1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. En Güçlü Ordu ABD’de mi DAEŞ de mi!?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

En Güçlü Ordu ABD’de mi DAEŞ de mi!?

A+A-

Dünya ve özelliklede bölgemizin semaları (maazallah) savaş rüzgârlarının getirdiği ölüm bulutları ile kaplanıyor. Yine Allah korusun gökler çoğunluğu Müslüman kanı olmak üzere kırmızı damlalara gebe gibi görünüyor. Bölge öyle bir karışık, dünya öyle bir belirsizlik içindeki ne olacak hiç belli değil. Gelişmeler hangi devleti hangi milleti nasıl etkileyecek kimse öngöremiyor. Aktörlere bakıyoruz Baş rolde Rusya var. Sonra , ABD, Almanya (dolayısı ile AB) , İran, Suriye, Türkiye, Suud ve bölge ülkeleri, Mısır, (Sessiz, sessiz dursa da) İsrail, Ukrayna, Çin, Daeş, Hızbullah, Pyd, ÖSO, Türkmenler…
Her devletin, her milletin, her grubun hesabı ayrı ayrı. Bu karmaşık durum karşısında biz normal vatandaşların yapacağı fazla bir şey yok. Yapacağımız en büyük eylem hakkı söylemek, hakkın yanında olmak ve Allah'a dua edip ona iltica etmek. Ve en önemlisi yazdığımız bu aktörlerin aslında hepsinin birer Piyon olduğunu unutmamak. Çünkü Bizim inancımıza göre dünyada meydana gelen hiçbir olay, hiçbir hadise Allah’ın bilgisi ve iradesi dışında değildir. Bırakın böyle büyük olayları bir sineğin kanadı bile Allah'tan habersiz kıpırdamaz. O zaman, biz Müslüman insanlar bu inancın bize vereceği hikmetle hadiselere yaklaşacağız. Ve durmadan Tüm insanlık için, ümmet için, Milletimiz için barış, sulh, selamet, huzur, saadet duaları yapacağız.
Bölgedeki gelişmeler o kadar karmaşık, hadiselerde o kadar bilinmeyen var ki bunları akılla mantıkla açıklamak çok ama çok zor. Kim kiminle dost, kim kiminle düşman belli değil. Rusya bir taraftan ESEDİ ve Rejimi desteklerken, öte yandan ülkenin kuzeyinde kantonlar kuran, böylece Suriye bütünlüğünü bozan PYD yi de destekliyor. PYD, Suriye’de yıllarca kendilerine en büyük zulmü yapan ESED le yan yana durmakta bir besi görmüyor. Hem Saddam’ın zulmünden hem de IŞİDİN korkusundan Türkiye'ye sığınan yüz binlerce kürde kucak açan Türkiye Kürtler adına siyaset yapan savaşa yapan PYD ile karşı saflarda. ABD güya kapitalist lakin Marksist bir düşünce yapısına sahip olan pyd ile sarmaş dolaş. Türkiye’ye (daha doğrusu (iktidara) bakıyoruz bir Kobani’ye selam veriyor, pyd yi Barzani ile birlikte IŞİD in elinde kurtarıyor, sonra PYD ile PKK yı eşitliyor mücadeleye girişiyor. Bir yandan ABD ye incirliği veriyor ardından “ey Amerika!” diye ona fena kızıyor. Rusya ile ilişkiler zirve yapmışken bir uçak olayı ile her şey tersine dönüyor. Zaten daha önce de ESED le kardeşmişçesine yakınlaşmışken, İran’a ABD in yapacağı operasyonlara canhıraş kalkan olurken şimdi en büyük zararı bu devletlerden görüyor. SUUD’a bakıyorsun¸ bir yandan İsrail’le iş tutuyor Mısıra yakınlık gösteriyor, sonra vazgeçip Türkiye’ye yaklaşarak Suriye’ye operasyon yapmak istiyor… Daeş bakıyorsun güya ŞİA ya karşı ezielen Sünnileri desteklemek için ortaya çıktı. Esed ve İran Suriyede masum halka ve Sünnilere kök söktürürken hiçbir şey yapmadan bekliyor… Bunlar gibi birbirine zıt onlarca hadise ve yüzlerce gelişme iç içe. N.Fazılın deyimi il durum şu : Bu ifritten süalin kılını çekmez akıl”
Bu kaosun, bu karmaşanın içinde benim en çok dikkatimi çeken ise şu: başta ABD olmak üzere Rusya, İran, Suud, Fransa, İngiltere, Türkiye, hâsılı 60 yakın koalisyon devleti ile onlarca örgüt DAEŞ le mücadele için Ortadoğu’da bulunuyor. ABD VE RUSYA başta olmak üzere en gelişmiş silahlara, en güçlü ordulara, uçaklara, füzelere sahip bu kadar devlet DAEŞ le savaşıyor. Lakin DAEŞ hala yerinde, DAEŞ hala güçlü. O zaman ya bu işin içinde bir sahtekârlık, bir yanlışlık var; ya da DAEŞ tüm dünya ile aynı anda savaşacak bir güce, tüm dünyaya kafa tutacak bir orduya sahip. Buna göre “dünyada en güçlü ordu” sıralamasında yer değişikliği oluyor ve “en güçlü ordu” unvanını taşıyan ABD ordusu bu birinciliğini kaybediyor. DAEŞ dünyanın en güçlü ordusuna sahip örgüt (devlet) oluyor! 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.