1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. En Hızlı Yayılan Din hangisi?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

En Hızlı Yayılan Din hangisi?

A+A-
Bu başlığı okuyan Türkiye vatandaşlarının kahir ekseriyeti başlıktaki soruya eminim İSLAM cevabını vereceklerdir. Ama bence cevap bu değil. Ya? Cevap “AKIL VE MANTIK DİNİ”dir. Tabi tüm dünyayı bilemiyorum lakin ülkemizde son yıllarda en çok taraftar toplayan din “Aklı dinidir” Bu dinin en büyük mezhebi ise “mantık Mezhebidir” Konuyu daha iyi anlayabilmek için önce tariflere bakalım:

Zeka,:
“Bilinen anlamıyla insanın düşünme, gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tamamıdır. İlk kez karşılaşılan ya da ani olarak gelişen olaylara uyum sağlayabilme, anlama, öğrenme, analiz yeteneği, beş duyunun, dikkatin ve düşüncenin yoğunlaştırılması, ayrıntılara dikkat edilmesi hep zeka sayesinde gerçekleştirilir…”
Akıl:  Zekanın çok üstünde ve çok daha derin bir kavrayış şeklidir. Akıllı bir insan, zekanın sağladığı tüm avantajları kullanmasının yanında, zeki bir insanın sahip olmadığı bir kavrayış ve yeteneğe de sahiptir. 
Zeki bir insan, ancak belirli bir konuda çalışarak ya da kendisini eğiterek, edindiği bilgi ve birikimlerle birşeyler başarabilir. Akıllı bir insan ise eğitim almadığı, tecrübeli olmadığı, hatta ilk kez karşılaştığı bir konuda dahi, yıllarca o konuda eğitim almış bir kimseden daha keskin ve daha isabetli sonuçlar elde edebilir. Çünkü akıllı kişi, bir konuda kendi teknik bilgisi olmasa da hemen en pratik çözümü bulur, gerekirse o konudaki en tecrübeli kişiyi tespit eder ve yapılması gereken işi ona yaptırarak sonuca ulaştırır.

Mantık:
 Düşüncenin düşünceyle doğrulanması bilimi.Aristoteles’e göre mantık kuralları, doğru düşünmenin aletleridir. ‘Biçimsel mantık’ denilen mantık, Aristoteles’in kurduğu mantıktır. mantık şu üç ilkenin üstüne kurulmuştur: 

a-Özdeşlik ilkesi: Bir şey kendisinin aynısıdır.

b-Çelişmezlik ilkesi: Bir şey hem doğru hem yanlış olamaz.

c- Olanaksızlık ilkesi: Bir şey ya doğru ya yanlıştır, üçüncü bir olanak yoktur.

DİN
:  İslâm bilginleri dini: a- Din akıl sahibi insanları kendi tercihleriyle bizzat hayırlı olan şeylere götüren ilâhî bir kanundur.”

b- Din, insanın kâinattaki var­lıkları müşahede ederek duyular üstü ilâhî gerçekleri kavraması,  kişinin kendi çabasıyla ulaşamayıp, sadece vahiy kanalıyla elde edebildiği gerçekler bütünüdür…”
Yukardaki tariflere onlarcasını ekleyebiliriz. Bu kısa tariflerden sonra asıl konuya geçelim.
İslam Akıl ve Mantık Dini(mi)dir 
Asırlardır dini eğitimden, dini kurumlardan mahrum  kalan Türk İnsanı, son yıllarda gelişen iletişimin etkisi ve ülkemizde oluşan dini özgürlük ikliminin tesiri ile garip bir durumun içine sürüklendi. Mücerret düşünme yetneğimiz kısıtlı olduğu için, din, ahlak, düşünme, akıl, mantık, günah, sevap, iy,i kötü …gibi kavramların içini tam dolduramadığımızdan, veya yanlış tariflerle bu mefhumları tanıdığımızdan büyük bir şaşkınlık içine düştük. Bu nedenle ülkemizde  son yıllarda dini, dini terimleri, dinin mahiyetini, emek vererek, yıllarca çalışılarak öğrenilebileceği gerçeğinden uzaklaşarak,  bir kaç kelime, birkaç ayet, birkaç hadis okuyarak (onlarında asıllarını değil tercümelerini) din hakkında allame olduğumuzu sandık. Bu hale düşmemizdeki en büyük Saiklerden biri de akla, mantığa, zekaya onlarda  olmayan bazı güçleri vererek yaslanmış olmamızdır. Adam, daha akıl nedir) zeka nedir?  mantık nedir?  din nedir? bilmeden,  bunların tariflerini öğrenmeden başlıyor fetva vermeye, din hakkında  konuşmaya.  Kendince fetvalar veriyor ki mazallah çoğu insanı cehenneme sürükler. Bunlar  Yanlıştır denilince de ;” Dinimiz akıl  mantık dinidir”  doğrusu benim söylediğimdir..” diyerek bir akıl yürütüyor. Bilmiyorki akıl, mantık, kendine verilen verilere göre hareket eder. Sıfıra yakın bir veri tabanı olan akıl , mantık, zeka ne üretebilri ki? Halbuki bunun zıddı da gerçeği bulmaya yetmeyebilir. Bu gün Hindistan’daki bir çok insan ilk bakışta bilgisayarla ilgili , matematikle ilgili çok ileri seviyede bir bilgiye sahip olmasına rağmen hala ineğe tapıyor. Aynısını Japonlar içinde söyleyebiliriz. Bu çalışkan,  bu akıllı, bu zeki insanlar Şinto dinine inanırlar. Yani Güneşe taparlar. Akı,l mantık, zeka tek başlarına hakkı, doğruyu, gerçeği bulabilme yeteneğine sahip olsalardı Japonların bu gün hala güneşe tapmamaları gerekirdi.
            “İslam, akıl mantık dinidir”  tezi çok doğru bir tez değildir. “İslam akıllı insanlara hitap eder.”” İslamı anlamak için akıl mutlaka gereklidir…” Bunlar doğru şeyler lakin “İslam akıl mantık dinidir” sözünü,  “herkes İslam’ı kendi aklı ve mantığına göre değerlendirme hakkına sahiptir “ şeklinde anlarsak bu yanlıştır. Çünkü herkesin aklı, herkesin mantığı bir değildir, ayrı ayrıdır.  Bu mantığı doğru kabul edersek her insana göre ayrı bir İslam oluşur.Kimisi Kurban kesmeyi mantıksız bulur, kimi hırsızın kolunun kesilmesine karşı çıkar, kimi mirastaki 2’ye bir oranını kabul etmez…  
            Sonuç olarak, Din akıllı insanlara hitap eder. Onu anlamak için sağlam bir mantık ve çok büyük bir gayret gerekir. Yoksa az bir bilgi ile, veri tabanı çok düşük bir akılla dini anlamaya, onu yorumlamaya kalkarsak argo deyimi ile "çuvallarız." Tıpkı şu anda ülkemizde bir çok insanın düştüğü bu garip, bu  yanlış hale düşeriz. Akıl, mantık, zeka dinin yerini tutsaydı Allah ne Kuran gönderirdi ne peyagmber. “Kullarım size akıl, mantık, zeka verdim. Sizin dininiz  Bunların altında gizlidir. Çalıştırın aklınızı, işletin mantığınızı, parlatın zekanızı çıkan sonuç benim size verdiğim dindir…” Derdi (haşa) Rabbimiz öyle demiyor: “… sizin için din olarak İslâmiyet'e razı oldum…(Maide 3) ”  diyor.  Zayıf aklımızla, cılız mantığımızla işimize geldiği gibi dini anlamaya, ayetleri, hadisleri, olayları, hükümleri  yorumlamaya kalkarsak büyük bir yanlış yapmış oluruz. 
    
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.