1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. "En Büyük, En Mühim Meselemiz: “BEKA” 
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

"En Büyük, En Mühim Meselemiz: “BEKA” 

A+A-

Geçen seçimlerin favori kelimelerinden biri olan “Beka” bence  İstanbul seçimlerinin de favorisi olmaya devam edecek. Daha da ileri giderek söylersek, kıyamet kopana kadar yaşayacak tüm milletlerin, tekmil ümmetlerin meselesi olmaya devam edecek. Niye mi? Çünkü “yaratılış kanunu/ fıtrat” böyle. Yaratan öyle yaratmış.  İlk insandan beri yaşayan Ademoğlu,  hem kendi nefsi , hem de çevresindeki insanlarla biteviye mücadele halindedir. Topluluk ve devletler de aynı kanuna tabi olduklarından ne devletlerin iç kavgası biter,  ne de milletlerin birbirleri ile olan savaşları  tükenir.
Tarihe şöyle bir göz atıverdiğinizde bu acı ve açık gerçeği tüm çıplaklığı ile görürüz. Niye?  Çünkü hayatın kanunu/ gerçeği böyle.  Dünya’yı yaratan Allah, cenneti (sonsuz mutluluğu) ahirete saklamış. Dünya kurulalıdan beri savaşın olmadığı,  kavganın bittiği bir dönem var mıdır? Hayır! Olmamış ve de olmayacaktır. “Barış barış” diye türkü çağıran, “kardeşlik kardeşlik”  diye şarkı söyleyen ideolojilerin, milletlerin, devletlerin,  grupların, liderlerin… İktidara gelince nasıl büyük kıyımlara imza attıkları, nice büyük katliamlar yaptıkları apaçık önümüzde duruyor. Rus çarlığını devirip CCCB yi kuran Leninler, Stalinler, Çin’e komünizmi getiren Mao, Kamboçya’da pol pot…” Barış, esenlik, kardeşlik, eşitlik…” şarkıları ile iktidara geldiler, lakin döktükleri kanın, yaptıkları katliamların dünyada misli görülmedi.
Hz İsa’ya inanan Hristiyanlar, sözde pek barışçıdırlar. Bırakın başka devletlerle savaşmayı, başka milletleri öldürmeyi, “yüzlerini bir tokat vursan öbürü yüzlerini dönmeleri” gerekirken, tarihte Haçlı Seferleri düzenleyerek milyonlarca Müslümanı, 2. Dünya savaşında 50 milyon dindaşlarını öldürdüler.  ABD, İngiltere, Fransa, Almanya Rusya gibi Hristiyan devletlerin bu gün, Afrika’da, Ortadoğu’da petrol için döktükleri kanlar bir araya gelse bir kan deryası oluşur. Bu manzara onların ne kadar  “barışçıl!” ve ne kadar “sulhçü!” Olduklarını göstermez mi? Arakan Müslümanlarına, Pakistanlı Müslümanlara zulümler yapan Budistlerin, Hinduların ağızlarından “barış, kardeşlik…” kelimeleri hiç düşmez. Dünyada en büyük zulümlere sürgünlere uğrayan Yahudiler, kurdukları İsrail devleti ile Filistinlere nasılda “barış barış” diyerek zulmediyorlar…  
KANUN BÖYLE, DÜNYA MUTSUZLUK DİYARIDIR.
Şu acı gerçek önümüzde gün gibi parlıyor: Tarihin herhangi bir döneminde savaşların tükendiği, kavgaların bittiği görülmemiştir ve de görülmeyecektir. Savaşların, katliamların azaldığı dönemler olmuş, olacak; lakin hiçbir zaman bitmeyecek. Çünkü Allah buyurdu: “Derken şeytan onların ayaklarını kaydırarak, içinde bulundukları nimet yurdundan çıkardı. Biz de: 'Haydi, dedik, birbirinize düşman olarak yeryüzüne inin…  (Bakara36, ) Bu acı gerçeği bilerek yaşarsak hem bu dünya da, hem de ahirette daha huzurlu ve daha mutlu oluruz.   (Allaha şükür ki insanlık tarihine baktığımızda en barışçıl dönemler Osmanlı İmparatorluğu gibi Müslümanların bir numarada olduğu devirlerdir.  Bir de Peygamberimiz (sav) koskoca Arap yarım adasını fethetmiş, yaşadığı müddetçe onlarca savaş/cihat yapmış lakin bu savaşlarda/gazalarda ölenleri sayısı 1000(bin) e bile varmamış.)
Mübarek Ramazan ayının bu son günlerinde olaylara, hadislere, dünyaya, ahirete… Kur’an’ın gözü ile, hadislerin ışığında, tarih, sosyoloji ve siyaset ilimlerinin rehberliğinde baktığımızda görürüz ki en büyük meselemiz hala BEKA meselesidir. Beka derken hem yaşadığımız dönemi, hem de sonsuz âlemi/ahireti kast ediyorum.
Milletimizin/ ümmetin gâvurlar tarafından büyük bir kuşatma altında olduğunu azıcık basireti olan herkes kabul eder.( Doğu Akidenizdeki, Afrika’daki, orta doğudaki gelişmeler çok dikkat çekici) Üstelik sadece dünyevi BEKAMIZ değil Bundan da önemlisi sonsuz hayatımızı ilgilendiren BEKAMIZ (cenneti kazanıp cehennemden kurtulma meselemiz) de tehlikede.   
Rabbim cümlemizi BEKASINI kurtaranlardan eylesin! Amin.  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.