de unutmasın ki biz zayıf bir millet değiliz. Tarih varsa bu dünyada tarihin ana unsurlarından biri Türklerdir. Türkleri tarihten çıkarırsanız geriye bir şey kalmaz. Şu anda daha güçlüyüz.” dedi. 
AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE’Yİ İSTEMİYOR
Avrupa Birliği içerisinde kamuoyu oluşturan kanaat önderlerinin YPG tarafında olduğunu söyleyen Ayhan, AB’nin Suriye’de oluşturulan yeni emperyal düzeni uygulayabilmek adına YPG’ye ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Ayhan, “Mesela Almanya savunma bakanı geçen hafta oradaydı. Türkiye’ye gelmedi. Direkt oraya görüşmeye gitti. Almanya nere Suriye nere. Bizim sınırımız var. Bizim kardeşlerimiz orada.” dedi. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.