1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. En Halkçı Cumhurbaşkanı Kim?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

En Halkçı Cumhurbaşkanı Kim?

A+A-

Türkiye’de siyaset konusu yapılan mevzulardan biride Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın yaptırdığı ve şu anda devleti yönettiği beş Tepedeki binadır. Bina diyorum çünkü onun resmi adı Külliye olmasına rağmen muhalifler ısrarla ve bilerek buraya “saray” diyorlar. Muhaliflerin bu binaya Saray demeleri kasıtlıdır. Saray ismi aslında olumsuz bir kelime değil. Lakin ülkemizde bu isim, yaptığı siyasi çağrışımdan ( Osmanlı, israf, lüks, şatafat…) dolayı halkın bir kesiminde olumsuz algı uyandırıyor, veya birileri böyle sanıyor. Normalde Saray kelimesi halkımızın önemli bir bölümünün olumladığı bir kelime; mesela erkekler sevdiklerine seslenirken : “seni saraylarda yaşatacağım! Sen saraylara layıksın…”derler. Ayrıca saray kelimesi şu cümlede insanların en kıymetli manevi parçalarından biri olan gönülle ilişkilendiriliyor: “Gönül bir sırça saraydır, kırılırsa yapılmaz…”

Mevzuyu iyi anlamak için daha önceki Cumhurbaşkanlarımızın ülkeyi yönetirken hangi binalarda (köşk, saray, ev) yaşadıklarını, hangi binalarda hizmet verdiklerini hatırlayalım. İlk Cumhurbaşkanımız M.Kemal den itibaren tüm Cumhurbaşkanları Çankaya köşkünde yaşadılar. M. Kemal son yıllarını İstanbuldaki Dolmahbahçe sarayında geçirdi ve burada vefat etti. Cumhurbaşkanları için Ankara dışında değişik şehirlerde köşkler saraylar vardır:

a-HUBER KÖŞKÜ: (1985'te Cumhurbaşkanlığı'na tahsis edilen, mimarîsi ve tarihiyle Boğaziçi'nin en gösterişli malikânelerden biridir…)

b-OKLUK: Marmaris’tedir. Köşk, bugünkü̈ adıyla Marmaris Okluk Koyu Devlet Konuk Evi.

c- Florya Atatürk Deniz Köşkü, İstanbul'un Bakırköy ilçesine bağlı Şenlikköy mahallesi kıyılarında bulunan bir yapıdır. Bu gün galiba müze olarak kullanılıyor.

Bu bina muhabbetinden sonra gelelim esas mevzuya. Binaların büyüklüğü o binalara harcanan paralar elbette önemli. Lakin bundan daha önemli bir şey var: Bu binaların işlevi. Bu binalarda devlete, halka yapılan hizmetler… Bunlar daha önemli değil mi? Bu cümleden olmak üzere şu soruları artarda soralım: “M. Kemal’den başlamak üzere Erdoğan’dan önceki tüm cumhurbaşkanlarının dönemlerinde bu binaların halkla ilişkisi nasıldı? Daha doğrusu Çankaya köşküne halktan kaç kişi girebilmiştir? Bu binaların halkla bağını oluşturan fonksiyonları var mıydı…?” Belki Çankaya köşkü şimdiki Külliyeden daha mütevazi idi. Yalnız önemli olan bu binaların (köşk, saray, ev…) büyüklüğü küçüklüğü değil halkla olan ilişkisi, buralarda devlet işlerinin daha iyi yapılması değil mi? Bu cümleden olmak üzere şunu belirtmek gerekir: Çankaya köşküne, M. Kemal döneminden başlamak üzere 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül zamanına kadar, kaç muhtar girip gezmiştir, konferans(nutuk) dinlemiştir, yemek yemiştir? Bir soru daha… Yine aynı dönemler arasında halktan kaç kişi Çankaya köşküne girebilmiştir? Bunun zıddına olmak üzere Külliyeye açıldığından bu yana halktan girenlerin (vatandaş muhtar vali kaymakam …) sayısı ne kadardır? Cumhuriyetin saltanattan en büyük farkı yöneticilerin(cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, valiler, kaymakamlar…) halkla olan ilişkileri, halkın kolaca yöneticisine ulaşabilmesi değil mi? Cevabınız evetse Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı olarak en iyi temsil eden kişi şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’dır. Çünkü O, devletin en yüksek düzeyde temsil edildiği yerde (5 tepe külliyesinde) şimdiye kadar 27 Ocak 2015’ten bu yana geçen bir yılda 72 ilden 7482 köy ve mahalle muhtarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde topladı ve konuştu. Bir yılda bu kadar muhtar devletin tepe binasına çıktı, orada Cumhurbaşkanını dinledi, yemek yedi. İsteyenler külliyedeki camide namaz kıldı. İşte halkçılık budur. Halkla hemhal olmaktır. Halkı devletin külliyesinde (sarayında, köşkünde …) ağırlamaktır. Bu sebeplerden dolayı da Sayın Erdoğan en halkçı Cumhurbaşkanıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.