1. HABERLER

  2. KONYA

  3. En fazla kıble sapması İhsaniye Ulu Camisi’nde
En fazla kıble sapması  İhsaniye Ulu Camisi’nde

En fazla kıble sapması İhsaniye Ulu Camisi’nde

Konya İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük, Konya’da yaklaşık 10 caminin kıblesinde sapma olduğunu söyledi. En fazla sapmanın yeni yapılan İhsaniye Ulu Cami’nde olduğunu belirtti.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Konya İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük, Konya’da da kıble yönünde camilerde sapmalar olduğunu açıklayarak, sapma olan camilerin 10’u geçmeyeceğini vurguladı.  Konya’da en fazla sapmanın İhsaniye Ulu Cami’de olduğunu ifade eden Küçük, bunun yanı sıra; İplikçi Cami ve Alaaddin Cami kıblelerinin 20 derece sağa kayık olduğunu dile getirdi. Küçük, “Şerafettin Cami’nde de hafif bir kayma var.  İhsaniye Ulu Cami yeni yapılan bir cami ama eski yapılan camilerden daha fazla kayma var. Bu usta hatası. Pusuladan sonra kıble ile ilgilenenler sapma açısı tespit etmişler. Pusulaya göre Kabe’nin sapma açısı nedir. Ankara’da pusulayı koyduğunuz zaman atıyorum 10 derece sapma olacak diyor. İstanbul’da 15 derece olacak diyor. Bu sapma açılarını kitaplara da yazmışlar. Uzun zaman bunlar kullanıldı. Son 10 yıldır bilgisayar bilişim sisteminin gelişmesiyle kıbleyle ilgili programlar çıktı. Hacıveyiszade Cami mesela tam kıbleyi gösteriyor hiçbir sapma yok.” dedi.

img_4612.jpg

İBADETE ENGEL DEĞİL

 Konya’daki sapma olan camilerin hiçbirinin ibadete engel olmadığının altını çizen Küçük, hepsi Kabe’ye baktığını, yüzün tam kıbleye dönülmesi halinde sapmanın 90 dereceden fazla olmaması halinde namaza bir engel olmadığını vurguladı. Her yıl 28 Mayıs ve16 Temmuz günlerinde güneş Mekke’nin tam üzerinde bulunuyor.  Türkiye saatine göre 28 Mayıs günü saat 12.18’de Edirne’den Kars’a kadar kıble saati aynı olduğu için bu gün Dünya Kıble Günü olarak biliniyor. Kıblenin Müslümanların namaz kılarken Kabe’ye dönmeleri  ve Kabe’nin Müslümanlara göre kıble olduğunu açıklayan Hamza Küçük, “Kıble Arapçada dönmek demektir. İslam dini tevhid dinidir ve bütün ibadetlerde aynı noktaya dönme esası vardır. Dünyanın her tarafından namaz kılmak isteyen kişi belli bir düzlemde Kabe’ye doğru dönmek zorundadır. Camilerde mihrabın tepesinde bir ayet vardır. ‘Fevelli vecheke şetral mescidil haram’ yüzünü namaz kılarken mescidi harama doğru çevir. İlk dönem alimleri bu ayeti anlarlarken mescidi harama doğru tabirini tamamen genel, kabataslak anlamışlarıdır. Mescidi haram bilmeyen için Türkiye şartlarında Erzurum’dan baktığınız zaman tam güneydedir. Pusula güneyi gösterirken tam Kabe’yi gösterir. Ama batıya doğru gittikçe pusula her zaman Kabe’yi göstermez.” şeklinde konuştu.
img_5182.jpgkonya_haciveyiszade-3.jpg
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.