1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. En Büyük Güç Eğitimli, Ahlaklı İnsan Gücüdür 
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

En Büyük Güç Eğitimli, Ahlaklı İnsan Gücüdür 

A+A-

31 Mart seçimlerinde Ak Parti kardan zarar etmiştir. CHP, MHP  başarılı çıkmış İP,SP, HDP kaybetmiştir. Yalnız bu son üç parti aslında bu seçimde kazanmayı değil, kaybettirmeyi amaçladıklarından hedeflerine vasıl olmuş sayılırlar. İttifak olarak Cumhur İttifakı, (%52)  parti olarak Ak Parti birinci olmuştur. Bahçelinin deyimi ile bu seçim herkesi sevindirmiştir. Öyleyse “milletin eline sağlık” demekten başka diyecek bir şey yok.
Bu güncel değerlendirmenin ötesinde oy sosyolojisini inceleyerek bazı değerlendirmelerde bulunmak gerekir. Milletlerin, devletlerin geleceği gençliğine bağlıdır. Dünya- ahiret, madde -mana, tarih- istikbal dengesini kuramayan nesiller, bırakın “dünyaya nizamat”  vermeyi kendilerini bile idare edemezler. Gençliğimiz, köklü, sağlam, güçlü bir inanca ve ahlaka sahip olmadıkça  istikbalimiz karanlıktır.
Defalarca tekrarlandığı gibi Devlet= Vatan+millet+teşkilat üçlemesinden oluşur. Bu formüldeki en etkili eleman ise millettir. Milleti oluşturan ise bireylerdir. Bireyleri aileden başlamak üzere, eğitim sistemini fıtrata ve kendi kültürünü temel alarak, dünyanın en ileri seviyesinde bilgi ve ahlakla donatmayan devletlerin geleceği karanlıktır.
Bir milleti güçlü kılan, bir devleti kudretli yapan sadece askeri güç, sadece ekonomik güç, sadece yüksek refah seviyesi değildir. Aksine bazen zenginlik milletleri lükse , israfa gömerek çöküşe götürür.(misal körfez ülkeleri ve  batı)    Tarihte Roma ve Osmanlı gibi devletlerin yıkılışındaki ana sebeplerden biri de gücün getirdiği zenginliğin, halkı lükse, israfa sürüklemesi, bunun sonucunda da toplumun iyiden, güzelden, sadelikten… Uzaklaşıp, kötü, çirkin, fıtrata aykırı bir hayat anlayışına kapılmasıdır. Roma’nın, Osmanlının (ki bunlar tarihin gördüğü en güçlü,  uzum yaşayan imparatorluklardır) Kuruluş dönemlerinde sadelik, diğerkâmlık, çalışkanlık öne çıkarken daha sonra lüks israf ön plana çıkmştır. 
Avrupa’nın En Büyük Hastanesi, Dünyanın En Büyük Hava Limanı…
Zihin dünyamızı, düşünce ummanımızı, gönül dağımızı saf, duru, fıtrata uygun oluşturmadıkça,  Avrupa’nın en büyük hastanesini, dünyanın en büyük hava limanını, Türkiye’nin en büyük camisini yapsak da, Türkiye’nin rüyası olan alt yapı hizmetlerini (sağlıkta, ulaşımda, eğitimde, teknolojide…)   gerçekleştirmiş olsak da, Türkiye’nin başının belası olan PKK gibi terör örgütlerine ağır darbeler vurmuş olsak da fayda sağlamıyor. Daha düne kadar en büyük sıkıntımız neydi? Terör. Bu gün Allaha şükür  bu sıkıntıdan büyük ölçüde kurtulduk. Kurtulduk  ama olaylar, hadiseler, maddi manevi veriler arasında denge kurmayı, dün, bu gün, yarın arasında sağlıklı, dengeli, muhakeme yapmayı bilemediğimiz için yapılan birçok hizmetin anlamı kalmadı.
Bu seçimlere gidilirken elbette ekonomi sıkıntılar, elbette 17 yıllık bir yorgunluk ve bezginlik vardı. Lakin dünü, bugünü sağlam bir mantıkla kıyasladığımızda bu sıkıntıların dünkü sıkıntılarımız yanında solda sıfır kaldığını değerlendirmemiz gerekirdi. Halkımızın çoğu bunu yine de yaptı. Lakin belirli bir kuşak bundan mahrum durumda.
İyi bir tarih eğitimi, güzel bir lisan öğretimi, sağlam bir din tedrisatı bu eksikliği giderecektir. Eğer bir genç, son 10 yılda dünya çapında yapılan 10 büyük eserin 6 sının Türkiye’de yapılmış olmasına bakarak bununla sevinip övünmüyorsa, bu yapılanlardan dolayı kendine ve milletine olan güven duygusu artırmıyorsa, eğitim sistemimizi tekrar gözden geçirme gereği ortaya çıkar. Takdir etme ahlakı, objektif olabilme yeteneği güzel hasletlerdendir.  Bir nesil, tarih bilgisinden mahrum, öz kültüründen bihaber, hadiseleri sağlıklı bir şekilde kıyaslama yeteneğinden uzak olursa, hakka ve hakikate bigâne kalır. Bu takdirde yapılacak ilk ve en önemli iş eğitim sistemimize neşter atmaktır. Müfredatı gözden geçirip her şeye yeniden bismillah demektir. Tabiidir ki bu müfredatı uygulayacak öğretmenlerimizin de bu görüşü benimsemiş olması gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.