1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. EN ÖLDÜRÜCÜ VİRÜS:YALAN PROPAGANDA
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

EN ÖLDÜRÜCÜ VİRÜS:YALAN PROPAGANDA

A+A-

Yazıma tarihi bir hikaye ile başlamak istiyorum: Mimar Sinan, “ustalık eseri” Selimiye’nin inşaatı sonrasında karşısında oyun oynayan küçük çocuklardan birinin arkadaşına “Şu minare eğri yapılmış” dediğini duyar. Çocuğa “Göster bakalım hangi minare eğri olmuş” dediğinde, çocuk “Şu sağ taraftaki minare eğri” diye gösterir. Mimar Sinan çocuğun yanında ustalara talimat verir ve “Bize bir halat getirin” der. Sonra halatın bir ucunu minareye bağlattırır. Küçük çocuğu yanına çağırır ve şöyle söyler: “İşçiler şimdi halatı çekerek minareyi düzeltecekler. Minare düzelince sen de tamam diyerek bizleri uyar.” İşçiler halatı çekmeye başlar ve biraz sonra küçük çocuk, “Tamam düzeldi!” diye bağırır. Ustalar bu olaya anlam veremez. Bunun üzerine Mimar Sinan'ın ustalara söylediği şey neden Osmanlı'nın en büyük mimarı olduğunu küçük bir detayla kanıtlar niteliktedir: “Bu küçük çocuğun kafasındaki minarenin eğriliğini düzenlemeseydik, çocuk caminin yanından her geçerken güzelliğini göremezdi. Kafasındaki minarenin eğriliğine takılırdı. Önlem alınmazsa, dedikodular aslı astarı olmasa bile iz bırakırlar. Böylece caminin adı da eğri minareli cami olarak yayılırdı…”

Son bir aydır ülkemizin ve dünyanın en önemli gündem maddesi CORONA VİRÜSÜ. İlk önce Çin’de görülen bu virüs tüm dünyada büyük bir etki uyandırdı. Ölenlerin sayısı çok az olmasına rağmen bu kadar gündem yapılması, bu kadar fazla konuşulur olması insanın aklına ister istemez ,”Bu işin içinde bir iş var. Bu işte bir anormallik var…” düşüncelerini getiriyor. Çünkü 1,5 milyara yakın bir nüfusa sahip bir ülkede bu virüsten ölenlerin sayısı sadece 2.700 civarında.  Bazı iddialara göre ABD de bu yıl bu grip ve diğer grip hastalıklarından ölenlerin sayısı Çin’dekinden katbekat fazla olduğunu hesap edersek işin rengi anlaşılır. 

TARİHTEKİ EN BÜYÜK SALGIN: İspanyol Gribi

İspanyol nezlesi ilk kez 11 Mart 1918'de ABD'de ortaya çıkıyor. Salgın 1918 Eylül-Kasım aylarında zirve noktasına ulaşıyor.  Bu salgında;  Hindistan'da 17 milyon kişi, (ülke nüfusunun %5'i ) , ABD'de nüfusun yaklaşık %28'i hastalığa yakalanmıştır.  Britanya'da 250.000, Fransa'da 400.000 kişinin öldüğü iddia edilmiştir.

Nâzım Hikmet dizelerinde İspanyol gribine şöyle yer verir :

"Biz ki İstanbul şehriyiz,

Biz ki İstanbul şehriyiz,

Seferberliği görmüşüz :

Kafkas, Galiçya, Çanakkale, Filistin,

vagon ticareti, tifüs ve İspanyol nezlesi

bir de İttihatçılar,

bir de uzun konçlu Alman çizmesi

914’ten 18’e kadar

yedi bitirdi bizi…

İFTİRA BUNUN İÇİNE BÜYÜK GÜNAHLARDAN

İletişimin ve ulaşımın bu kadar gelişmiş olması bunlara sahip devletleri bunlardan faydalanmaya itti.  Güçlü, teknoloji ve sanayide gelişmiş bu devletler (abd) savaşları artık topla tüfekle askerle yapmıyor;  bunların yerine yalan Propagandayı kullanıyorlar. face, tvetter, Whatsapp ve haber ajanslarını elinde bulunduran ABD,  rakiplerine en büyük darbeyi bu silahlarla! Vuruyor.  Son hadiseyi düşünün: Eğer ADB ile Çin bizzat savaşmış olsalardı.  Kimin kazanacağı belli olmazdı. Ve bu savaş büyük paralar ve canlara mal olurdu. Ya şimdi. Bir haber ile, daha düne kadar ;”Bu gücün karşısında kimse duramaz” diye böbürlenen Çin,  ekonomi de tepe taklak oldu. Çinlilere benzeyen insanlar dışlanır, hatta fiili tacize uğrar hale geldi. İşte tüm bunlar gösteriyor ki en tehlikeli virüs, Propaganda virüsü. Çünkü ülkeleri ve devletleri mahvediyor.  Atamız Mimar Sinan asırlar evvel bu gerçeğe dikkat çekmiş de haberimiz yokmuş.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum