1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. En Kutsal En Değerli En Yüce En Zor Meslek
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

En Kutsal En Değerli En Yüce En Zor Meslek

A+A-

Başlıktaki sıfatlara muhatap olan ve onları bir bayrak gibi biteviye omuzlarında taşıyan kişiler annelerdir. İnsanlık kalesinin burcunda daima onlar olmuştur. Sabır, merhamet, incelik, vefa , iyilik…Onların ayrılmaz gölgeleridir. Her ne kadar günümüzde bazı nadanlar, bazı gafiller ve kendini bilmez bir kısım cahiller bu yüce ve kutsal sıfatı küçümsenmeye çalışsa da hakikat değişmez. Annelik en yüce en temiz en kutsal sıfattır hanımlar için. Çünkü her şeyin sahibi her şeyin yaratanı Rabbimiz  yüceltmiş bu sıfatı, O (cc) değerli kılmış annelik mesleğini.
Kutsal, çünkü Allah (cc) ulvileştirmiş onları. Değerli, Çünkü Allah’ın en seçkin kulları olan peygamberler ve onların sultanı Hz Muhammed (SAV) kıymet vermiş onlara  ve cenneti onların ayaklarının altına sermiş onların. Zor çünkü insanlığın öğretmeni olmak kolay değil. Yüce çünkü ölümü göze alarak hamile kalmak yüce bir ahlakın, yüksek bir erdemin en bariz göstergesidir.
Annelik gibi yüce bir mesleğin küçümsenmesi bir millet için felaketlerin en büyüğüdür. İlla hanımlarımıza “ekonomik özgürlük” vereceksek,  bu maksadı anne oldukları için, annelik mesleklerini iyi icra ettikleri için maaş baglayarak ücret vererekte gerçekleştirebiliriz.
Ben yıllarca önce şöyle bir yazı yazmıştım. Bir kadının ekonomik sebeplerle sosyal baskılarla sevgisiz bir ortama mahkûm edilmesi günahtır. Bu nedenle devletimiz illa kadınları erkeklerin ekonomik baskısından kurtaracaksa, onlara ekonomik özgürlük verecekse bu kolay. Bir hanım kızımız evelendi mi derhal ona belirli bir maaş bağlar, her doğurduğu eğitip büyüttüğü çocuk içinde belirli bir ücret verir. Böylece hem annelik gibi yüce ve kutsal bir meslek gözde bir hale gelir hem de kadınlarımız iş hayatının o ağır baskılarından kurtulur. Çocuklar da Allah tarafında sadece annelere verilen “ANNE SEVGİSİ” gıdasını bol bol alırlar. Burada şunu belirtmekte yarar görüyorum. İsteyen çalışır istemeyen çalışmaz, herkes özgür. Bu anlayış nasıl normalse tersini söylemekte özgürlüktür. Kokuşmuş, insanlık değerlerini yitirmiş kanlı, merhametsiz, adaletsiz, ruhsuz Batının pespaye değerlerini yüceltmek ne kadar serbestse tersini söyleyip yazmakta öyle.
EN ZOR MESLEK EV HANIMLIĞIDIR  
Çalışmayan ev hanımlığı yapan bir hanım aslında en zor işlere imza atmaktadır. Bu nedenle sohbetlerde, tanışmalarda ev hanını bir bayanın “çalışmıyorum ev hanımıyım" demesi çok tuhaf ve yanlıştır. Çünkü bir ev hanımı hem iyi bir öğretmen hem iyi bir aşçı hem üstün bir psikolog hem iyi bir ekonomisttir. Tüm bunları becerebilen bir kişi nasıl çalışmıyorum diyebilir. Bu ağır bu yüce bu kıymetli mesleği yapan hanımlarımıza saygılarımızı sevgilerimiz sunmak hepimizin baş görevidir. Devletimiz de bunları görerek Ev hanımlarına gereken maddi desteği vermelidir. Hükümet maşallah! sürekli kadınları ev dışında çalışmaya teşvik ediyor. Çalışacak erkek kalmasa o zaman belki bu hareket doğru olabilir. Lakin erkekler boş boş gezerken, hayta hayta dolaşırken veya iş bulmazken kadınları ev dışında çalışmaya ev hanımlığından- annelikten uzaklaştırıp iş hayatına yönlendirmeye çalışmak her yönü ile yanlış bir harekettir.
Tüm annelere, tüm bacılara, tüm ablalara, tüm kızlara, tüm gelinlere… Hayata bu gerçekler ışığında bakmaları dilek ve temennisi ile sevgilerimi muhabbetlerimi  saygılarımı sunarım. Fatıma’yı, Aişe’yi, Meryemi, Asiye’yi, Nesibeyi… Örnek alan kızlarımıza, hanımlarımıza, hürmetlerimi sunarım…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.